Tamponsuz Burun Estetiği
0
(0)

Türkiye’de en çok tercih edilen estetik operasyonları arasında yer alan Rinoplasti ameliyatını tamponsuz bir biçimde ele almak istiyorum.

Tamponsuz burun estetiği üzerine odaklanmak istiyorum. Burunlardaki şekil bozukluğunu ve deri kalınlığını ayarlayabileceğimiz bir ameliyat türü olan tamponsuz estetiği birazcık daha açalım.

Burun Tamponu Nedir ?

Burun tamponu, burun estetiği sonrası sineşi adı verilen istenmeyen yapışıklıkları önlemeye yarayan silikon bir aparattır.

Tamponsuz Burun Estetiği Nedir ?

Tamponsuz burun ameliyatı lazer ile uygulanan bir ameliyat sonucunda tampona ihtiyaç duymadan kısa sürede iyileşme sonucu alabileceğiniz bir ameliyat türüdür. Lazer ameliyatı “CO 2” olarak bilinen bir ameliyat türüdür.

Terim ismini belirttiğim bu ameliyat oldukça basit bir şekilde gerçekleşir. Fazlalık derinin alabileceği daha çok estetik kaygılar taşınan operasyonlarda bu ameliyat türü uygulanır.

Tamponsuz burun ameliyatı herkese yapılabilir mi?

Tamponsuz burun estetiği operasyonu, hekim tarafından aksi belirtilmediği sürece kadın veya erkek her yetişkine yapılabilir. Burada kişinin ihtiyaçlarına göre uygun burun tamponu çeşitleri seçilir ve burun tamponu kullanılmadan estetik problem giderilir.

Burun tamponu esasında operasyon sonrası destek gerecidir. Burun tamponu nedir? Sorusunu cevaplarken belirttiğim gibi bir silikon aparat olan bu gereç, günümüzde kullanım alanını yavaş yavaş kaybetmektedir.

Hastalar ağrısız burun estetiği tercihine doğal olarak yönelmekte ve buna bağlı olarak burun estetiği tampon kullanılmayan türleri ile yapılmaktadır. 

Burun ameliyatı tampon kullanılmadan aynı başarıya ulaşıyor mu?

Elbette. Burun ameliyatı sonrası tampon kullanmadan da en az geleneksel uygulamalara kadar etkili sonuçlar elde edebilmek mümkün.

Hastaların burun ameliyatı türüne bağlı olarak kullanılacak burun tampon çeşitleri yerine, modern teknikler tercih edilerek, buruna tampon konmadan operasyonda başarı elde edebiliyoruz. 

Kişi burun tampon tarafından kapanmadığından uygulama sonrasında daha rahat ediyor ve bu uygulamada iyileşme süreci daha hızlı olabiliyor. 

Pekiyi bu durum da buruna tampon neden konur sorusunu elbette tüm hastalar sorarlar. Geleneksel yöntemlerde kullanılan araçlar burun ameliyatında tampon kullanımı zorunlu kılar.

O yöntemler kapsamında kişinin uygun burun tamponu çeşitleri kullanılarak burunun yapışmaması sağlanmak durumundadır ki, şeklin oturması için de bu gerekir. 

Tamponsuz uygulamada ise buna gerek olmamakta ve kişi çok daha çabuk gündelik hayatına dönebilmektedir.

Tamponsuz Burun Estetiğinin Tarihi

Estetik tarihi 19.yüzyıl ve daha da ötesine dayanmaktadır. Ancak burun operasyonlarına yönelik uygulanan plastik ve operasyonel cerrahi aşamalarında burun içi tamponların kullanımı yalnızca 20 yıl öncesine kadar devam ettirilmek zorunda kalıyordu.

Burun estetiğine yönelik pek çok cerrahi aşamadan sonra hastaların ilk günleri kanamalı ve kanamaya ek olarak ağrılarla devam etmek zorunda kalıyordu.

Aynı zamanda hastanın burnundan nefes alıp verebilmesini engelleyen bu tampon çeşitleri insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde devam ettirmesine neden olsa da burun estetiği ve burun cerrahisi yaptırmak istemiyorlardı.

Tamponsuz burun estetiğinin tarihi 2000’li yılların başlangıcı ile burun estetiği cerrahisine yönelik taleplerin artmasına uygun zemin hazırladı. 

2000’de Avrupa’da 2005’te Türkiye’de

2005 yılından itibaren burun tamponu kullanmadan burun estetiği ülkemizde başlamış olsa da 2010 yılına kadar yaygınlaşma süreci yaşandı. 2005 – 2010 aralığında pek çok estetiysen bu yeni teknoloji eserinden yararlanamadı.

2010 yılından bu yana ise tampon ve tampon çeşitleri tamamen ortadan kaldırılarak burun estetiğinde devrim yaşanmaya başlandı. Tamponlarla birlikte operasyondan çıkan hasta ilk 7 gün hem acı yaşıyor hem de kanamalara maruz kalıyordu.

Ancak yeni nesil tamponsuz burun estetikleri ile beraber hastalar en az 1 en fazla 7 gün içerisinde sosyal yaşamlarına hızla erişebilme imkanlarına sahip oldular.

1 – 7 gün aralığı ise burun estetiğinin hafif – şiddetli derecelerine göre gerçekleştirilen operasyon adımlarından kaynaklanmaktadır. Kısacası gerçekleştirilen cerrahi estetik operasyon küçük bir operasyon ise işlemin ardından bir gün sonra hasta standart sosyal yaşamına dönebiliyor.

Tamponsuz Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

  • Adı üstünde olduğu gibi tampon derdiniz olmadan bir operasyon geçirmiş olursunuz.
  • Hızlı bir iyileşme süreci yaşanır.
  • Diğer estetik operasyonlarına göre daha az risk taşıdığı için güvenilir bir yöntemdir.
  • Hastaya diğer anestezi türlerinden daha hafif olan lokal anestezi uygulanır.
  • Cerrahi operasyon sonrasında hastane de kalma süresi oldukça kısadır.
  • Ameliyat esnasında cerrahi müdahalenin çok fazla olmamasından da dolayı komplikasyon gerçekleşme ihtimali oldukça düşüktür.
  • Cildiniz kalın bir yapıya sahipse ameliyattan sonra diğer tüm estetik ameliyatlarından daha hızlı bir iyileşme sürecine girersiniz.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Normal burun estetiğinde burun kalıbında genel olarak kesiler sayesinde oynama yapılabilir. Ancak lazerle yapılan tamponsuz burun estetiği olarak bilinen bu operasyonda yalnızca cilt inceltme işlemleri yapılabilir.

Cildin incelmesinden hasarın daha büyük olacağını düşünmeniz tamamıyla bir ön yargıdır. Aksine cilt cerrahi kesikler ile yapılan ameliyatlara göre en az hasarı alır. Tamponsuz burun ameliyatında hızlı iyileşmenin nedeni de bundan kaynaklanır.

Normal şartlarda Rinoplasti alanında açık veya kapalı burun estetiği uygulanırken Türkiye’de yalnızca çok yakın bir zamanda lazerle yapılan bu ameliyat yöntemi benimsenmiştir.

Tamponsuz Burun Estetiği İyileşme Süreci

Diğer teknikler ile yapılan ameliyatlara göre çok daha kısa bir iyileşme süreci geçirilir. Hasta doktor gözetimi altında bir süre hastane de kalır. Diğer ameliyatlar için bu süre oldukça uzunken tamponsuz burun estetiği için bu süre çok daha kısadır.

Yani hastane de iyileşme süreci beklemek zorunda kalmayacak ve kısa sürede iyileşmiş bir burun ile taburcu olabileceksiniz.

Operasyonda cerrahi kesik atılmadığı için kanama ve şişme durumu daha az gerçekleşir. Bu alanın temiz tutulması çok önemlidir. Hastanın iyileşirken doktorun verdiği ilaçlar haricinde başka bir şey kullanmasına gerek yoktur.

Ağrı veya sızı sorunlarının yaşanmaması adına bu süreç içerisinde hasta bir süre doktor gözetiminde tutulur. Doktorun verdiği talimatlara göre hemşireler hastaya gerekli ilaçları verirler.

Ancak hastaneden çıktıktan sonra burnunuza darbe almamaya özen göstermelisiniz. Burun estetiği ameliyatlarının genelinde olan kurallar lazer ile yapılan estetik ameliyatı içinde geçerlidir.

Tamponsuz Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tamponsuz burun estetiğinde sonra bölgede herhangi bir sargı ve koruyucu bir alçı tabakası bulunmadığından, burun içerisinde özel zımbalar kullanılır. Bu zımbalar burun için özel üretilen zamanla kendiliğinden eriyip kaybolan türdedir.

Dolayısıyla ameliyat sonrasında morluk, şişlik kanama riski daha aza indirilir. Bu yüzden tamponlu burun estetiğinden sonra, iyileşme süreci tamamlanana kadar çok iyi muhafaza edilmesi gerekir.  Bölgenin özel sprey ve sularla temizlenmesi ve açılması şarttır.

Tamponsuz Burun Estetik Ameliyatı günü, ameliyattan sonra sulu ve yumuşak gıdalar önerilir. Ameliyattan bir gün sonra normal beslenme başlayabilir. Hemen ertesi gün acılı ve baharatlı tepkimelere sebep olacak gıdalardan kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrasında burun bölgesinin iç kısmında ki zımbaların zorlanmaması, aşırı mimik ve yüz hareketi kullanılmaması gerekir.

Her operasyon sonrası oluşabilecek baş ağrılarına doktorun reçetelediği ağrı kesici takviyelerle müdahale edilir.

Ödem ve şişliklerden kısa sürede kurtulmak için bolca su , bitki çayları ve benzeri sıvı gıdalar tüketmek doğru olacaktır.

Tamponsuz burun estetik ameliyatı sonrasında ön dişler ve dudaklarda hassasiyet baş gösterebilir. İlk bir iki hafta yumuşak dokulu diş fırçalarıyla burun dokusunu etkilemeden ağız sağlığı bakımı yapılabilir.

Aksırık ve öksürük esnasında dikkat edilmeli ve bölgenin kanamaması için, aksırtacak veya öksürtecek tozlu ortamlardan kaçınılmalıdır.

Cildi yenileyici ve morluklardan kurtarıcı özel kremlerle düzenli uygulamalar yapmak iyileşme sürecini olumlu etkileyecektir.

Burun içerisinde oluşan kabuklaşma ve pıhtılaşma bir süre sonra kaşıntıya sebep olacak ve burun akıntısıyla beraber dışarıya dökülecektir. Bu durum normal sürecin bir parçasıdır.

Tamponsuz burun estetik ameliyatı sonrası ilk zamanlarda bazen burun uç kısmında sızı veya hissizlik olabilir. İlerleyen zamanlarda bu durum kaybolacaktır.

Burun tam şeklini belli bir süreye yayılarak alacağı için; temaslara, uyku pozisyonuna, buharlı ortamlara ve burnu etkileyebilecek tüm faktörlere dikkat edilmelidir.

Sürecin uzaması ve haricinde gelişen tüm durumlarda doktor muayenesi gerekmektedir.

Tamponsuz Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar ?

Fiyat bilgisi almak ve muayene olmak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2391151/The-NO-KNIFE-nose-job-revolutionary-procedure-smooths-bumps–surgery.html

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir