Basen Yağ Aldırma Ameliyatı

5
(1)

Basen yağ aldırma, günümüzde en çok yapılan operasyonlardan biridir. Diyete rağmen verilemeyen kilolardan ötürü; pek çok insan yağ aldırma işlemleri yaptırmaktadır. En çok tercih edilen işlemlerden birisi de basen yağ aldırma işlemidir. 

Yağ Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Yağ aldırma işlemi, liposuction uygulamasıyla yapılır. Bu uygulama basen bölgenizdeki yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz. 

 • Operasyon Öncesi 

Liposuction operasyonu öncesinde, doktor sizi operasyonla ilgili bilgilendirir. Bu görüşme sırasında kronik hastalıklarınızı, şeker, tansiyon, kalp gibi rahatsızlıklarınızı mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Operasyon sonrasında, herhangi bir sorun yaşamamak için doktorunuzu sağlık durumunuzla ilgili net olarak bilgilendirmeniz çok önemlidir. 

 • Sigara Kullanımıyla İlgili Uyarılar

Eğer sigara kullanıyorsanız; operasyon öncesinde sigara kullanmayı bırakmalı ya da ara vermelisiniz. Sigara kullanan kişilerde yan etkiler görülebilir. Operasyon sonrasında da bir süre sigara kullanmamanız, yararınıza olacaktır. 

 • Genel Anestezi mi, Lokal Anestezi mi? 

Operasyon yapılacak bölge ve alınacak yağ miktarına göre; anestezi türü doktorunuz tarafından belirlenir. Duruma göre genel ya da lokal anestezi yapılır. Genel anestezide operasyondan önce en az 8 saat hiçbir şey yememelisiniz. Gerekli testler, operasyon öncesinde yapılır ve doktorunuz tarafından değerlendirmeye alınır.

 • Basen Yağ Aldırma Operasyonunun Süresi 

Basen bölgesindeki problemin büyüklüğüne bağlı olarak: 45 dakikayla 3 saatlik bir operasyon yapılabilir. Uzun ameliyatlar, çoğunlukla genel anesteziyle yapılır. Operasyon öncesinde, doktorunuz operasyon süresi hakkında sizi bilgilendirecektir. 

 • Operasyon Sonrası Yürüyüş 

Operasyondan sonra ilk yapılması gereken şey, hastayı yürütmektir. Lokal anesteziyle operasyon yapıldıysa; hemen, genel anesteziyle yapıldıysa; 1 saat sonra yürümeniz gerekir. Bu, iyileşmeniz ve herhangi bir sorun yaşamamanız için önemlidir. 

 • Operasyon Sonrası Beslenme

Operasyon sonrasında, vücudunuzdan yağ alındığı için birkaç gün baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu baş dönmelerini azaltmanın en iyi yolu, sağlıklı beslenmedir. Özellikle doğal gıdalar alarak iyileşme süresini kısaltabilirsiniz. 

 • Sosyal Hayata Dönüş

Operasyon sonrasında sosyal hayatınıza dönmenizde, herhangi bir sakınca yoktur. Doktorunuz operasyondan sonra ilk on beş gün sürekli korse giymenizi önerir. On beş gün sonra ise, gece ya da gündüz korse giymenizi önerecektir. 

 • Korse Neden Giydirilir? 

Operasyon sonrasında, hastalara özel bir korse giydirilir ve iyileşme süresinde korse kullanılması önerilir. Bu uygulamanın sebebi: yağ dokusu boşaltılan derinin sarkmasının ve ödem oluşumunun önüne geçilmesidir. Ayrıca korse giymek, işlem sonrasında bölgenin morarmasını da engelleyebilir. 

 • Operasyon Bölgesinde Morluk Oluşması

Korse giydiğiniz halde operasyon bölgesinde morluk veya şişlik oluşursa; endişelenmeyin. Cerrahi bir işlem olduğu için bu tarz durumlarla karşılaşmak normaldir. Morluk ve şişlikler 3-4 hafta içerisinde tamamen iyileşecektir. 

 • Operasyon Sonrası Taburcu Olma 

Operasyon sonrasında, hasta genellikle ertesi gün taburcu olur. Taburcu olduktan sonra, ağrılarınızı geçirmeniz için ağrı kesici verilecektir. Uyuşukluk başlarsa; sık sık yürüyüş yaparak bu problemi de ortadan kaldırabilirsiniz. 

Liposuction Yöntemiyle Ne Kadar Yağ Alınır? 

Basen bölgenizdeki probleme göre; alınacak yağ miktarı değişebilir. 300-500 gram yağ aldırarak da istediğiniz sonucu alabilirsiniz ancak duruma göre, ortalama 5-10 litre yağ alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. En doğru miktarı doktorunuzla beraber tespit edebilirsiniz.

Basen Yağ Aldırma Operasyonu Riskli Midir? 

Liposuction operasyonunun riski, yok denecek kadar azdır. Tecrübeli bir doktorun yaptığı operasyonun hemen hemen hiç riski yoktur. Herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak için doktorunuzu genel sağlık durumunuzla ilgili bilgilendirmelisiniz. 

 • Liposuction İşleminden Sonra Masaj

Bazı durumlarda doktorunuz işlem sonrasında, işlem yapılan yere masaj yapılmasını isteyebilir. Eğer masaj gerekliyse; nasıl ve ne aralıklarla yapmanız gerektiği hakkında doktorunuz işlem sonrasında sizi mutlaka bilgilendirecektir. 

 • Operasyon Sonrası Şekillenme

Operasyon biter bitmez; basen bölgeniz şekillenmeyecektir. Bu bölgenin şekillenmesi, yaklaşık 2 ay sürer. Ameliyat izleri hakkında da endişelenmenize gerek yok. Ameliyat izleriniz, 6 aya kadar düzelecektir. 

Basen Yağ Aldırma Operasyonu Kimlere Uygulanabilir? 

Liposuction uygulaması, deri elastikiyeti iyi olan adaylara yapılabilir. Sürekli kilo alıp vermekten ya da başka sebeplerden ötürü derinizde çatlama ve elastikiyet varsa; operasyona uygun olmayabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi, doktorunuz tarafından verilecektir. 

Basen Yağ Aldırma Fiyatları

Basen yağ aldırma fiyatları, doktorunuzun tecrübe ve ününe; anestezi türüne; yağ miktarına; operasyonun yapılacağı hastanenin bulunduğu konuma; donanımına göre değişecektir. Doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında, net bir fiyat belirlenebilir. 

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 5 / 5. Toplam oylama 1

Henüz puanlayan olmadı