Açık Burun Estetiği Ameliyatı
0
(0)

Açık rinoplasti yani açık burun estetiğinde, kıkırdak dokusundaki eğrilikler ve şekil bozuklukları sıkıntıları giderilmektedir.

Burun yapısında kemik kaymaları, şişkin görünen kemer yapıları ve daha önceden yapılan ameliyatların sıkıntılarını gidermek için de açık burun estetiği yöntemi uygulanmaktadır.

Burnun yapısal sorunlarını net bir şekilde belirleyebilmektedir. Bu ameliyat işlemlerinde burnun ters V şeklinde kesilmesi sonucunda kıkırdan dokusu ve kemik düzeninin görünümü rahat sağlanır ve işlemler rahat bir şekilde uygulanır.

Açık işlem ameliyatında burnun yapısındaki sorun ne ise giderilir. İşlemler tamamlandıktan sonra hasta hastanede yatış işlemi yapmadan rutin hayatına geri döner. Kısa bir süreç içerisinde de iyileşme sürecini tamamlar. 

Açık Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Ameliyat prosedür olarak hastanın uyuşturulmasıyla başlar. Anestezi etkisiyle hasta acı veya ağrı hissetmeden ameliyat boyunca bilinci kapalı bir şekilde ameliyatını tamamlar. Hastanın uyandığında ağrısı olması çok normaldir.

Hastanın açık burun ameliyatı esnasında burun uç kısmının derisi açılır ardından burun deri olarak rahat hareket edebilir hale gelir. Ameliyat esnasında estetik cerrahın iyi olması çok önemlidir. Açık burun ameliyatında iz kalma ihtimali bulunduğu için cerrahın gerçekten iyi olması gerekir.

Açık burun ameliyatında hastanın burnunda yer alan bozuklukların tamamı giderilebilir. Burun kemeri, burun ucu, burun delikleri ve daha birçok seçenek bu ameliyat ile kolayca müdahale edilebilir niteliktedir.

Neden Tercih Edilir?

Hastalara kalırsa daha çok kapalı burun ameliyatı olmak isterler. Kapalı burun ameliyatı hem daha az risk taşıdığı için hem de iz kalma ihtimali olmadığı için tercih edilir. Ancak uzmanlık gerektiren ve gerçekten yapılması zor olacak operasyonlar için cerrahlar açık burun ameliyatını tercih edebilirler.

Kapalı burun ameliyatından daha kolay olduğu için rahat hareket imkanı sağlayan bir ameliyat olduğundan açık burun ameliyatı daha çok tercih edilir. Hastaların sağlık sorunları göz önünde bulundurularak doğru tercihi her zaman doktorun yapması beklenmelidir.

Açık Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hastaların ameliyat sonrası doktor tavsiyelerine harfiyen uyması beklenir.
  • Ameliyattan sonra burna sıcak su temasından uzak durulmalıdır. Duş almadan önce mutlaka doktorun izni alınması gerekir.
  • Verilen ilaçlar haricinde başka ürünler kullanılırsa hastanın sağlığı daha kötü yönde etkilenecektir. Doktorun verdiği ilaçlar yalnızca bu ameliyat için etkili olacağı düşünülmeli ve hastalar başka ilaçlara yönelmemelidir.
  • Ameliyat sonrasında hastalar en az bir hafta boyunca burunlarını silmemeli ve sümkürmemeye özen göstermelidirler.
  • Doktorun tavsiyesine bağlı olarak dikkat edilmesi gereken unsurlar çoğaltılabilir. Bu konu hakkında ameliyat sonrası doktorla bizzat konuşmaya özen göstermelisiniz.
  • Uygulanan ameliyata bağlı olarak bölgenin temiz tutulmasına ve pansuman ihtiyacı varsa sürekli olarak pansumanın tazelenmesine özen gösterilmelidir. Gerekli pansuman işlemleri hastanede kaldığınız süre zarfında hemşireler tarafından yapılacaktır. Ancak doktorunuz gerekli gördüğü müddetçe pansumanlarınız evde de devam edebilir.

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Açık Burun ameliyatı ne kadar sürer? Sorusunun cevabı, işlemin karmaşıklığına göre değişmekle birlikte, 1 ila 3 saat arasında değişen zaman zarfına yayılabildiği şeklinde verilebilir.

Burun ameliyatı kaç saat? Dediğimizde size hekiminiz tarafından belirtilecek süre çok farklı olabileceğinden, kesin bir cevap vermek yanlış olacaktır.

Burun ameliyatında dikişler ne zaman düşer?

Burun ameliyatı sonrası dikişler ne zaman düşer? Sorusu sıkça sorulur. Burun ameliyatından sonra dikişler ne zaman düşer? Sorusunun cevabı, hemen her operasyon için sabit olmakla birlikte, birkaç hafta olarak ifade edilebilir. İç dikişler ve dış dikişlerin vücuttan ayrılma süreleri aynı değildir.

Zaten Burun ameliyatı sonrası dikişler ne zaman erir? Sorusu farklı bir sorudur. Dikişlerin erimesi, uygulanan dikiş yöntemi ile ilgili olabileceği gibi, iç dikişlerden bahsediliyorsa, süre 2 hafta kadar olacaktır.

Burun ameliyatı sonrası dikişler ne zaman alınır?

Burun ameliyatı sonrası dikişler, 5-7 gün arasında alınabilir. Yalnız buradaki dikişler iç dikişler değildir. Burun içi dikişler ne zaman erir? Sorusuna gelecek olursak, dikişin kendiliğinden erişmesinin ortalama 2 hafta sürebileceğini söylemek gerekir.

Burun ameliyatı sonrası dikişlerin alınması ile iç dikişlerin erişmesi ve operasyonun dikiş faslının bütünüyle kapanması arasında yaklaşık bir hafta fark vardır. Zaten iç dikişler çoğunlukla alınmaz, kendiliğinden erirler.

Buradan hareketle Burun ameliyatı dikişleri ne zaman erir? Sorusunu da cevaplamış oluyoruz. Tüm dikiş süreçleri, 2 hafta içerisinde tamamlanmış olacaktır.

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/36/9/983/2664484

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir