Basit Burun Estetiği Nedir?
4.2
(6)

Bir hastanın klasik burun estetiğinden daha farklı bir prosedüre sahip olan ameliyat türüne basit burun estetiği denir. Klasik estetiğe göre ameliyat çok kısa sürer.

Ortalama olarak basit burun estetiği 15-20 dakika arası sürdüğü bilinir. Ameliyatın belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu ameliyatta hasta düşük burun ucunu daha fazla kaldırabilir.

Ayrıca hastanın kemerinde bulunan hafif çıkıntılar törpülenebilir. Yalnız hasta bu esnada anestezi altında tutulmak zorundadır. Lokal anestezi isteyenlere ise bu ameliyat adeta bir mucize gibidir.

İstediğiniz anestezi metoduyla ameliyat gerçekleştirilir. Doktorun kararına bağlı olmasıyla birlikte istenen anestezi türü çoğunlukla hastaya bırakılır.

Hasta uyku modunda değilken ameliyat olmak istemeyebilir. Doğal olarak buna hastanın karar vermesi beklenir.

Basit Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatta kullanacak birçok teknikten bahsetmek mümkündür. Ancak bu ameliyatta daha çok uygulanması beklenen kişinin ağrısız ve sızısız bir şekilde operasyondan çıkmasıdır.

Hasta lokal anestezi etkisine tamamen girdiğinde basit burun estetiği ameliyatı başlar. Ameliyat esnasında farklı yöntemler olarak tercihe bağlı istediği prosedürü seçebilir.

Basit burun estetiği yapılırken hasta yalnızca törpülenme ve kaldırma işlemini tamamlatabilir. Diğer farklı kesi yöntemleri kapalı veya açık burun estetiği ameliyatlarında gerçekleştirilebilir.

Ameliyat esnasında hastalar uyanık olurlar. Törpüleme işlemi ve kaldırma işlemi yalnızca 20 dakika sürer. Ancak yine de maksimum süre olarak doktorlar 30-40 dakika arası diye belirtirler. Çoğunlukla ameliyat erken biter.

Basit Burun Estetiği Sonrası

Hastanın ameliyat sonrası hastanede çok vakit geçirmesine gerek yoktur. Bazı doktorlar hastayı hastanede bekletmek isteyebilirler. Ancak ameliyat sıkıntısız ve basit bir prosedürden oluştuğu için hasta çok hızlı iyileşir.

Ameliyattan sonra hastanın ağır şikayeti neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. En çok sorulan sorulardan birisi olan basit burun estetiği sonrası şişlik sorunu yaşanıyor mu? Sorusuna da farklı bir şekilde yaklaşmak isterim.

Burun ameliyatlarının tümünde burun üzerinde şişlik ve morluk yaşanma ihtimali vardır. Ancak basit burun estetiğinde şişlik ve morluğun oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Oluşursa da diğer klasik estetik operasyonlarına göre çok daha düşük seviyede oluşacaktır.

Basit Burun Estetiğinin Sağladığı Avantajlar

  • Basit burun estetiği olan birisi tampon ve alçı kullanmasına gerek kalmadan ameliyat sürecini tamamlayabilir.
  • Hastanının burun bölgesinde kesi yapılmadığı için tampon uygulamasına gerek kalmaz. Mikro ve noktasal çalışmalar yapıldığından hasta herhangi bir şekilde sorun yaşamadan ameliyatı tamamlar.
  • Sosyal yaşantıdan hastanın hiç kopmasına gerek kalmaz. Hemen geri dönüş sağlayabilir.
  • İyileşme süreci yok denecek kadar az olan bir ameliyattır.
  • Hastanın operasyona başlamadan önce burnunun son halini görebileceği dijital görseller hazırlanır ve arasından duruma göre seçilerek ameliyat yapılır.
  • Klasik burun ameliyatının daha ağır olması sizleri korkutuyorsa basit burun estetiği tercih edilebilir bir ameliyat türüdür.

S.S.S

Basit Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Basit burun estetiği ameliyatı 15-20 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Süre bazı durumlarda uzayabilir.

Basit Burun Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Normal ameliyattan çok basit bir prosedürdür. Ameliyattan sonra hasta sosyal yaşantısına hızlıca kavuşabilir. İyileşme süreci olarak 7-10 gün arası bir süre belirlenebilir.

Basit Burun Estetiği Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Basit burun estetiği yaptıranlar burun hijyenine, burnuna dokunmamaya, ilk gün başımız kalp hizasında 30 derecelik açıyla yatmaya ve bu gibi doktor önerilerine dikkat etmesi gerekir.

Kaynakça:

https://www.openaccessjournals.com/articles/a-modified-closedopen-approach-as-part-of-a-graduated-and-integrative-approach-to-rhinoplasty.html

4.2 / 5. 6

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir