Burun estetiği ameliyat türleri arasında yer alan açık burun ameliyatı yöntemi ile kapalı burun ameliyatı yöntemleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Açık burun ameliyatı yönteminde hastaların iki burun deliğinin arasında yer alan bölgenin açılması yani kesi atılmasıyla burun açılarak ameliyat başlar. Bölge açıldıktan sonra burun rahatça görülebilir bir şekilde ameliyat gerçekleştirilir. Açık burun ameliyatı, iki delik arasından derinin kaldırılması üzerine gerçekleştirilen estetik ameliyatıdır. Kapalı burun ameliyatına göre daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşen bu ameliyat prosedür sebebiyle oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında hasta anestezi altında tutulur. Doktorun anestezi uygulama biçimi kendisine bağlıdır.

Açık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat prosedür olarak hastanın uyuşturulmasıyla başlar. Anestezi etkisiyle hasta acı veya ağrı hissetmeden ameliyat boyunca bilinci kapalı bir şekilde ameliyatını tamamlar. Hastanın uyandığında ağrısı olması çok normaldir. Hastanın açık burun ameliyatı esnasında burun uç kısmının derisi açılır ardından burun deri olarak rahat hareket edebilir hale gelir. Ameliyat esnasında estetik cerrahın iyi olması çok önemlidir. Açık burun ameliyatında iz kalma ihtimali bulunduğu için cerrahın gerçekten iyi olması gerekir. Açık burun ameliyatında hastanın burnunda yer alan bozuklukların tamamı giderilebilir. Burun kemeri, burun ucu, burun delikleri ve daha birçok seçenek bu ameliyat ile kolayca müdahale edilebilir niteliktedir.

Açık Burun Ameliyatı Neden Tercih Edilir?

Hastalara kalırsa daha çok kapalı burun ameliyatı olmak isterler. Kapalı burun ameliyatı hem daha az risk taşıdığı için hem de iz kalma ihtimali olmadığı için tercih edilir. Ancak uzmanlık gerektiren ve gerçekten yapılması zor olacak operasyonlar için cerrahlar açık burun ameliyatını tercih edebilirler. Kapalı burun ameliyatından daha kolay olduğu için rahat hareket imkanı sağlayan bir ameliyat olduğundan açık burun ameliyatı daha çok tercih edilir. Hastaların sağlık sorunları göz önünde bulundurularak doğru tercihi her zaman doktorun yapması beklenmelidir.

Açık Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hastaların ameliyat sonrası doktor tavsiyelerine harfiyen uyması beklenir.
  • Ameliyattan sonra burna sıcak su temasından uzak durulmalıdır. Duş almadan önce mutlaka doktorun izni alınması gerekir.
  • Verilen ilaçlar haricinde başka ürünler kullanılırsa hastanın sağlığı daha kötü yönde etkilenecektir. Doktorun verdiği ilaçlar yalnızca bu ameliyat için etkili olacağı düşünülmeli ve hastalar başka ilaçlara yönelmemelidir.
  • Ameliyat sonrasında hastalar en az bir hafta boyunca burunlarını silmemeli ve sümkürmemeye özen göstermelidirler.
  • Doktorun tavsiyesine bağlı olarak dikkat edilmesi gereken unsurlar çoğaltılabilir. Bu konu hakkında ameliyat sonrası doktorla bizzat konuşmaya özen göstermelisiniz.
  • Uygulanan ameliyata bağlı olarak bölgenin temiz tutulmasına ve pansuman ihtiyacı varsa sürekli olarak pansumanın tazelenmesine özen gösterilmelidir. Gerekli pansuman işlemleri hastanede kaldığınız süre zarfında hemşireler tarafından yapılacaktır. Ancak doktorunuz gerekli gördüğü müddetçe pansumanlarınız evde de devam edebilir.
0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir