Boyundan Yağ Aldırma Fiyatları 2022
5
(1)

Kişilerin çene alt kısmında oluşan kısma boyun denir. Boyun bölgesinde bulunan yağlar gıdı denilen bölümü oluşturur. Bu bölgede fazla yağ bulunan kişiler görüntülerinden rahatsızlık duyabilirler.

Bu sorun ile başa çıkmak için de boyundan yağ aldırma ameliyatı yaptırabilirler. Böylelikle istenmeyen fazla yağlardan modern tıp teknikleri sayesinde acı ve ağrı hissetmeden kurtulur ve istediğiniz estetik görüntüye kavuşabilirsiniz. 

Eğer boyun bölgesinde sizi rahatsız eden fazla yağlarınız var ise siz de bu yağları aldırmak istiyorsanız uzman bir cerraha başvurarak boyundan yağ aldırma diğer adıyla boyun liposuction ameliyatı olabilirsiniz.

Boyundan Yağ Aldırma Nedir?

Boyundan yağ aldırma, boyun bölgesinde var olan fazla ve istenmeyen yağ dokularının cerrahi bir operasyon ile alınması işlemine verilen addır. 

Çok başarılı sonuçlar elde edilen bu cerrahi yöntem ile operasyon sonrası boyun bölgesindeki fazla yağlardan kurtularak daha estetik ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Boyundan Yağ Aldırma Nasıl Uygulanır?

Boyundan yağ aldırma ameliyatı, boyun bölgenizde bulunan fazla yağlar bir vakum cihazı yardımıyla çekilerek boşalan çene altındaki doku sıkıştırılır ve cerrahi işlem tamamlanmış olur.

Boyun bölgesinden açılan küçük bir delik aracılığı ile bölgedeki fazla yağlar çekilir. Bu ameliyat sırasında kişinin sinirlerine, kaslarına ya da damarlarına herhangi bir zarar verecek işlem yapılmaz.

Ameliyat süresi alınacak yağ dokusuna göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak bir saati altından bir sürede operasyon tamamlanır. Ameliyat için bölgesel anestezi yöntemi uygulanır.

Boyundan Yağ Aldırma Kimler İçin Uygundur?

Kişilerde aşırı kilo alıp verme, obezite, yapısal bazı nedenler veya yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan gıdıdaki fazla yağ birikmeleri sonucu kişiler bu fazla yağları egzersiz vb. yollarla atamıyorsa boyundan yağ aldırma ameliyatı uygulanabilir. 

Sistematik bir sağlık sorununuz bulunmuyor, yaş engelin takılmıyorsanız, hamilelik ya da hamilelik şüpheniz de yoksa boyundan yağ aldırma ameliyatını olmamak için herhangi bir başka engel bulunmuyor.

Bu şartları taşıyan, boyun bölgesinde bulunan fazla yağlardan rahatsız olan ve istediği estetik görüntüye sahip olmak isteyen herkes bu ameliyatı yaptırabilir.

Boyundan Yağ Aldırma Riskleri Nelerdir?

Genel itibarıyla sorunsuz geçen ve ciddi riskler oluşturmayan bir operasyon olsa da sonuç olarak her cerrahi işlem gibi boyundan yağ aldırma ameliyatı da bazı riskler taşımaktadır. Şimdi bu risklerin neler olduğunu inceleyelim;

 • Sarkma

Boyundan yağ aldırma operasyonunda bu bölgede bulunan yağ hücreleri alınır. Yağlanmaya bağlı olarak bu bölgede sarkmalar meydana gelebilir. Şundan emin olabilirsiniz ki yağ aldırma işlemi sonrası alınan yağ hücreleri yeni bir yağlanma sorunu oluşturmaz.

Fakat kalan yağ hücreleri çalışmaya devam ettiğinden çok az sarkmalar görülebilir. Bu da yaşanma ihtimali çok az olduğunu söyleyebiliriz.

 • Morluk

Boyundan yağ aldırma işlemi sonrası boyun bölgesinde morluklar meydana gelebilir. Bu morluklar hiç görülmeme ihtimalini de taşırken görüldüğünde de 10 -15 gün gibi bir sürede yok olur. 

 • Ödem

Boyundan yağ aldırma ameliyatının cerrahi bir işlem olmasından dolayı işlem sonrası ödem oluşması olağan bir durumdur. . Bu durum kişi derisinin elastikiyetini kaybetmiş olması, dersinin açık renkte olması gibi durumlarla bağlantılı olarak artış gösterme durumu vardır.

Oluşan ödemi vücuttan atmak için sigara ve alkol kullanımına son vermeli ya da sınırlamalısınız. Ameliyattan sonra en az on beş gün sigara kullanmayın.

Alkol de vücutta ödem oluşmasınız hızlandıran başka bir etkendir. Ödem atmaya yardımcı olması için de bol bol su tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

 • Enfeksiyon

Boyundan yağ aldırma ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşmaması için işlem yapılan bölgeyi temiz tutmalı ve antibiyotik verildiyse bunları düzenli olarak kullanmalısınız.

Eğer bunları uygularsanız herhangi bir enfeksiyon oluşması gibi bir sorun yaşamazsınız. Enfeksiyon belirtileri varsa da hekiminize muhakkak başvurun.

 • Kan Birikimi

Ameliyat yapılan bölgede kan birikmesi de oluşabilir. Kan veya sıvı birikimi gibi bir durumla karşılaşırsanız hekiminiz bunu sıvı çekme işlemini yaparak tedavi etme yoluna gidecektir.

Boyundan Yağ Aldırma Sonrası Süreç

Boyundan yağ aldırma ameliyatı sonraki süreci hastalar çoğunlukla rahat bir şekilde atlatırlar.

Ameliyattan sonraki 3. Gün itibariyle hasta işine dönebilir. Tabi yapılan işin zorluğuna göre bu süre değişkenlik gösterebilir. Operasyon sonrası hastanın kendini fazla zorlamaması önem taşıyan bir husustur.

Hasta okula ya da işe gitme durumu var ise istirahat raporu verilmesi gereken bir durum var ise hastaya istirahat raporu verilebilir. Düzenli kontrollere devam ederek ameliyat sonrası süreçte nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceleyelim. Ameliyat sonrası hastalar şunlara dikkat etsinler;

 • Bakım

Boyundan yağ aldırma ameliyatı sonrası ilk gün boyun bölgenizi yıkamayın. Bir sonraki gün doktorunuza da danışarak ılık su ile duş alabilirsiniz. Duş aldıktan sonra da işlem uygulanan bölgeyi kurula esnasında da dikkatli olun ve bölgeye baskı uygulamayın.

 • Beslenme

Boynunuzda bulunan fazla yağlardan ameliyat sonrası kurtuldunuz. Fakat bundan sonra tekrar eski görünüme kavuşmamak için dikkat etmeniz gereken bir beslenme programınız olmalı.

Bundan sonraki süreçte neleri tüketip neleri tüketmeyeceğinizi kontrollü bir şekilde yapabilmek adına doktorunuz size belirli bir beslenme ve diyet programı yapacaktır. Siz de bu programı benimseyip, dikkat ederseniz. Tekrar fazla yağların oluşması gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız.

Bol sıvı tüketmek de bundan sonraki süreç için oldukça faydalı olacaktır. Bu kurallara ne kadar uyar ve bunları bir yaşam biçim haline getirirseniz o bölgelerin tekrar yağlanmamasını aynı orada sağlamış olursunuz.

 • Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası bazı konulara dikkat etmeniz bu süreci en iyi şekilde atlatmanız açısından oldukça yararlı olacaktır. Öncelikli olarak doktorunuz ile aranızdaki iletişim sürdürmeni gerekiyor. Bunu için de doktor kontrollerine aksatmadan devam etmelisiniz.

Doktorunuz bu süreçte morluk ve şişlikler gibi semptomlar karşısında sizi yönlendirecek bu yönde gerekli uyarılarda ve önerilerde bulunacaktır.

Doktorunuzun bu süreci takibi ve yönlendirmesi son derece önemlidir. Eğer cildinizin istediğiniz görüntüye bir an önce kavuşmasını istiyorsanız doktorunuz ile irtibatta kalınız.

 • Fiziki Aktiviteler

Boyundan yağ aldırma operasyonun ardından fiziksel aktivite yapmak isteyebilirsiniz. Fakat ilk bir ay hafif sporlar yapmalısınız. Düşük tempolarda ve kısa süreli olacak bu fiziksel aktiviteler ile ani hareketlerden de kaçınmanız gerekiyor.

Ağır fiziksel aktivitelerden en az 1 ay uzak durmanız gereklidir. Fitness, yüzme gibi fizikse aktiviteler son derece sakıncalı olabilir. Pilates yapmak için de 15 gün kadar beklemek yararlı olacaktır. Yüzme kişiyi zorlanabilecek bir aktivite olduğundan yüzme aktiviteleri için 20 gün kadar beklemek şarttır.

Boyundan Yağ Aldırmada Fiyatlara Neler Etki Eder?

Boyundan yağ aldırma ameliyatı yaptırmaya karar verdiniz ve fiyatları merak ediyor olabilirsiniz. Yağ aldırma ameliyatı estetik kaygılar nedeni ile yapılan bir ameliyat türü olduğu için SGK ameliyat masraflarını karşılamamaktadır.

Boyundan yağ aldırma ameliyatı için özel hastane veya özel kliniklere başvurmak gerekir. Devlet hastanelerinde yağ aldırma operasyonu yapılmasına karşın SGK masrafları karşılamamaktadır.

2023 Boyun aldırma ameliyatında fiyatlar bazı etkenlere bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. Bu değişiklikleri şöyle sıralayalım;

 • Alınacak Yağ Oranı

Boyun bölgenizden alınacak olan yağ oranı operasyonun fiyatının ne kadar olacağına etki edebilir. Alınacak yağın az veya çok olması fiyat konusunda değişikliklere sebep olacaktır.

 • Yapılacak Ek İşlemler

Eğer ameliyat sırasında ek işlemler yapılacaksa bu ek işlemler de fiyat konusunda değişiklikler meydana gelmesine sebep olabilir. Bu ek işlemler hastanın istekleri doğrultusunda gerçekleşir.

 • Doktorun Tecrübesi

Boyundan yağ aldırma operasyonunuzun ne kadar başarılı olacağı doktorunuz ne kadar tecrübeli ve profesyonel olacağı ile doğrudan ilgili bir durumdur. O yüzden tam istediğiniz gibi bir sonuç almak istiyorsanız yüksek ücretler ile bu işlemi yapan doktorları tercih etmeniz gerekebilir.

 • Sağlık Kuruluşu

Boyundan yağ aldırma işleminde fiyatlar için belirleyici bir diğer unsur da sağlık kuruluşudur. Çünkü başarılı bir işlem profesyonel ve steril bir ameliyathaneye sahip sağlık kuruluşları gerektirir. Bu yüzden de başarılı bir ameliyat için bu sağlık kuruluşlarının ücretleri de diğerlerine göre daha yüksek olabilir.

 • Cihaz Kalitesi

Cerrahi bir operasyon yapılıyorsa bu operasyonun yapıldığı cihazların kalitesi de önem taşıyan bir başka konudur.

Kaliteli cihazlarla yapılan ameliyatlar sizin istediğiniz sonuçlara ulaşmanız konusundan daha başarılı olacaktır. Bu da o cihazlarla yapılan boyundan yağ aldırma ameliyatının ücretini daha yüksek olacağı anlamına geliyor.

5 / 5. 1

2 cevaplar
 1. Selin
  Selin says:

  Hocam iyi günler. Boynumum incelmesini gıdımın küçülmesini istiyorum ama istediğim gibi olur mu emin olamıyorum. Siz de bu ameliyatların öncesi sonrası halleri varsa mailden paylaşabilir misiniz fiyatıyla birlikte? Teşekkür ederim.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir