Estetik görünüme sahip olan her şey gözde güzel bir intiba bırakır. Bundan kaynaklanan nedenle de kadın ve erkekler aynaya baktıklarında hoşnut olmak isterler. Yüzümüzün en spesifik bölgelerinden biri olan burun bunlardan en önemlisi. Bir operasyonla tamamen yüz duruşu değişilebilseydi mutlaka burunda bu operasyona dahil olurdu.

Daha güzel bir burun görünümüne sahip olmak isteyen herkes için evde burun küçültme egzersizleri yapmak mümkün. Burun gelişimi yavaşta olsa sürekli devam eden uzuvlardan biridir. Kişiler mandallama, tampon desteği ve dikleştirme gibi burun küçültme egzersizlerini rutin şekilde yaptıklarında iyi sonuçlar elde ettiklerini açıklıyorlar.

Günde minimum 10-15 dakika yapılan burun küçültme egzersizin uzun vadeye yayıldığı zaman burun üzerinde küçültücü etkisi gözlerden kaçmıyor.

Burunun yapısına ve genetik özelliklerine bağlı olarak bu egzersize cevap verme süresi değişebilir. Kişinin gerçekten estetik cerrahi bir müdahaleye ihtiyacı varsa, operasyon sonrası da düşme ve şekillenmeme riskine karşın burun küçültme egzersizleri yapmak burnun görüntüsüne iyi manada katkı sağlayacaktır.

Mandallama denilen teknikte, yüze yaygın olan ve ön profilden burnun geniş ve büyük görünmesini sağlayan burun kanatlarının daraltılması hedeflenir. Kişiler her gün yatmadan önce 15 dakika buruna özel mandallarla beraber burun küçültme egzersizi yaptıklarında, burun kıkırdak yapısına şekil verecekleri için olumlu sonuçlar elde edeceklerdir.

Kemik ve kıkırdak gelişimi tamamlanmamış kişilerde burun küçültme egzersizleri daha başarılı sonuçlar verecektir. Şekillendirmeye dayalı bu egzersizler gelişimlerini tamamlayan kişilerde de az da olsa sonuç verebiliyor.

Dikleştirme yöntemi ile, aşağıya bakan burun yan perspektiflerden ve önden daha uzun ve büyük bir görüntü oluşturur. Kişiler burunları dik göründüğü zaman daha öz güvenli olduklarını vurguluyorlar. Bu yüzden burnun dik görünmesi daha küçük olduğu algısı da yaratmaktadır. Bant ve destek tekniği sayesinde, burunda aşağıya doğru bakan kısım düzenli olarak yukarıya kaldırılır. Burnun üst kısmında bulunan kemer bölgesinde iz kalmayacak şekilde burun yerçekiminin aksi yönünde ittirilir.

Toparlama yönteminde ise burnun daha küçük ve kip bir görünüme sahip olması açısından burun alt üst ve yan bölgelerden odak noktasında toparlanarak yuvarlak ve toplu bir görünüme sahip olması amaçlanır. Kişiler bu sayede burunlarının yüzün orta merkezine yakınlaşmasının, burnu daha küçük gösterdiğini savunuyor.

Burnun üst bölgesinden kavisli bir şekilde dışarıya çıkıntı oluştuğu zaman burnun normalden büyük ve şekilsiz görünmesi sorunu meydana geliyor.  Cold press teknik yönlendirmeyle, burnun kemer bölgesine daha dışa dönük gelişmesin diye soğuk baskılar uygulanır. Burnun gelişimine yön verilmek amaçlanır. Bu tür durumlarda estetik dolgu ve törpülemeler daha kalıcı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır.

Burun küçültme egzersizleri; kişilerin yapısına, burnun kıkırdak dokusuna, kan dolaşımına, kemik gelişimine ve düzenli egzersize birçok faktöre göre farklı sürelerde farklı cevaplar verebilmektedir. Genel manada burun küçültme egzersizleri düzenli yapıldığı sürece, çok uç bir sonuç beklenmiyorsa işe yarıyor. Cerrahi müdahale gerekmeyen burunlar için günlük rutinleri kurtarmak adına işe yarayacaktır. Fakat bazı kişilerde burun görünümünden ne istediklerine bağlı olarak cerrahi takviyeye ihtiyaç doğabilir.

0 Yorumlar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir