4
(10)

Karın germe ameliyatı için iyileşme en uzun ve en kapsamlı işlemlerden biridir ve işleminizi takip eden günlerde ne kadar iyi hissederseniz hissedin, yine de içeride iyileşmek için yeterli zamana ihtiyacınız vardır.

Neyse ki, iyileşmenizi hızlandırmanın yolları vardır, böylece ayağa kalktığınızda ve normale döndüğünüzde kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Bu yollardan biri diyetinizdir. Uygun bir ameliyat sonrası diyet, sadece kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlamakla kalmaz, böylece karın germe sonuçlarınızın kalitesini korur, aynı zamanda iyileşmenize de yardımcı olur.

Ne Yemelisiniz?

Proteine ​​Odaklanın

Protein, iyileşme süreciniz için çok önemlidir. Yalnızca günlük önerilen miktarı almakla kalmayıp, ilk günler ve haftalarda bu sayıyı aştığınızdan emin olmak istersiniz.

Protein, karın germe ameliyatınız sırasında hasar gören dokuları, kasları ve cildi oluşturur ve onarır. Yüksek proteinli yiyecekler arasında balık ve kümes hayvanları, fasulye, yumurta, yoğurt ve peynir gibi yağsız etler bulunur.

Yediğiniz herhangi bir yiyeceğin sindirimi kolay olduğundan ve dolayısıyla karnınız için rahat olduğundan emin olmak istersiniz.

Protein eksikliğiniz varsa, protein karışımları ekstra gram almanın harika bir yoludur, şeker ve karbonhidrat oranı düşük olanı seçmek için tüm beslenme gerçeklerini okuduğunuzdan emin olun.

Vitaminlerinizi Alın

Enfeksiyonla savaşırken ve iltihaplanmayı azaltmaya ve hücre yenilenmesini teşvik etmeye yardımcı olduğundan, karın germe iyileşmeniz sırasında vitaminlerinizi almak hayati önem taşır.

Vitaminler takviyeler yoluyla alınabilirken, vitaminlerinizi yiyeceklerinizden daha sağlıklı almanın bir yolu yoktur.

Süt ürünleri, yumurta, yapraklı yeşillikler, turunçgiller ve domateslerde bulunan A ve C vitaminleri enfeksiyonla savaşır ve iyileşme hızınızı artırır.

Et, tahıl ve fındık gibi yiyeceklerde bulunan çinko, iyileşmeye yardımcı olacak yeni hücreler üretmenize yardımcı olur. Avokado ve muzda bulunan Bromelain ve Arnica gibi vitaminler ameliyat sonrası morarma ve şişmeye yardımcı olur.

Sulu Kal

Dehidrasyon, karın germe iyileşmeniz sırasında en tehlikeli olaylardan biridir. Bu sadece iyileşmenizi geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki komplikasyonlar için sizi riske atabilir. Gün boyunca en az 64 ons su aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Nelerden Kaçınmalısınız?

Şişkinliğe Neden Olan Gıdalar

Şişkinlik ve gaz, iyileşmenizi engelleyebilecek ve sizi rahatsız edebilecek iki şeydir. Yüksek tuzlu yiyecekler veya soda veya maden suyu gibi gazlı içecekler gereksiz şişkinliğe yol açar.

Ameliyattan sonra kabızlık yaygındır; Vücudunuza koyduğunuz yiyeceklerin bu şansı azaltacağından emin olmanız önemlidir.

Yüksek Şekerli Yiyecekler

Ayrıca, şeker oranı yüksek birçok rahat gıdalardan uzak durduğunuzdan emin olmak istersiniz. Bu yiyecekler başlangıçta kulağa hoş gelebilir ve tadı güzel olabilir, ancak iyileşmenizi sürdürmek için hiçbir şey yapmazlar.

Alkol

Alkol, başlangıçta kaçınılması ve uzun vadede hafifletilmesi gereken bir şeydir. Alkol tüketimi kanınızı inceltir ve bu da vücudunuzun iyileşmesini zorlaştırır.

Ayrıca alkol, kullandığınız herhangi bir ağrı kesici ilaçla olumsuz tepki verebilir. Sisteminizde hala ilaç varsa, vücudunuzun bununla nasıl başa çıkacağını bilmediğiniz için herhangi bir miktarda alkolden kaçının.

Karın germe ameliyatından hemen sonra belirli bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç gün boyunca diyetinizi hafif tutmak isteyebilirsiniz.

Su gibi berrak sıvılarla başlayın, ardından çiğ meyve ve sebzelerden, tam tahıllı gevreklerden, yoğurttan, yumuşak peynirlerden, çorbalardan ve pudingden oluşan yumuşak bir diyete geçin.

Bunların hiçbiri, değişikliklere veya ağrı kesici ilaçlara uyum sağlayabilecek şekilde midenize hitap etmiyorsa, iyileşmeyi desteklemek için ihtiyacınız olan protein ve sıvılarla dolu bir protein sallanmasını deneyin.

Kendinizi hazır hissettiğinizde, normal bir diyete dönebilirsiniz.

Abdominoplasti sırasında fazla yağ alınmasına rağmen, kalan yağ hücreleri vücudunuza ne koyduğunuza bağlı olarak büyüyebilir ve sönebilir. Bu nedenle, prosedürünüzün sonuçlarını sürdürmek için besleyici ve sağlıklı bir rejim sürdürmeniz çok önemlidir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeye çalışın, örneğin işlenmiş yiyeceklerinizi ve paket servis alımınızı azaltmak, porsiyonları kontrol etmek ve günlük öğünlerinize çeşitli taze yiyecekleri dahil etmek gibi uzun vadede sadık kalabilirsiniz.

Ön diyete benzer şekilde, şeker ve sodyum oranı yüksek gıdalardan uzak dururken, yeterli miktarda C vitamini ve omega 3 aldığınızdan emin olun.

Günlük alımınız protein açısından yüksek olmalıdır, bu nedenle taze yumurta, badem, tavuk göğsü, süzme peynir ve yağsız sığır eti yiyin. Meyveleri, sebzeleri ve tam tahılları dahil edin.

Kaynakça: Poulos, S. All About Tummy Tucks.

4 / 5. 10

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir