Burun Küçültme Egzersizleri ve Yöntemleri
3.9
(106)

Burun küçültme gibi burun ameliyatları, günümüzden daha eski zamanlarda yeterli teknik donanıma sahip olmadığı için halkın çok korktuğu, çekindiği ameliyatlar kategorisinde yer almaktaydı.

Bu nedenle bireyler ameliyat olmadan, egzersizle burun küçültme tekniklerini hatta bazen de burun kanatları daraltma yöntemlerini, doğruluğunu pek araştırmadan, kendilerince geliştirdiler.

Bu egzersizlerden birinde, her iki elimizin orta parmağı ile burnun üst kısmından kaş bölgesinin başladığı yere kadar hafif bir şekilde masaj uyguluyorsunuz.

Sabah ve akşam 5 dakika uygulanması gerektiği söylenmektedir. Ancak bu hareketin ne kadar faydalı olabileceği tartışılır. Diğer egzersizde burun deliklerini kapatmak.

Başparmak ile önce sağ sonra sol burun deliği kapatılarak nefes alınır ve bu işlemlerde 5 er saniye bekleyip bırakılır. Yine sabah akşam uygulanacak bir egzersizdir. Solunumunda sıkıntı yaşayan bireyler bu egzersizde sıkıntı yaşayabilir. 

Yaş ilerledikçe deforme olabilecek burun ucu küçültme için uygulanan burun küçültme yöntemlerinden biri ise, başparmak ve işaret parmağı ile burun bölgesinden üst tepe notası çekilerek masaj uygulanmasıdır.

Sonuç elde edebilme ihtimali için 2 veya 3 dakika boyunca sabah ve aşamaları masaj uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra buz koymanın da faydalı olacağı söylenir.

Bundaki sebep egzersizler sonrasında burunda oluşabilecek herhangi bir morluk ve şişmelere karşı önlem alınmalıdır. Bu noktada da bu egzersizlerin nasıl zarar verebileceği görülebilmektedir. 

Bir diğer egzersizde,burun deliklerinin iki tarafına işaret parmakları yerleştirilir. Basıp bırakılır. Sarkmayı önleyeceği söylenmektedir. Yine de burun dokusuna zarar verme ihtimali de bulunmaktadır. Burun sarkması çok az görünen bir sorundur.

Bu nedenle bu egzersizlerle kendinize zarar verme ihtimaliniz yerine kendinizi korumaya yönelik hareket etmeniz daha doğrudur.

Burun kemiğini düzeltmek için egzersizler olarak bilinen yöntemlerden biri de ele bir miktar yağ alınarak burun üstünden dairesel hareketlerle yavaşca masaj uygulanmasıdır.

Burun kemeri yok etme arzusunda olanların, bu yöntemle kıkırdağın yeniden şekil alabileceğini ummaktadır. Bu uygulama hassas dokunuşlarla yapılmalıdır. Hassasiyet gerektirdiği için de burun yapısına zarar verme ihtimali oldukça yüksektir.

Burun Deliklerini Daraltma

Burun kanatlarını daraltma için, bir elin iki parmağıyla burunu ortadan sabitleyin.Diğer elin parmağı ile burun ucunu geriye doğru itin.

Ağzınız kapalıyken yutkunuyormuş gibi hareketler yapın. Bu hareket boğazlarda basınca sebep olabileceği için de fazla tekrarlanmamalıdır. Burun ucu kaldırma egzersizinde ki amaç kıkırdak yapısının bozulma derecesini azaltmatır. 

Buna yardımcı olabileceği söylenmektedir.  Bir elin iki parmağı ile burna sabitlenir. Burun ucuna işaret parmağı yerleştirilir ve hafif bir şekile yukarı bastırılıp bırakılır.

Egzersiz yaparken nefesin düzenlenmesi önemlidir. Günde iki kez 35 set yapılması söylenmektedir. Bu egzersiz de nefes düzenini bozabilme riskini taşımaktadır.

Diş Macunu İle Burun Küçültme

Egzersizle burun küçültme için, ilginç bir diğer uygulama ise diş macunu ile yapılan bir tariftir. Bu tarifin malzemeleri ise şu şekildedir;  1 çay kaşığı diş macunu, 1 çay kaşığı öğütülmüş zencefil, 1 çay kaşığı elma sirkesidir.

Bütün malzemeler karıştırılır ve burnun ucuna ve eğer kemerli bölge varsa oraya bir diş fırçası yardımıyla sürülür. Yarım saat beklendikten sonra önce elma sirkesi sonra da soğuk su ile yıkanır. 

Bu karışımın cildi tahriş etme riski bulunmaktadır.Bu nedenle de cilt uzmanlarına danışılmadan uygulanmamalıdır. Evde burun düzeltme, düzleştirme yöntemi olarak da gülümseyerek burun içindeki kasları kullanarak burnu yukarı doğru hareket ettirmektir.

Bu egzersiz de günde yine birkaç defa yapmak gerekmektedir. Faydalı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle mutlaka uzmanlara danışılmalıdır ve gerekli görüldüğü zaman uygulama yapılmalıdır.

Mandalla Burun Küçültme Mümkün mü?

Mandalla burun küçültme yazılarını, görsellerini, videolarını bizler de görüyoruz. Büyük bir şaşkınlıkla bu tür içeriklerin sayısındaki aşırılığı izliyoruz. Ne var ki bu tür uygulamaların bir aslı – kanıtı, bilimsel hiçbir yanı yoktur. Tamamen aldatmacadır.

Mandal kemik gelişimini durduramaz, et gelişimini durduramaz. Gelişimi tamamlanmış kemik ve et seviyelerini hiç durduramaz. Kaldı ki kemik ve et gelişimini küçültebilsin! Mandal uygulaması kemikleri inceltemez, burun etini zayıflatamaz.

Nafile acı çekme eylemlerinden başka bir şey değildir. Uzun süreli kullanımda hiçbir faydasını göremeyeceğiniz gibi pek çok cilt sorunu da belirebilir. Bu nedenle doktorunuz tarafından önerilmeyen hiçbir uygulamaya itibar etmemenizi önemle hatırlatırız.

Burun Küçültme Masajı İşe Yarar mı?

Burun küçültme masajı adı altında yayınlanan içerikler, görseller ve video paylaşımlarını büyük bir şaşkınlıkla görüyoruz. Herhangi bir bilimsel kanıtı olmayan burun küçültme masajları tamamen asılsız ifadelere dayanmaktadır.

Nasıl bir parmağımızı, bir organımızı, bir uzvumuzu masajlarla küçültemiyor – büyütemiyorsak burnumuzu da masajlarla küçültemeyiz. Masajlar burun kemiğini inceltemez, burun etini inceltemez, burun kemiğini şekillendiremez, burun etini şekillendiremez.

Bu tür içeriklere itibar göstermeyiniz. Bir uzvu – organı küçültebilecek tek seçenek cerrahi girişimlerdir. Tıp biliminde etkisi kanıtlanmış herhangi bir burun küçültücü masaj yoktur.

Evde Burun Küçültme Yöntemleri

Burun küçültme egzersizlerini evdeki bazı araç ve gereçleri kullanarak da yapmanız mümkün olabilmektedir.

Bunlardan biri tüy almak için kullanılan yaylı kısa sapı burnunuzun etrafından çevreleyerek gerin ve yukarıya doğru çekin. Bu şekilde bir yandan burnu dikleştirirken bir yandan da küçük gözükmesini sağlayabilirsiniz. 

Bir diğer yöntem herhangi bir kurşun kalemi elinize alıp burun altına paralel bir şekilde tutup yukarıya doğru baskı uygulamanızdır.

Bir diğer yöntem ise birçok kişinin evinde de bulunabilen stres topları. Stres toplarını birini bir ele diğerini diğer ele alın ve burnunuzu arada kalacak şekilde hafifçe baskı uygulayın. Topları yukarı aşağı, iki kenardan, aynı anda olacak şekilde hareket ettirin.

Bu işlemi olabildiğince yavaş uygulayın. Benzer işlemi yine kalemler kullanarak da yapabilirsiniz. Bu yöntemler kolay olsa da, zarar verme ihtimali yüksek olduğu için hassas bir şekilde uygulanmalıdır. 

Bazı kişiler mandal ile burun küçültme tekniğini de önermektedir. Bu uygulama ön profilde burun geniş ve büyük gözüken burunlara yapılmaktadır.

Birey yatmadan önce 15 dakika buruna özel mandallar ile beraber buruna egzersiz uygularlar. Bununla kıkırdak yapısına şekil verebileceği söylenmektedir ama yine doktora danışılarak yapılmalıdır. Kemik yapısı gelişme sürecinde olan kişilerde bu tarz yöntemler daha olumlu sonuçlar verebilmektedir. 

Burun, ameliyat olsun veya olmasın gerçekten önemli bir organdır ve bu nedenle süreçleri de önemlidir. Yapılacak en ufak yanlış bir uygulama buruna kalıcı bir zarar verebilir ve bütün hayatınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Orijinal doku zedelendiği durumda ne kadar ameliyat yapılsada,en iyi ameliyat dahi eski burun yapısını size kazandıramaz. Bunun bilincinde olarak hareket edilmelidir. Yanlış uygulamalar yapılmamalıdır.

Günümüz teknolojisinde artık burun ameliyatları oldukça kolay ve sorunsuz hale geldiği için uzman bir doktora ulaşıp,en uygun yöntem ile burundaki sorunlar giderilebilinir. Ameliyat sonrasında da yine dikkat edilmelidir.

Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarar mı?

Estetik görünüme sahip olan her şey gözde güzel bir intiba bırakır. Bundan kaynaklanan nedenle de kadın ve erkekler aynaya baktıklarında hoşnut olmak isterler.

Yüzümüzün en spesifik bölgelerinden biri olan burun bunlardan en önemlisi. Bir operasyonla tamamen yüz duruşu değişilebilseydi mutlaka burunda bu operasyona dahil olurdu.

Daha güzel bir burun görünümüne sahip olmak isteyenler için doğal yollarla evde burun küçültme egzersizleri yapmak mümkün. Burun gelişimi yavaşta olsa sürekli devam eden uzuvlardan biridir.

Kişiler mandallama, alet veya aparat, tampon desteği ve dikleştirme gibi burun küçültme egzersizlerini rutin şekilde yapanlar iyi sonuçlar elde ettiklerini açıklıyorlar.

Günde minimum 10-15 dakika yapılan burun küçültme egzersizin uzun vadeye yayıldığı zaman burun üzerinde küçültücü etkisi gözlerden kaçmıyor.

Burunun yapısına ve genetik özelliklerine bağlı olarak bu egzersize cevap verme süresi değişebilir. Kişinin gerçekten estetik cerrahi bir müdahaleye ihtiyacı varsa, operasyon sonrası da düşme ve şekillenmeme riskine karşın burun küçültme egzersizleri yapmak burnun görüntüsüne iyi manada katkı sağlayacaktır.

Mandal ile burun küçültme  denilen teknikte, yüze yaygın olan ve ön profilden burnun geniş ve büyük görünmesini sağlayan burun kanatlarının daraltılması hedeflenir.

Kişiler her gün yatmadan önce 15 dakika buruna özel mandallarla beraber burun küçültme egzersizi yaptıklarında, burun kıkırdak yapısına şekil verecekleri için olumlu sonuçlar elde edeceklerdir.

Kemik ve kıkırdak gelişimi tamamlanmamış kişilerde burun küçültme egzersizleri daha başarılı sonuçlar verecektir. Şekillendirmeye dayalı bu egzersizler gelişimlerini tamamlayan kişilerde de az da olsa sonuç verebiliyor.

Dikleştirme yöntemi ile, aşağıya bakan burun yan perspektiflerden ve önden daha uzun ve büyük bir görüntü oluşturur. Kişiler burunları dik göründüğü zaman daha öz güvenli olduklarını vurguluyorlar. Bu yüzden burnun dik görünmesi daha küçük olduğu algısı da yaratmaktadır.

Bant ve destek tekniği sayesinde, burunda aşağıya doğru bakan kısım düzenli olarak yukarıya kaldırılır. Burnun üst kısmında bulunan kemer bölgesinde iz kalmayacak şekilde burun yerçekiminin aksi yönünde ittirilir.

Toparlama yönteminde ise burnun daha küçük ve kip bir görünüme sahip olması açısından burun alt üst ve yan bölgelerden odak noktasında toparlanarak yuvarlak ve toplu bir görünüme sahip olması amaçlanır.

Kişiler bu sayede burunlarının yüzün orta merkezine yakınlaşmasının, burnu daha küçük gösterdiğini savunuyor.

Burnun üst bölgesinden kavisli bir şekilde dışarıya çıkıntı oluştuğu zaman burnun normalden büyük ve şekilsiz görünmesi sorunu meydana geliyor. 

Cold press teknik yönlendirmeyle, burnun kemer bölgesine daha dışa dönük gelişmesin diye soğuk baskılar uygulanır. Burnun gelişimine yön verilmek amaçlanır. Bu tür durumlarda estetik dolgu ve törpülemeler daha kalıcı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Estetik ameliyat olmadan büyük burun küçültme egzersizleri; kişilerin yapısına, burnun kıkırdak dokusuna, kan dolaşımına, kemik gelişimine ve düzenli egzersize birçok faktöre göre farklı sürelerde farklı cevap verebilmektedir.

Genel manada egzersizler, kremler, aparat, masaj , diş macunu, maske gibi ameliyatsız burun küçültme ve şekillendirici yöntemler düzenli yapıldığı sürece, çok uç bir sonuç beklenmiyorsa işe yarıyor.

Burun küçültme estetiği  ( burun kemeri düzeltme ya da burun ucu estetiği ) gerekmeyen burunlar için makyaj hilelerinde olduğu gibi günlük rutinleri kurtarmak adına işe yarayacaktır. Fakat bazı kişilerde burun görünümünden ne istediklerine bağlı olarak cerrahi takviyeye ihtiyaç doğabilir.

Sıkça sorulan sorular:

Uzun burun nasıl küçülür ?

Burun estetik cerrahın tercihine göre kapalı ya da açık rinoplasti ameliyatı ile burun sırtı kesilerek küçülür.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/exercise-for-nose#what-the-science-says

https://www.herzindagi.com/beauty/simple-hacks-to-make-your-nose-slim-massage-smile-exercise-article-156121

3.9 / 5. 106

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir