Lazer Lipoliz Nedir, Nasıl Yapılır ?
4.6
(5)

Lazer Lipoliz ( sıcak lipoliz )sayesinde diyet, spor ve diğer uygulamalara rağmen bazı bölgelerde biriken yağlardan kurtulmanız ya da ideal olan kilonuzda inatçı yağ birikimini yok etmeniz mümkün!

Lazer lipoliz ve lazer yağ eritme işlemleri nedir?

Lazer lipoliz ile lazer yağ eritme işlemi, temelde lazer teknolojisini kullanarak istenen bölgedeki yağları eritmek üzerine bir işlemdir. Tıbbın pek çok dalında kullanılan lazer, artık estetik olarak da hizmet vermektedir.

Çok ince bir fiber optik kablo ile lazer enerjisi, yağlanmanın olduğu bölgeye aktarılarak yağların parçalanmasını ve kaybolmasını sağlar. Bu enerjinin bir kısmının cilt altında ısıya dönüştürülmesi ile gevşek derinin sıkılaşmasını ve toparlanmasını sağlar.

Klasik liposakşın işleminde sıkılaşma ve toparlanma işlemi yoktur. Bu durum lazer lipolizliposuction uygulamasının diğer işlemlere göre üstün olmasını sağlar ve yeni kollajen üretiminin uyarılmasına neden olur. Kanül denilen uzun borucuklarla deri altındaki yağ dokusu 2-3 atmosfere kadar vakumlanarak aspire edilir.

Klasik liposuction uygulamasıyla sarkmaları engelleyen sonuçlar almak, her zaman mümkün değildir. Sadece lipolizin uygulanacağı durumlarda yani yağ dokusu eritildiğinde lenfatik sistemle vücuttan atılım sağlanır. Lenfatik yolla aynı zamanda doğal yapılan zayıflamalarda gerçekleşir.

En uygun olan yol lazer lipolizle yağ eritmenin yapılmasıdır. Klasik liposuctionın kombine edilmesi gereken uygulama, büyük volumlerle işlem yapılacağı zamandır. Bu işlemin sonunda morluk ve şişlik oluşumu minimize olacaktır.

Lazerle klasik liposuctionun kombine edilmesi, bacak içi ve kol gibi sarkma ve gevşeminin olduğu yerlerde ön plandadır. Hatta bu bölgeler için bu kombin rakipsizdir.

Sonuç olarak sıkışmanın nedeni; yapılan araştırmalara göre, yağ hücrelerinin lazer enerjisi uygulandıktan sonra fonksiyonsuz kalıp dağıldığını göstermiştir. Enerjinin, elastik lifleri etkileyerek doku kalitesinin arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Yağ dokusu üstünde lazer lipolizin etkisi nedir?

Yağ dokusu üstünde lazer lipolizin etkisi, lazer enerjisinin yağ hücrelerine çarpınca; foto termik bir etki ile yağ hücrelerinin duvarının parçalanmasına dayanır. Derinin alt tabakaları kendini tekrar organize eder. Bunun sonucu; doku kalitesindeki artış ve sıkılaşmadır.

Lazer lipoliz yağ eritme işlemleri nasıl yapılmalıdır?

Lazer lipoliz yağ eritme işlemleri, uygulamanın başlaması bölgesel yağ fazlalıklarının işaretlenmesiyle olur. Lokal anestezi ile uygulanır ve foto termal enerjiden korunması sağlanır.

Lazer fiber optik kablosu, 10 dakikanın sonunda yağ dokusunun olduğu bölgeye gönderilir. Kablo sayesinde yağ dokusunun bütün katmanları taranır. İşlem belirli enerjinin dokuya verilmesiyle sonlanır. Herhangi bir dikiş gerektirmez; baskılı bandaj uygulaması yapılır.

İşlem sonrası morluk ve şişliğin az olması ve lokal anesteziyle yapılması, lazer yağ eritme uygulamasını yaptıranların nedenlerinden bir kaçıdır. Her bir bölge için işlem süresi 15-60 dakika arasında olup tek bölge için bir seans yeterlidir.

Lazer lipoliz (Sıcak lipoliz) hangi bölgeler için uygundur?

Sıcak lazer lipoliz, yağ dokusu birikintisi olan bütün bölgelerde rahatlıkla uygulanır. Bu bölgeler: karın bölgesi, sırt bölgesi, bel bölgesi, çene ve gıdı, erkek memesi( jinekomasti ), kol sarkması ve yüz bölgesi gibi daha önce işlem yapılmış; özenli çalışma gerektiren tüm bölgelerde uygulanabilir.

Lazer lipoliz için uygun olan kişiler kimlerdir?

Lazer lipoliz için erkek ve kadın olmak üzere vücudunda istenmeyen yağ alanları olan tüm kişilerde kullanılır. Yapılan diyetlere ve egzersizlere rağmen vücutta biriken yağ atılamıyorsa; bu işlemle istenmeyen yağ dokusu eritilerek yok edilir.

Lazer lipoliz sonrası iyileşme dönemi

Lazer lipoliz sonrası işlemin yapıldığı kısma bandaj takılır. 4-5 gün bu bantaj bölgede kalır. Lazer lipoliz yaptıran kişilerde oluşan ağrılar için basit ağrı kesiciler yeterlidir. Lazer lipoliz yaptıranlar işlemden sonraki 1-2 gün arasında normal hayatına döner.

İşlem sırasında, üç farklı lazer kullanılmaktadır. Bunlardan biri, yağları eritirken diğeri kanama olmasını önlemekte; bir diğeri ise cilt altına uygulanarak sıkılaştırma sağlamaktadır.

Dolayısıyla Liposuction operasyonlarının artık günümüzde adı bile kullanılmamaktadır. Çünkü yerine geçen yöntem yalnızca ona alternatif bir yöntem değil; onun çok daha üzerinde ve teknolojik olarak en gelişmiş yağ eritme yöntemidir.

Lazer lipoliz veya lazer yağ eritmenin avantajları nelerdir?

 • Cilt toparlaması ve sıkılaşması ile, bölgesel incelme sağlanabilir.
 • Hızlı bir iyileşme süreci gözlenir.
 • Bu yöntemlerle daha güvenli uygulamalar sağlanır.
 • İşlemden sonra daha az ağrı hissi oluşur.
 • Lokal anestezi uygulanır; günlük aktivitelere hemen dönülebilir.
 • Aynı seansta birden fazla bölgeye müdahale edilebilir.
 • Bu işlemde, tek seansta istenilen sonuca ulaşılır.
 • Klasik liposuctiondan sonra oluşan deformasyonlar düzeltilir.

Lazer lipoliz ve klasik liposuction farkları nedir?

 • Klasik liposuctiona göre ağrısı daha azdır. Lazer yağ eritmeyle travma ve kanama oluşmaz.
 • Sorunlu deri yapısına sahip olanlarda sarkma oluşturmaz.
 • Klasik liposuction aksine ağrılar ve şişlikler hafiftir, hassasiyet haricinde herhangi bir yan etki görülmez.
 • Amelliyattan sonraki süreçte kalın sargılara bandajlara ihtiyaç yoktur.

Lazer lipoliz yönteminin diğer kullanım alanları ?

1. Lazer lipoliz ile terlemeye kalıcı çözüm

Tıbbi ismi Hiperhidrozis olan koltuk altı terlemeleri kişinin kendisini ve etrafındakileri rahatsız edici bir durumdur. Kişinin giyeceği kıyafetlerden tutun gündelik hayatındaki aktivitelere kadar birçok probleme neden olur.

Terleme için yapılan uygulamalardan ilki botokstur. Botoks geçiçi bir çözümdür. Etkisi geçtiğinde tekrar edilmesi gerekir. Bu uygulamayla ter bezlerine giden lifler dondurulur.

Lazer lipoliz ise koltukaltı terlemeleri için kalıcı ve kesin çözümdür. Cildin altındaki yağ dokusuna ter bezleri yerleşir. Eğer bölgeye yeterli doz ve enerji verilirse ter bezleri yok olur.

Uygulama tamamen minimal invaziv olarak koltuk altına fiberoptik kablo yardımıyla çok küçük bir giriş deliği açılarak yönlendirilip dermis ve hemen altındaki yağ dokusu fototermik enerjiye maruz bırakılır.

Sonuçta ter bezleri hasara uğrar ve geri dönüşü olmayacak şekilde yok edilir. İşlem ağrısızdır,30 dk sürer, birey hemen normal hayatına dönebilir.

2. Selülit tedavilerinde

Selülit tedavilerindede lazer lipoliz oldukça başarılı sonuçlar verir. Sekonder selülit tedavisinde doku sıkılaştırması nedeni ile oldukça tercih edilen bir uöntemdir. Diğer uygulamalarla kombine edildiğinde mükemmel sonuçlar almak kaçınılmazdır.

S.S.S.

Lazer lipoliz nedir?

Lazer lipoliz nedir sorusuyla karşılaşıldığında tam olarak şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Tıp dünyasının gelişmesi sayesinde insanların istedikleri estetik görünüme sahip olması oldukça kolaylaşmıştır. Bunun en güzel örneklerinden biri ise Lazer Liposuction. Çünkü istenilen vücut şekline ulaşmanızda en güzel yöntemlerden biri bu olacaktır. Lazer Liposuction uygulaması, bir zayıflama yöntemi değildir. Bu işlem kilolarından şikayetçi olanlara bir zayıflama vaat etmez. Bir yağ aldırma yöntemi olmasına rağmen aslında vücut şekillendirme temel hedeftir.

Lazer lipoliz nasıl yapılır?

Lazer lipoliz nasıl yapılır diye sorulduğunda şu açıklama yapılabilir: Amerikan FDA onaylı cihazlar ile uygulanan lazer bölgesel tedavi yönteminin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Yöntemde 1 milimetre çapında bulunan iğneler kullanılarak yapılmaktadır. Bu iğneler ile yapılan çalışma da yağların kendini yok etmesini sağlar. Bu sayede kişinin vücudu daha sık ve genç görünecektir.

Lazer lipoliz fiyatları ne kadar?

Lazer lipoliz fiyat aralığı ne kadar sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz. Bu tarz uygulamalar kişinin kendi arzusuna bağlı tek bir bölge uygulaması ya da daha geniş bölgeler şeklinde de uygulanabilir. Bu durum tabi ki fiyat farkına sebep olacaktır. Ayrıca uygulanacak olan aneztezi şekli de maliyeti de etkili olacaktır. Bu nedenle doktorunuzla görüşerek daha detaylı fiyat bilgisi edinebilirsiniz.

Lazer lipoliz etkisini ne zaman gösterir?

Lazer lipoliz etkisini ne zaman gösterir diye sorulacak olursa; eğer yapılan bu işlemde yağlar parçalanır ancak yağlar dışarı atılmaz. Bu nedenler vücut yağları emerek yok eder. Lazer öncesinde yapılan kesi çok küçüktür ve bu nedenle dikiş işlemine gerek duyulmaz. İşlemden sonra görülen morluk veya şişlikler kısa bir süre sonra geçmektedir. İşlem sonrasında korse giyme süresi ise 1 hafta gibi bir süredir.

Lazer lipoliz nerede yapılıyor?

Lazer lipoliz nerede yapılıyor diye sorulursa şu söylenebilir ki, hangi hastane ya da hangi doktor tarafından yapılacağı tamamen sizin isteğiniz doğrusunda gerçekleşecektir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken nokta şu ki uzman hekimler tarafından gerçekleşmesi oldukça önemlidir. İşlem bir estetik cerrahi uygulamasıdır ve karmaşık bir prosedürdür. Bu nedenle dikkatle hekim seçilmeli ve uygulama yapılmalıdır.

Lazer lipoliz hangi bölgelere yapılır?

Lazer lipoliz hangi bölgelere yapılır sorusu merak uyandıran bir sorudur. Çünkü estetik bir görünüm için orantılı bir yağ aldırma işlemi elzemdir. Vücudun her bölgesinde kullanılabilmektedir. Lazer Lipoliz yöntemi oldukça hızlı sonuçlar verir. Bel, kalça, diz, karın gibi istenmeyen bölgelerdeki kuvvetli yağlar içinde bu yöntem kullanılmaktadır. Hekiminiz, sizin için uygun olan prosedüre yapılacak muayene ile karar verebilmektedir.

Lazer lipoliz ve lazer liposuction arasındaki fark nedir?

Lazer lipoliz ve lazer liposuction arasındaki fark nedir sorusu şu şekilde açıklanabilir: Liposuction işleminde, yağ hücrelerinin vakumlanarak eritilmeden dışarıya alınıyorken lazer lipoliz işleminde yağ hücrelerinin olduğu yerde parçalanması ve eritilerek dışarı alınması ile gerçekleştiriliyor. Hangi yöntemin uygun olduğu hususunda karar yapılacak muayene ile verilebilir.

 

Basın Yansımaları:

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/tip-2-diyabeti-onlemede-lazer-lipoliz-yontemi-2781988

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/profile/Seval_Dogruk_Kacar2/publication/273513087_The_Evaluation_of_Efficacy_of_the_Combination_of_Acoustic_Cavitation_and_Radiofrequency_Lipolysis_in_Body_Sculpturing/links/5761063408ae227f4a3f30f8.pdf

http://acikerisim.baskent.edu.tr/handle/11727/2906

4.6 / 5. 5

4 cevaplar
 1. Fatma
  Fatma says:

  Hocam merhaba, karın bölgesi için lazer liposakşın olmak istiyorum. Koronavirüsten sonra muayeneye gelebilirim öncesinde fiyat bilgisi alabilir miyim ?

  Cevapla
 2. Neslihan
  Neslihan says:

  Merhaba, yaşım 43 gıdımda sarkma var hocam . lazer lipoliz ile gıdı aldırma fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir