Septorinoplasti Nedir, Nasıl Yapılır?
3
(1)

Septorinoplasti; burun yapısında yaşanan estetik endişeler, fonksiyonel kayıpların giderilmesi için gerçekleştirilen işlemlere verilen isimdir.

Fonksiyonel sebepler genelde; nefes alıp vermede yaşanan zorlanmalar neticesinde ağız açık uyumak, ağızdan nefes almak ve ağızdan nefes alma neticesinde oluşabilecek ek hastalıkların engellenmesi şeklinde sıralanabilir.

Aynı zamanda burun kıkırdak yapısında görüntülenen yapısal eğrilikler de fonksiyon kayıplarına yani normal bir üst solunum fonksiyonuna engel olabilmektedir. Bu nedenle yapılan tüm ameliyatlara Septorinoplasti denmektedir.

Septorinoplasti aynı zamanda burundaki estetik endişelerin yani kötü görünümlerin düzeltilmesi için de uygulanan bir estetik girişimdir. 

Septorinoplasti Belirtileri Hakkında

Pek çok muhtemel belirtisi olan Septorinoplasti hakkında en çok karşılaşılan ön belirtiler aşağıda madde madde açıklanmıştır;

 • Burun kullanılarak nefes alma aşamalarında zorlanma yaşamak, ağız yolu ile nefes almanın daha kolay olması
 • Uyku kalitesinde yoksunluk yaşamak, ağız açık uyuyabilmek
 • Orta ve çok şiddetli horlamalar yaşamak
 • Genelde ağız yolu ile nefes alıp verme gerçekleştiği için ağızda sık sık kuruluk hissinin olması
 • Geniz alanında sık sık yaşanan akıntı durumları
 • Ağız açık uyumak, ağızdan nefes almak gibi nedenlerden dolayı virüs, bakteri, hava kirliliği, küçük çaplı zararlı maddelerin; ağız, soluk borusu, akciğere ulaşması nedeni ile yaşanan üst solunum yollarında gerçekleşmesi yüksek olasılık olan enfeksiyonlar ve neticesinde yaşanan sık sık üst solunum yolu hastalıkları geçirmek

Septorinoplasi Ameliyatı Olması Uygun Hastalar

 • Kalıtsal olarak (doğuştan) yaşanan burun dış yapısı, iç yapısı, kıkırdak yapısı vb durumlar neticesinde yaşanan zor nefes alma ya da burundan nefes almada yaşanan güçlüklere sahip hastalar,
 • Kaza, ağır darbe, travma neticesinde kalıtsal olmayan nedenlerden dolayı sonradan yaşanabilen burun fonksiyon kayıpları neticesinde nefes almada zorluk yaşayan bireyler,

Septorinoplasti ameliyatı olabilirler. Ancak her halukarda 18 yaş altı bireylerin bu ameliyatı olmaları tavsiye edilmemektedir. Bilindiği üzere ergenlik döneminin – fiziksel gelişimin bitmesi için gereken 18 yaşına kadar beklenmesi gereklidir.

18 yaşına kadar gerçekleşen fiziksel gelişim neticesinde hala burunda yaşanan solunum güçlükleri düzelmemiş ise o zaman ameliyat olmalıdır. 

Septorinoplasti Nasıl Yapılır?

 • Ameliyat öncesi ön muayene gerçekleştirilir.
 • Burnun 8 farklı açısal değeri kullanılarak cihaz yardımı ile fotoğrafları çekilir.
 • Operasyon sonrası, yüksek olasılığa sahip burun görüntüsü hasta ile paylaşılır. Bu görüntü üç boyutlu olarak gerçekleştirildiği için burun görüntüsüne en yakın fotoğrafları barındırır.
 • Muayene sonrası hasta – doktor bilgilendirilmesi yapılır. Kontroller sonrası hastanın estetik istekleri varsa dikkate alınarak uygun bir operasyon planı gerçekleştirilir. 
 • Ameliyatın gerçekleştirileceği güne kadar doktor tarafından verilecek Septorinoplasti ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler listesi hastaya bildirilir.
 • Operasyon zamanı randevulaşarak o güne gelindiğinde burun içi kıkırdak – kemik alanlarında görüntülenen tüm deformasyon olumsuzluklarına karşı işlemler başlatılır.
 • Hasta eğer yüzeysel sorunlara sahip ise sadece burun içi kıkırdak yapısına işlem gerçekleştirilmesi yeterli olmaktadır. 
 • Deformasyon üst düzeyde ise kısacası kıkırdak doku ile çözümlenemeyecek kadar büyükse kemik yapılarında da inceltme işlemleri yapılır. 
 • İşlem sonrası burun içinde fazladan et var ise alınır ve burun içi fazla et alındıktan sonra daraltma işlemleri yapılır. 
 • Ameliyatın tipi, işlem aşamaları, estetik girişimin sayısına göre işlemler en az 1 en fazla 5 saat kadar sürebilmektedir. 
 • Ameliyat genel anestezi yöntemleri kullanılarak hastanın tamamen uyuşturulması neticesinde gerçekleştirilir. Lokal anesteziler uygulanmaz. 

Septorinoplasti sonrası yapılması gerekenler listesi hastaya sunularak aynı günün sonunda ya da gerek duyulması halinde ertesi gün hasta taburcu edilerek sosyal yaşamına döndürülür.

Septoplasti Burun Şeklini Değiştirir Mi?

Deviasyon yani septoplasti adı verilen burun tıkanıklığını ortadan kaldırmaya yönelik operasyonlarda burun içinde değişiklikler yapılmaktadır. Bu sebeple burun dışında herhangi bir şekil değişikliği olmamaktadır. Eğer hasta burun görünümünden şikayetçi ise bunu doktoruna belirtmesi gerekir.

Hem deviasyon hem de burun görüntüsünü aynı operasyonla değiştirebilmek mümkündür. Rinoplasti özellikle burun şeklinin değiştirildiği bir operasyon türüdür. Ayrıca septoplasti işleminde herhangi bir kesi olmazken rinoplasti operasyonunda küçük kesiler olabilir.

Doğru operasyonu seçmek için iyice araştırma yaparak doğru cerraha danışmalıyız. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerde hekim önerileri oldukça önemlidir. Ayrıca septoplasti kısmen de olsa sigorta kapsamında olurken rinoplasti estetik ameliyat kapsamına girdiği için SGK karşılamaz.

Kaynakça:

http://centralhospital.com/Haberler/burun-estetigi-septorinoplasti/

http://www.kbb.org.tr/Custom/Upload/Document/Septorinoplasti-201921418358.pdf

3 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir