Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022
2
(2)

Burun yapısı yüzüne oranla bakıldığında büyük olan ve göze fazla çarpan kişiler bulunmaktadır. Burun büyüklüğünden şikayetçi olan kişilerde burnun tasarlanarak kendisinin de dilediği yeni ve daha küçük bir versiyonunun yapılması işlemine burun küçültme operasyonu ( büyük burun estetiği ) denilmektedir.

Burun küçültme operasyonu veya tıptaki adı ile küçültme rinoplastisi, burnun yeniden boyutlandırılması ile karakterize olan iki ana teknikten biridir.

Hastaların burun ucu, burun sırtı gibi yerlerinde bölgesel küçültme yapılmaktadır. Burada tamamen hastanın burnundaki büyük görüntünün nedeni tespit edilerek onun ortadan kaldırılması şeklinde bir işlemden bahsediyoruz.

İşlemde kişinin dilediği boyutlarda yüz tipine daha da yakışan yeni bir burun elde edilmektedir. Kişi de bundan sonraki yaşamı boyunca yeni burnu ile rahatça nefes alarak herhangi bir koku kaybı da yaşamadan günümüz teknolojisi sayesinde devam edebilmektedir.

Burun küçültme kimler için gereklidir?

Burun küçültme estetiği isminden de anlaşılacağı gibi; burun büyüklüğü durumunda tercih edilen bir operasyon türüdür. Burnun yapısal olarak, normalden büyük olduğu durumlarda, eğer başkaca bir risk faktörü yoksa, operasyon kişinin kararı ve hekimin onayı ile yapılabilir.

Burada burun küçültme ameliyatı olarak tanımlanan işlem; cerrahi bir uygulamadır ve bu yöntem dışında burun küçültücü herhangi bir teknik veya araç söz konusu değildir. Burunun sadece bu yöntemle küçültülmesi mümkündür ve bu işlemin sadece hekimler tarafından yapılması gerekir.

Yani burun ucu daraltma veya burun küçültme operasyonları gerekliliğinin, kişilerin kendisi tarafından karar verildiği uygulamalardır. Gereklilik estetik bir durum olduğundan, inisiyatife bağlıdır.

Burun daraltma ameliyatsız olabilir mi?

Kimi kaynaklarda burun küçültme hareketleri olarak belirtilen bazı teknikler ile estetiksiz burun küçültme yapılabileceğine dair iddialar vardır. Ancak büyük burun küçültme işlemi, burnunun yapısının değiştirilmesi gerektiği bir uygulama olduğundan, egzersiz veya krem gibi yöntemlerle mümkün olmaz.

Açık kaynaklara; burun büyüklüğü nasıl giderilir sorgusunu yaptığınızda, bir çok hurafe ve hatalı bilgiye ulaşırsınız ki, burun daraltma ameliyatı modern tıbbi uygulamalardan bir tanesidir ve sadece cerrahi ile mümkündür. 

Geniş burun daraltma nasıl yapılır?

Burun küçültme ameliyatı erkek veya kadın fark etmeksizin, geniş burun veya uzun burun gibi durumlarda gerçekleştirilen operasyondur. Burun küçültme yöntemleri, burunun büyüklük sorunun ne olduğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Buradan hareketle herkes için burnu küçültmek aynı yöntemle yapılmaz demek doğru olabilir. Tabii uygulama genel hatları ile aynıdır ancak bazı detaylar değişiklik arz edecektir.

Sonuç olarak; estetik olmadan burun küçültme yolunu tercih etmek yerine, hemen bir hekime başvurabilir ve burun düzeltme ameliyatı hakkında bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz sizi en iyi şekilde bilgilendiriyor olacaktır.

Burun Büyüklüğü Nasıl Giderilir ?

Burun küçültme estetiği yapılış aşamalarından ilki tasarlanma kısmıdır. Hekimler bunun için kendilerine özel hazırlanmış basit bir bilgisayar yazılımı kullanmaktadırlar.

Bu yazılım sayesinde hastalar arzu ettikleri burnu tarif ettiğinde kendisine yapılan yeni burnun nasıl görüneceğini işlem öncesinde görebilmektedirler.

Gördükleri bu görüntünün şimdiki ve yeni burunları ile olan kıyaslamasını da yan yana koyarak yeni burunlarının nasıl olacağının detaylarını öğrenmektedirler.

Bu sayede kişide herhangi bir sürpriz durumu olmaz. Eğer dilerse de yeni burnun şekli hakkında beğenmediği veya bir miktar daha büyük ya da küçük olması gerektiği şeklinde dileklerini dile getirerek yeni burun hakkındaki detaylar üzerinde söz hakkına sahip olur.

En son hekim ile birlikte karar verdikleri şekli uygulamak için operasyon başlatılır.

Operasyonda kişinin ihtiyacı olan sorunlara yönelik olarak burun ucu kaldırma, burun kemerini alma, burnun eğriliği gibi bir durum varsa bunları da düzeltme şeklinde işlemler tamamen ayarlanır ve istenilen şekillendirme sağlanır.

Şekillendirme sağlanırken kullanılan son teknolojik araçlar sayesinde kişide herhangi bir duyu azalması, nefes alma problemi veya ses değişimi gözlemlenmez.

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022

Burun Küçültme Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Burun küçültme operasyonu sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kişinin burun şeklini ve solunum yolları rahatlığının bozulmamasını sağlaması için bu noktalara özenle dikkat etmesi gerekmektedir.

  • Burun ilk aylarda ve hatta mümkünse ameliyattan sonra 1 yıl boyunca çarpma ve darbelere karşı korunmalıdır. Bu sayede burnun dokularında toparlanma zamanını aşmadan herhangi bir hasar oluşmasının önüne geçilmiş olur. Aksi halde burunda şekil bozuklukları meydana gelebilir.
  • Burna ilk 6 ay gözlük takılmamalıdır. Güneş gözlüğü kesinlikle kullanılmamalı ve numaralı gözlükler için de lens kullanımına geçilmelidir. Burnun kemer kısmında gözlük konulması çökmeye neden olabilir.
  • Burnunuzu operasyon sonrası ilk yıl kesinlikle sıkmamalısınız. Elinizde herhangi bir yerine bastırmamalı ve duş alırken fazla sarsacak şekilde yıkamamalısınız. Dokuların yenice birbirine tutunarak toparlandığı bu dönem burun şeklinizin ömür boyu kalıcı olması adına kritik bir dönemdir.
  • Operasyondan sonra ilk 4 saat su içmemeli ve bir şeyler yememelisiniz. Bu saatlerde su içmek henüz anestezinin etkisinden kurtulmadığınızdan ve bağırsal hareketlerinin başlamamasından dolayı kusmaya neden olabilir. Kusma da burun için o saatlerde basınç oluşması anlamına gelmektedir. Bu nedenle beklemeniz gerekmektedir.
  • Burun küçültme ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken bir unsur da ilk 1 – 2 ay boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmaktır. Burnunuzda basınca yol açabilecek her türlü eylemden uzak durmalısınız.
  • Operasyon sonrası dönemde hekiminiz belirtmedikçe kan sulandırıcı özelliği bulunan herhangi bir ilaç kullanımından kaçınmalısınız. Özellikle aspirin gibi ağrı kesicilerden uzak durmalısınız. Bu ilaçlar olası bir kanama açılması durumunu daha da kötü hale getirebilir.

Burun Küçültme Operasyonu Riskleri Nelerdir?

Burun küçültme operasyonu riskleri tüm cerrahi operasyonlarda belirtilen risklerden farklı değildir. Sonuç itibariyle bu bir ameliyattır ve elbette belli riskler taşımaktadır.

Ancak hekiminizin herhangi bir komplikasyon gelişmesine karşı elinden geleni yaparak size dilediğiniz görünümü verebilmek için tüm bilgileri kullanacağını ve hekimlerin hastalarına büyük derecede önem verdiğini bilmelisiniz.

Operasyon sonrası dönemde herhangi bir sorun yaşarsanız bunu da kendi başınıza çözmeye çalışmamalı ve ufak çaplı kanamalardan bile hekiminizi haberdar etmelisiniz. Her türlü sorunu hekiminiz ile iletişim halinde olarak çözmelisiniz.

2023 Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar ?

Burun küçültme ameliyatı 2023 fiyatı almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

2 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir