Geniş Burun Estetiği Nasıl Yapılır?
4.5
(13)

Burun estetiği operasyonlarında genel olarak yapısal değişikliklerin yapıldığı düşünülse de birçok alanda estetik cerrahi operasyonu uygulanabilir.

Burun estetiği ameliyatları genellikle insanların dış görünüşlerini düzenleme isteğiyle yapılır. Ancak bazı sağlık problemi oluşturan durumlarda hastanın dış görünüşünden bir şikayeti olmamasına rağmen yapılabilir.

Geniş burun estetiği ameliyatı ise daha çok geniş burun delikleri olan kişilere yapıldığı anlamı çıkartılır. Aslında bu düşüncenin yanlış olduğunu söylemek pek doğru olmaz.

Ancak geniş burun ameliyatı yalnızca bu anlamda bilinmez. Bazı kesimler tarafından birçok burun estetiğinin buluştuğu ameliyat çeşitlerinin bir paket hali olduğu da düşünülmektedir.

Burun kanatları daraltma; kimi durumlarda estetik olarak faydalı sonuçları ortaya çıkarabilir. Kimilerimizin burnu çok büyük olmasa da, burun kanatları geniş olduğundan burun oldukça büyük görünebilir. Bu durumda, burun daraltma yapılarak sonuç elde edilebilir.

Burun delikleri küçültme olarak da bilinen bu operasyonun farklı formları bulunur. Geniş burun daraltmanın yanında, burun küçültme, burun ucu daraltma gibi uygumlalar da söz konusu olabilir. 

Burun kanatlarını daraltma; geniş burun kanatları için gerçekleşen bir işlemdir ve burunun iki yandan daha dar görünmesini sağlamaya yönelik bir uygulamadır. 

Geniş Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik ameliyatı isteyen kişiler her ne kadar yapı değişikliği bekleseler de bazı kişilerin estetik kaygısı hariç sağlıksal beklentileri de olabilir.

Geniş burun delikleri daha çok estetiksel kaygı nedeniyle yapılır. Burun estetiği ameliyatları burun ucu, burun ucu genişliği, burun sırtı kemeri ve burun içi fonksiyonlar için yapılmaktadır.

Bu ameliyatlarda risk birçok ameliyata göre daha düşüktür. Açık ve kapalı burun estetiği olmak üzere kapsamlı olarak iki ad altında ameliyatlar toplanır. Ancak net isimleri her ameliyatın açık veya kapalı olarak ifade edilmez.

Örneğin lazer ile yapılan burun estetiği ameliyatları örnek gösterilebilir. Geniş burun estetiği ise burun ucu estetiğinin altında yer alan bir operasyondur. Bu estetik operasyonda diğer ameliyatların sonucunda olduğu gibi davranılmasını bekler. Nasıl mı?

Geniş Burun Estetiği Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Hastanın ameliyat sonrasında dinlenmesi ve yatar pozisyonda beklemesi çok önemlidir. İlk günü mümkün olduğunca yatağında geçirmesi hasta için büyük önem taşır. İlk gün burun diğer günlere nazaran daha hassas olur.

Burunun alacağı herhangi bir temas sonucunda zarar görmesi büyük risk taşımaktadır. Hastanın burun estetiği olduktan sonra özellikle dikkat etmesi gereken bazı olayları sizler için şöyle listeledim:

 • Hasta ameliyat sonrasında burnuna zarar vermemeye özen göstermelidir.
 • İlk gün hasta yatağında dinlenerek mümkünse ilk haftayı bu şekilde geçirerek iyileşme sürecine katkı sağlamalıdır.
 • Hasta doktor gözetiminde olduğu sürece doktora nasıl davranması gerektiği konusunda her soruyu sormalı ve aklındaki soruları gidermelidir.
 • Doktorun verdiği ilaçlar dışında başka bir etki üretecek ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Ağrı kesici ilaçların tamamını kullanmak büyük bir hata olur. Doktorun seçimine bırakmanız çok önemlidir.
 • Hasta burnuna hijyen açısından ve pansuman açısından sürekli dikkat etmelidir.

Burun deliği küçültme fiyatları

Burun kanatları küçültme operasyonu, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarının gerçekleştirdiği bir operasyondur.

Burun kanatları daraltma fiyatı sabit bir seviyede zikredilemez. Zira burun kanadı estetiği, herkes için farklı gereksinimler biçiminde ortaya çıkar. Kimilerinin büyük burun deliği problemi varken, kimilerinin farklı estetik gereksinimleri olabilir.

Bu durumda, burun daraltma ameliyatı sadece geniş burun özelinde kalmayıp, örneğin deviasyon gibi durumları da kapsayabilir. Sadece geniş burun daraltma uygulaması yapılan kişilerde dahi vakanın durumuna göre bir fiyat seviyesi ortaya çıkacaktır. 

S.S.S

Geniş Burun Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu tarz burun ameliyatları genel anestezi altında yapılabilir. Süre de bu yüzden biraz uzun olur. Genel olarak ortalama bir rakam belirtmek gerekirse 2-3 saat arasında ameliyat tamamlanabilir.

Geniş Burun Küçültme Ücretini Devlet Ödüyor Mu?

Böyle bir durum söz konusu olamıyor. Eğer ki belli bir sağlık sorunundan dolayı bir ameliyat gerçekleşecekse devlet ücreti karşılıyor. Ancak estetiksel bir görünüm için ameliyat yapılıyorsa ücret karşılanmıyor.

Geniş Burun Küçültme Estetiği Kaç Günde İyileşir?

Hastadan hastaya bu durum oldukça büyük fark eder. Net bir iyileşme sürecinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Ancak ilk haftanın çok önemli olduğunu söylemek gerekir.

İlk haftadan sonra hastanın durumuna bağlı iyileşme süresi hızlanır. Süre bir ay içerisinde en geç tamamlanacağı bilinen en yüksek zaman dilimlerinden birisidir.

Burun nasıl küçültülür?

Burun küçültme, çoğunlukla burun deliklerini küçültme ve burun kanatları ameliyatı olarak bilinir. Burun kanadı daraltma işlemi, estetik kaygıyla yapılan bir operasyon olup, buradaki dokunun, burun deliği estetiği yöntem ve araçları ile küçültülmesi biçiminde gerçekleşir.

Burun kanatlarını küçültme; estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bir uygulamadır. Uzman cerrahların gerçekleştireceği operasyonlar dışında geniş burun kanatları küçültme işlemi için farklı bir uygulama söz konusu değildir. 

Büyük burunlar bu operasyonla daha estetik görünecek, burun estetiği sonrası burun delikleri farklı bir görünüm arz edecektir. Burun ameliyatı sonrası burun delikleri farklı bir yapıya kavuşur ve burun deliği, evrensel estetik ölçülere sahip olur.

Geniş burun estetiği; geniş burun delikleri olan ve burun deliklerim farklı diyen herkes için uygundur. Kimilerimiz bu durum için; etli burun da demektedir ki, burun delikleri büyük olan kişilerin burunları daha büyük görünüyor olduğundan bu tanım çok da yanlış olmayacaktır.

Geniş burun delikleri nasıl küçültülür?

Geniş burun nasıl küçültülür? Sorusunun cevabı; her şekilde cerrahi olacaktır. Vücudun fiziksel yapısını değiştirmek için estetik cerrahi yegane uygulama türüdür.

Burun delikleri küçültme ameliyatı veya bir başka ismiyle; burun kanadı küçültme operasyonu da, kanatlı burun bilinen, giriş hattında dokunun ve deliklerin küçültülmesi işlemi, yani burun deligi kucultme uygulamasıdır.

Etli burun küçültme işlemi de, aslında bu operasyonun bir başka tanımıdır. Tabii burada burun eti veya burun kemiği büyüklüğü neticesinde oluşan büyük görünümden bahsetmiyoruz.

Geniş burun ameliyatı ve deviasyon ameliyatları farklı uygulamalardır. Burunun büyük olması bir tıbbi sorun değil, estetik sorunken, deviasyon ciddi bir sorundur.

Ameliyatsız burun kanatlarını daraltma mümkün mü?

Vücudun fiziksel yapısını değiştirebilmek, çoğunlukla cerrahi işlem olmaksızın mümkün değildir. Bu nedenle, burun kanatlarını daraltma durumunda da, cerrahi gerekli olacaktır.

Bazı yeni teknik ve teknolojilerin bu alanda kullanımı mümkündür ki, bunlar hakkında detaylı bilgi edinmek için hekiminize başvurmanız gerekecektir.

Burun kanadı operasyonu, büyük burun delikleri olanlar ve burun ucu geniş olanlar için uygun olan bir işlemdir. Kanat genişliği gibi durumlar nedeniyle, büyük burun görünümüne sahip kişiler, büyük burun estetiği hizmeti alarak, burun delikleri büyük olma sorunundan kurtulabilirler.

Burun deliği küçültme genel olarak komplikasyonu düşük bir uygulama olmakla birlikte, geniş burun ucu veya bir başka büyüklük sorunun giderilmesi için gerçekleştirilecek işlemler için hekimin onayı gereklidir.

Geniş burunlar için estetik operasyonların sizin için uygun olup olmadığını, doktorunuza danışarak, bu hizmeti dilediğiniz zaman estetik cerrahlardan veya bu hizmeti veren hastane ya da kliniklerden alabilirsiniz. 

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/narrowing-a-wide-nose

https://www.allure.com/story/rhinoplasty-everything-you-need-to-know

4.5 / 5. 13

2 cevaplar
 1. Esra
  Esra says:

  Merhaba Hocam, benim burnum önden geniş ve kısa duruyor. Sağdan soldan profilimle sorunum yok. Burun ameliyati olmak istiyorum. Ama burun kemiği kırmadan, Burnu kaldırmadan ve boyu hic kisaltmadan mümkünmüdür ? Yani tek inceltme istiyorum eti galiba yok ediyorlar.. cevabinizi bekliyorum iyi günler

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir