kemerli burun estetiği öncesi ve sonrası, burun törpüleme
5
(1)

Kemerli burun şekli Dünya çapında kişilerin yüz kemik yapıları incelendiğinde karşılaşılan en sık burun estetiği problemlerinden biridir. Ülkemizde de erkek ve kadınlar tarafından hokka (kavisli) buruna sahip olmak için törpüleme ameliyatı yaygın olarak yapılır.

Birçok kişi bu şekilde bir buruna sahip olmaktan dolayı özgüvensel anlamda kendini kötü hisseder. Bu nedenle herhangi bir burnun anatomik yapısına zarar vermeden burnun kemer kısmının alınarak yeniden şekillendirilmesi işlemine kemerli burun estetiği adı verilmektedir.

Kemerli burunlara burun ucu sarkmaları, burun ucu genişlemeleri gibi farklı sorunlar da eşlik edebilmektedir. Bu nedenle kişinin ihtiyacına göre kemerli burun estetiği operasyonu sırasında burna ek işlemler de uygulanarak daha göze hitap eden bir görünüm elde etmek mümkündür.

Kemerli Burun Nedir?  

 Burun kemeri, boyut ve genişlik açısından farklılık gösterebilen, burunun üst tarafında yer alan belirgin eğriliktir. Özellikle Karadeniz bölgesinde çokça rastlanan genetik bir yapıdır.  Bu genetik yapıya sahip burunlar halk arasında en sorunlu görülen burun olarak nitelendirilmektedir.

Dönemin en belirgin gereksinimi olan fotoğraf çekilmeyi adeta kabusa çeviren burun kemeri büyük bir özgüvensizlik sebebi olabilmektedir. Burun üzerinde bulunan bu yapı burunun ucunu da büyük oranda etkilemekte ve şeklini bozmaktadır. Burun ucu olduğundan aşağı düşmekte ve burun kenarlarına yukarıdan yapılan baskı sayesinde burun delikleri büyük görünmektedir. Bu burun türüne verilen en yaygın isim Romalı burnudur. Romalı burnu olarak adlandırılmasının yanı sıra ait olduğu bir ırk yoktur.  

Burun Kemeri Neden Oluşur?   

Burun kemeri, burnun sırt kısmında yer almakta olan ve yüz simetrisini çokça bozan kalıtsal bir yapıdır. Bu kalıtsal yapıya sahip bireylerin en temel problemleri profilden fotoğraf çekilememeleri olarak gösterilmektedir. Çeşitli ırk tarihlerinde, çeşitli ve ütopik olarak anlatılmış bu burun türü bazı mitlerde kahramanlık simgesidir. Bulunduğu bireyin kendisi ile en büyük problemi haline gelmektedir.

Burun kemerinin neden oluştuğu ise büyük bir merak konusu olmuştur. Burun kemeri, kıkırdak ve kemikten oluşmaktadır. İnsanı özgüven problemine iten bu yapı çeşitli yöntemlerle alınabilmektedir. Burun kemeri düzeltme ameliyatı yalnızca burun kemeri odaklı değildir. Beraberinde burun ucu kaldırma, kanatları küçültme gibi operasyonları getirebilmektedir. 

Kemerli Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kemerli burun estetiğini kişinin yaşamından elimine ederek kişiye kendini daha da beğendiği bir hayat sunulmaktadır. Bu işlemi yapan hekimlere en sık yöneltilen sorulardan biri; kemerli burun estetiği nasıl yapılır, sorusudur.

Kemerli burun estetiği açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak burun kemeri düzeltme ameliyatı en fazla açık ameliyat yapıldığından bu süreçten bahsedeceğiz.

 • İlk olarak burnun uç kısmından yaklaşık olarak 0.5 cm’lik bir kesi açılır. 
 • Sonra bu kesiden yukarıya doğru burnun üzerindeki cilt dokusu kaldırılarak kas ve kemik dokunun bulunduğu alan açık hale getirilir.
 • Bu aşamada kemerin törpülenmesi veya hafifçe cerrahi aletler yardımı ile kırılması işlemi uygulanmaktadır. Kırma işlemi sonrasında kırıklar yeniden düzenlenerek daha güzel kaynamalarını sağlamak hedeflenmektedir.
 • Daha sonra eğer yapılacaksa ek olan işlemler ele alınır ( burun ucu kaldırma vb.) ve burnun üzerinde bulunan dokular yeniden yerine tutturulur.
 • Dikim aşamasında saç teli kalınlığında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu sayede operasyon sonrasında kişilerin burnunda herhangi bir ize rastlamak mümkün olmamaktadır.

Kemerli Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kemerli burun estetiği ( burun kemeri törpüleme ya da burun sırtı düzeltme ) sonrasında nelere dikkat etmemiz gerektiği önemli bir konudur. Bu konuda hastalar mutlaka kendilerine hekimleri tarafından belirtilen uyarıları dikkate alarak hareket etmelidir. Aksi halde komplikasyon gelişmesi ve istenmeyen bir burun görüntüsünün elde edilmesi kaçınılmaz hale gelecektir.

İşlem öncesi ve esnasında hekiminize düşen durumlar olduğu gibi sonrasında da size düşen birtakım görevler bulunmaktadır.

 • Operasyonun ardından morluk, şişlik, ödem görülmesi oldukça normaldir ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşecektir.
 • Birkaç günlüğüne yaşanabilecek ağrılara önlem amaçlı ağrı kesici ilaç kullanımı uygulanmaktadır.
 • Hastanın burnuna takılan atel veya tempon varsa bunlar 7 gün sonra alınmaktadır.
 • Hastaların kafa içi basınçlarını azaltmak için başlarını yüksekte tutar şekilde sırt üstü yatmaları önerilmektedir.
 • Operasyon sonrası ilk hafta sosyal hayattan ve iş, okul gibi yerlerden uzak durularak istirahat edilmelidir. Daha sonra kişi rutinine geri dönebilir.
 • Ameliyat sonrası ilk 6 ay ile 12 ay arası dönem iyileşme dönemi şeklinde nitelendirilir. Bu dönemde çarpmalar, darbelere karşı kişi kendini koruma altına almalıdır.
 • Ağır çerçeveli bir gözlük kullanımı durumu söz konusu ise operasyondan 2 ay sonra takılabilir. Ancak daha hafif bir gözlük ile bu yılı geçirmek daha doğru bir karar olacaktır.
 • Ağır egzersizden ameliyat sonrası ilk 2 ay kaçınılmalıdır. Hafif yürüyüşler için ise 15 gün beklemek yeterli olacaktır.
 • Kemerli burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da hamam, sauna, güneş banyosu gibi aktivitelerden en az 30 gün uzak kalınması gerektiğidir.

Kemerli Burun Törpüleme Ameliyatı Riskleri 

Kemerli burun düzeltme estetiği riskleri tüm operasyonlarda görülen risklerden çok da farklı değildir. İşlem ne kadar tecrübeli bir hekim tarafından uygulanırsa işlemde görülebilecek komplikasyonların varlığı da o derecede azalmaktadır.

Kemerli burun estetiği de diğer cerrahi operasyonlar kadar riske sahiptir. Bu ameliyatta yapılan işlemler genellikle kişinin isteğine göre belirleme yapılır. Çünkü kişinin burun yapısında var olan başka sorunlar da tek bir operasyon ile halledilebilmektedir.

Vücudun başka yerlerinden doku alınması gereken bir durum varsa operasyonun süresi iki katına çıkabilmektedir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle herhangi bir ağrı veya acı duyulması mümkün değildir.

Operasyon sırasında meydana gelen kanama vb. durumlara cerrahınız hemen müdahale edecektir. Operasyon sonrası herhangi bir sorunda da ivedilikle hekiminizden yardım istemeniz gerekmektedir.

 

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir