Tekno Lipo Ultradetay Karın Estetiği
0
(0)

Fazla kilolu ve şişman insan sayısı dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef hızla artmaktadır. Plastik ve estetik cerrahi alanında fazla kilolarla mücadele için bugüne kadar son derece etkili bilimsel yağ aldırma ve yok etme tedavi yöntemleri uygulandı. Uygulanmaya da yaygın bir şekilde devam edilmektedir.

Vücudumuzun ihtiyacı olmayan fazla yağ birikintilerinin çeşitli bölgelerde toplanarak vücudun sağlığını ve estetik görüntüsünü bozması nedeniyle vücut şekillendirme teknolojilerinin her bedene göre tek tek ya da kombine olarak kullanılması gerekliliğini günümüzde ortaya çıkardı.

TEKNO LİPO NEDİR?

Tekno lipo ile lokalize olmuş fazla yağların alınarak vücudun estetik ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için vücut şekillendirmede en etkili yöntemlerin birarada sunulduğu artık yeni bir dönemi başlatıyoruz.

Kişinin vücut hatlarını en ideal görünüme kavuşturacak vücut şekillendirme yöntemleri olan lazer lipo, vaser liposuction ve liposuction’ın kombine olarak gerçekleştirildiği işlemin adı; “TEKNO LİPO”.

TEKNO LİPO İLE VÜCUT NASIL ŞEKİLLENDİRİLİR?

Tekno lipo yöntemi birçok yağ aldırma ve yok etme yöntemlerinin bütünüdür. Fazla kilo ve aşırı yağlanmanın bölgesi, aşırı yağlanmanın miktarı, söz konusu bölgenin estetik olarak komşu bölgelerle orantılı hale gelmesi için ne kadar yağın yok edileceği kullanılacak yağ aldırma yöntemini belirlemektedir.

Örneğin, kişinin gıdı bölgesinde yağlanma ve deri kalitesinde sorun varsa, hassas dokunuşlara imkân veren lazer lipoliz tercih edilir.

Hasta basen, karın, bel çevresinden aldığı aşırı kilolardan şikâyetçiyse ve yağlanmanın miktarı fazla ise, liposuction ile birlikte lazer lipoliz ya da vaser lipo kombine bir şekilde uygulanır.

Tekno lipo ile hastanın vücut yapısına uygun doğal görünümlü hatlar ortaya çıkarılır. Mesela, kalın bel çevresi inceltilerek, basenler ile vücudun üst kısmı arasında kavisli bir geçiş elde edilmektedir. Böylece daha çekici, dişiliği pekiştiren estetik bir vücut dizaynına ulaşılır.

Bu yöntem sayesinde aşırı yağlanan bölgeler estetik oranlara çekilirken, vücut dışına alınan kök hücre açısından zengin yağ dokusu diğer sorunlu bölgelere transfer edilebilmektedir. Özellikle basen, karın ve bel çevresindeki yağ hücreleri son derece dirençlidir.

Buralardan alınan yağ dokularındaki kök hücreleri, özel bir işlemin ardından bacak içlerindeki eğrilik ve şekil bozukluklarında, göğüs büyütmede, popo dikleştirmede etkili sonuçlar alınabilecek şekilde nakledilebilmektedir.

TEKNO LİPO’DA KULLANILAN YÖNTEMLER

Tekno lipo vücut şekillendirme operasyonunu, kişinin beden ölçüleri, biriken fazla yağlar ve yağ miktarının bölgesel dağılımını dikkate alıp, en iyi sonucu verecek farklı vücut şekillendirme yöntemlerini tek ya da kombine uygulayarak gerçekleştirmekteyiz.

Tekno lipo yöntemi üç ayrı işleme dayanıyor:

 • Lazer lipoliz, vaser liposuction
 • Klasik liposuction
 • Lazer Lipoliz Yöntemi

 

Lazer lipoliz yöntemi, isminden de anlaşılacağı gibi lazer ışınlarının kullanıldığı bir vücut şekillendirme operasyonudur. Zayıflama yöntemi değildir.

Fazla yağ hücreleri güçlü lazer ışınlarıyla patlatılarak sıvılaştırılır. Sıvılaşan yağ dokusu böbrek ve karaciğer tarafından emilip vücuttan atılır. Eritilen yağ miktarı vücudun atamayacağı kadar fazla ise yağlar liposuction ile vakumlanarak vücut dışına çekilir.

Vücudun Hangi Bölgelerinde Kullanılır?

Lazer lipoliz işlemi vücudun en hassas bölgeleri olan gıdı, kollar dahil, basen, karın, bel çevresi, popo, bacak, ayak bileği, sırt bölgeleri, kadınsı görünüme sahip erkek göğsü başta olmak üzere vücutta yağların biriktiği her bölgede başarılı sonuçlar veren etkili bir yöntemdir.

Basen, bel, popo bölgeleri iri yağ hücrelerinin biriktiği, inatçı kiloların ve şekil bozukluklarının olduğu bölgelerdir. Spor ve egzersizle bu bölgedeki yağların eritilmesi çok zordur. Yok edilse bile daha sonra bu yağ hücreleri tekrar oluşur.

Avantajları Nelerdir?

 • En önemli avantajı tek seansta kalıcı sonuçlar vermesidir. Kişi, beslenme ve egzersizine dikkat ettiği sürece yaşın ilerlemesine rağmen işlem yapılan bölgelerden kilo alınmaz. Özellikle inatçı yağların lokalize olduğu bel çevresi, bacak ve basen bölgelerinde son derece etkili sonuçlar alınmaktadır.
 • Bir diğer avantajı dikiş izi olmamasıdır. İnce lazer kanülleri için dikiş gerektirmeyen çok minik izler açılır. Bu izler çok kısa zamanda iyileşir ve zamanla ten rengini alarak belirginliğini kaybeder.
 • Hastanede yatmayı gerektirmeyen bir işlemdir. Günübirlik bir operasyondur. Tek bölgeye işlem sözkonusu ise 15 dakika ile 1 saat arasında operasyon sonuçlandırılır.
 • Morluk ve şişlikler kısa sürede iyileşirken, hastanın korse kullanım süresi 1 ila 3 haftadır. Kişi sosyal ve iş hayatına 2-3 gün sonra dönebilir.
 • Güçlü lazer ışınları, ciltteki doğal kollajen üretimini harekete geçirerek işlem sonrası ciltte oluşan hafif dereceli sarkmaları da ortadan kaldırır. Cildi sıkı ve gergin bir görünüme kavuşturur.
 • Selülit tedavilerinde etkili sonuçlar vermektedir.
 • İyileşme süresi diğer yağ aldırma yöntemlerine göre daha hızlıdır.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Lazer lipoliz işlem bölgesinde kanama olmaz. Sinir ya da damarlar hasar görmez. Doku hasarı oluşmaz. Kalıcı morluk ya da şişlik olmaz.

Tam Sonuçlar Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkar?

Operasyondan hemen sonra işlem bölgesi sürekli zayıflar. Hasta, 2. ya da 3. gün günlük hayatına dönebilmektedir. Tam sonuç ve iyileşme 1.5 ayda görülür.

Vaser Liposuction Yöntemi

Cilt altında biriken bölgesel yağ dokularının özel bir ses dalgasıyla parçalanıp sıvılaştırılması, sonrasında bu sıvı yağların ince bir kanülle çekilmesi işlemine vaser liposuction yöntemi diyoruz.  Bir diğer ismi de ultrasonik liposuction’dır. Tıpkı lazer lipoliz gibi vücut şekillendirme yöntemidir.

Avantajları Nelerdir?

 • Vaser liposuction işleminde bir defada dışarıya çekilen yağ miktarı, klasik liposuction’a göre daha fazladır.
 • Vücut dışına çekilen yağlar kök hücre bakımından zengindir. Özel bir işlemden geçirildikten sonra elde edilen kök hücreler, eğri bacakların estetik bir görünüm kazanmasında, erkeklerde dolgun ve kaslı bir göğüs şekli elde edilmesinde, kadınlarda dik, yüksek, yuvarlak ve kıvrımlı bir poponun dizayn edilmesinde, yüzde yaşlılığa bağlı oluşan çizgilerin giderilmesinde, dolgun elmacık bölgesi oluşturulmasında kullanılabilmektedir. Yağdan elde edilen ve nakledilen kök hücrelerinin yüzde 30 ila 40’ı çok uzun seneler işlem yapıldığı bölgede kalıcı olmaktadır.
 • Küçük ve büyük miktardaki yağ birikintilerinde vaser liposuction ile etkili sonuçlar alınır.
 • Operasyon tek seansta tamamlanır.
 • Hastanede genellikle yatış gerektirmeyen günübirlik vücut şekillendirme yöntemidir.

Riskleri Var mı?

Vaser liposuction işleminde 1 milimetre çapında açılan delikten süper ince kanüllerle girilip işlem yapıldığı için doku zedelenmesi, kanama, dikiş izi, izlerin belirgin bir şekilde görülmesi, izlerin kalıcı olması, sinir ve damar zedelenmesi gibi riskler yoktur.

Vaser Liposuction Sonrası İyileşme Süresi

Vaser Liposuction yapılan bölgenin sayısına göre iyileşme süresi değişir. İşlem sonrası hastalarımız ortalama 20 gün korse giyer. 1 hafta içinde hastalarımız ağır işler yapmamak kaydıyla günlük yaşamına yavaş yavaş dönebilmektedir.

Ödemlerin inmesiyle birlikte ilk haftadan sonra sonuçlar gözle görülür hale gelmeye başlar. Ancak tam sonuçların elde edilmesi ortalama 45 gündür.

İşlem Yapılan Bölgede Tekrar Yağlanma Olur mu?

Bu işlem, yağların eritilerek emilmesine dayanıyor. Çok az miktarda bir yağ oranı vücutta kalıyor. Zamanla burada çok az bir yağlanma olma ihtimali vardır.

Vaser liposuction olan kişi beslenme ve egzersizine dikkat ederse operasyon bölgesinde bir daha yağlanma riski de ortadan kalkar.

Sonuç, çok uzun yıllar kalıcılığını korur. Örneğin bel çevresine yapılmışsa, hastamız uzun seneler ince bir bele sahip olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Kimler Vaser Liposuction yaptırabilir?

Basen, bel çevresi, karın, kol, gıdı, bacak iç ve dış bölgeleri, sırt, göğüs, ayak bileği, diz içlerinde aşırı yağlanma olanlar ve erkeklerde kadınsı göğüs yapısı problemi olanlar vaser liposuction ile bir veya aynı anda birden çok bölgeye vaser liposuction yaptırarak yüz güldüren sonuçlar alabilmektedir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Yöntemi

Liposuction, popüler bir yağ aldırma yöntemidir. Özellikle basen, karın, bacak, kalça, bel çevresi gibi bölgelerde biriken ve verilemeyen fazla yağların emilip vücut dışına çekilmesi için uygulanan vücut şekillendirme yöntemlerindendir.

Liposuction yönteminin amacı zayıflatmak değildir. Aşırı yağlanmanın olduğu bölgelerde dirençli yağ hücrelerinin alınarak bu bölgelerin inceltilmesi, vücudun estetik görünüme kavuşturulmasıdır.

Her Yaşta Liposuction Yaptırılabilir mi?

18 yaşından itibaren 60’lı yaşlara kadar liposuction yaptırılabilir. Özellikle 30 yaş ve sonrasında metabolizma yavaşladığı için vücuda alınan karbonhidratların eritilmesi daha zorlaşmakta ve bu durum daha hızlı kilo alınmasına neden olmaktadır.

Egzersizden uzak bir yaşam tarzı, aşırı ve hazır gıdalarla beslenme, stres, ailesel yatkınlık da eklenince yağlanma süreci hızlanmaktadır.

Orta yaşlarda liposuction yaptırılması, ileri yaşlarda kilo alımına karşı zamanında bir müdahaledir. İleri yaşlarda cildin esnekliğini kaybetmesi nedeniyle liposuction yapılan bölgelerde oluşacak cilt sarkmaları için ayrıca cilt germe operasyonuna ihtiyaç duyulabilmektedir.

Liposuction İle Yağlar Nasıl Aldırılır?

Klasik liposuction yönteminde işlem yapılacak bölgede izleri gizlemek için kıvrımlı bölgelere 1-2 milimetrelik küçük kesiler açılır. Fazla olan yağ hücreleri eritilerek ince kanüller veya enjektörle vakumlanarak dışarı çekilir.

İşlem yapılan bölge sayısına göre operasyonun saati değişir. Açılan izler operasyonun ardından estetik dikişlerle kapatılır.

Liposuction Olan Hasta Ne Kadar Sürede İyileşir?

Hastalarımız 1 hafta içinde hafif tempoyla günlük işlerine, iş hayatına dönebiliyor. İşlem bölgesinde ödem olmaması, estetik bir görüntü oluşması için en 1 ay boyunca korse kullanılır.

Cilt altındaki yağ dokusunun oturması, işlem bölgesinin ince, yeni ve estetik görünüme kavuşması 2 ila 3 ayı bulmaktadır.

Liposuction Yapılan Bölgede Tekrar Kilo Alınır mı?

Liposuction yapılan bölgede, yağ miktarının 3’te 2’si vakumlanarak dışarı atılır. Kişi spor ve beslenmesine dikkat ettiği takdirde işlem bölgesinde uzun yıllar eskisi gibi yağlanma ve kilo alma sorunu oluşmaz. Alınacak hafif kilolar ise normaldir.

Liposuction Sonrası Cilt Germe Ameliyatı Yapılıyor mu?

Bu durum, hastanın cilt kalitesine, elastikiyet durumuna bağlıdır. 40’lı yaşlardan sonra cilt esnekliğini kaybettiği için aşırı kilo alınan bölgelerde liposuction işlemi sonrası kendini tekrar toparlamayabilir.

Bu durumda incelen bölgenin üzerinde sarkık bir cilt dokusu ortaya çıkar. Sarkan deri bölgesi için cilt germe operasyonu yapılır.

TEKNO LİPO KİMLERE UYGULANIR?

Tekno lipo vücut şekillendirme yöntemi, egzersiz ve spor ile lokalize olmuş fazla kilolarından kurtulamayan, operasyona engel teşkil edecek ağır kronik hastalıkları olmayan her kadın ve erkeğe uygulanmaktadır.

Bel çevresi gibi vücudun belli bölgelerinde ailesel yatkınlık, yani genetik geçişler nedeniyle biriken fazla yağlar kalıtımsaldır. Bunların verilmesi çok zordur. Genetik geçişli bölgesel kilo problemlerinde tekno lipo kapsamında uygulanan işlemler kalıcı sonuçlar vermektedir.

Yaş unsuru da tekno lipo’nun sonuçları açısından önemli bir kriterdir. Orta yaş ve üzerindeki insanlarda, vücuda alınan besinlerin yakılması işlemi daha yavaştır.

 

Egzersiz ve dengeli beslenme de yoksa, alınan karbonhidrat ve kalorilerin yakılamayan büyük bölümü yağ hücrelerine dönüşür. Bu zamanla artar ve bölgesel yağlanmalar başlar. Özellikle karın ve bel çevresinden sürekli kilo alan insanlar ileri yaşlarda kalp damar hastalıkları, diyabet gibi hastalıklara adaydır. Orta yaş ile birlikte metabolizması yavaşlayan ve sürekli kilo alan insanlar, tekno lipo ile yağlanmayı durdurmaktadırlar.

Geniş basenli, popo bölgesinde aşırı yağlanma ve buna bağlı şekil bozukluğu yaşayan, bel kıvrımı yok olmuş, erkeksi ve düz bir bel çevresine sahip, sırtında öbek öbek yağlanmalar olan, kol altları sarkarak yarasa kolu görünümüne dönüşen, bacak içleri aşırı yağlanan, kalın ayak bileklerine sahip olan, aşırı kalın ve selülitli bacaklara sahip olan, vücut dengesini sağlık ve estetik anlamda bozacak iri göğüslerini küçültmek isteyen, yaşını ele veren gıdı bölgesinde kırışıklık ve sarkma olanlar, kadınsı göğse sahip erkeklerin fazla yağları tekno lipo yöntemiyle uzun yıllar kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

TEKNO LİPO YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Her insanın bünyesi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla kilo alıp verme hızları da farklıdır. Ancak en çok kilo alınan bölgeler kadınlarda basen, kalça, bel çevresi, erkeklerde karın ve bel çevresidir. Bu kilolardan kurtulmak için spor ve diyetin genellikle ömür boyu yapılması gerekir ki, verilen fazla yağlar zamanla tekrar alınmasın. Ömür boyu düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ise günümüz yaşam koşullarında pek mümkün değildir.
 • Tekno lipo’nun avantajı, yıllar içinde biriken, spor ve diyetle yok edilemeyen bölgesel dirençli yağ hücrelerinden birkaç saatte kurtulmanızı sağlamasıdır.
 • Tekno lipo, en etkili vücut şekillendime yöntemlerini içinde barındırır. Vücut şekillendirme yöntemleri, vücudu estetik, daha genç, bütün parçaların birbiriyle uyumlu olduğu doğal görünüme kavuşturur. Kadınlarda dişiliğin gerçek hatlarını, erkeklerde daha otoriter ve güçlü vücut yapısını ortaya çıkarır.
 • Tekno lipo’da lazer lipoliz yöntemi kullanıldığında aynı bölgenin tekrar yağlanması ve o bölgeden kilo alınması söz konusu değildir. Çünkü güçlü lazer ışınları ile yağlar bir daha oluşmamak üzere parçalanarak yok edilmektedir. Sonucun kalıcılığında hastalarımızın beslenme ve egzersizine dikkat etmeleri de etkilidir.
 • Yağları alınan bölgedeki hafif dereceli cilt sarkmaları, tekno lipo operasyonları sayesinde ikinci bir cilt gençleştirme operasyonuna gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkmakta, sıkı ve genç bir deri dokusu elde edilmektedir.
 • Özellikle bel, basen çevresine yapılan vücut şekillendirme operasyonlarında dışarı çekilen fazla yağ hücrelerinde bulunan zengin kök hücreler, bacak eğriliği ya da göğüs büyütme işlemi için kullanılmaktadır.
 • Tekno lipo yönteminin vücudu inceltip estetik hatlara kavuştururken, yağ hücrelerinin parçalanarak uzun yıllar kalıcı olarak yok etmesi sayesinde kişi, aşırı kiloların neden olacağı metabolik hastalıklardan da kendini korur. Yani aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için vücut şekillendirilir.
 • Hastalarımız tekno lipo yönteminde kullanılan ileri teknoloji teknikler sayesinde vücutlarında iz kalmayarak doğal bir görünüme kavuştuğu için, estetik operasyon yaptırıldığı başkaları tarafından anlaşılmaz.

TEKNO LİPO’NUN RİSKLERİ VAR MIDIR?

Tekno lipo operasyonları, riski düşük, etkisi ise yüz güldürücü işlemlerdir. Vaser liposuction, lazer lipo ve liposuction işlemlerinde kanama riski, damar ve sinirlerin hasar görmesi, doku hasarı gibi riskler yoktur.

Sadece liposuction işleminde birkaç dikişle kesi izi kapatılır. Diğer operasyonlarda dikiş gerektirmeyen mini deliklerden girilerek operasyon yapılır.

TEKNO LİPO İŞLEMİNİN ARDINDAN İYİLEŞME DÖNEMİ

 • Tekno lipo yöntemi günübirlik bir cerrahi müdahaledir. Hastalarımız genellikle aynı gün ayakta taburcu edilir.
 • Ortalama 1 hafta içinde hastalarımız günlük yaşamına dönerken 1-1.5 ayda her türlü aktiviteyi yapar hale gelmektedirler.
 • Tekno lipo işleminin ardından, hastalarımız incelmenin başladığını 1 ay içinde göreceklerdir. İşlem bölgesinin tek ya da birden fazla olmasına bağlı olarak 1.5 ile 3 ay içinde tam sonuçları ortaya çıkmaktadır.
 • Tam sonuçların ortaya çıkmasıyla birlikte izler de kaybolmakta, liposuction’a bağlı dikiş izleri 1 yılda ten rengine kavuşmaktadır.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/221916177_Radio-Frequency_Assisted_Liposuction_RFAL

İlginizi çekebilir:

Doğum Sonrası Karın Germe Estetiği

Hamileliğin Ardından Düz Bir Karın

0 / 5. 0

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] sıvılaştırılması, sonrasında bu sıvı yağların ince bir kanülle çekilmesi işlemine vaser liposuction yöntemi diyoruz.  Bir diğer ismi de ultrasonik liposuction’dır. Tıpkı lazer lipoliz gibi […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir