Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği
3.9
(30)

Burun estetiği ameliyatı iki farklı yöntem ile yapılır. Ancak iki farklı yöntemin sonucunda da burun ucu şişliği durumu %100 olarak gerçekleşir.

Kapalı burun ameliyatı ve açık burun ameliyatında burun ucu şişlikleri farklılık gösterirler. Açık burun ameliyatı kapalı burun ameliyatına göre daha çok ödem toplanmasına neden olur.

Oluşan şişlik çok daha büyük olabilir. Kemik ve kıkırdak üzerinde yapılan değişimler hastanın burun yapısının değişmesini sağlar.

Ancak bu değişiklikler normal olarak ameliyat sonrası burun ucu şişliği yaratabilir. Burun şişlikleri az da olsa kanamalara sebep olabilir. Ancak bazı durumlarda aşırı şişlikler nedeniyle burun ucu şişliği daha fazla kanamaya sebep olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Neden Oluşur?

Ameliyat esnasında her iki yöntemde de kıkırdak oynatıldığı için şişliğin bir süre var olması oldukça normal bir durumdur. Hastanın burun ucu şişliği sebebiyle şikayetlerine gerek yoktur.

Doktor tarafından yapılan gözleme bağlı gerekli müdahaleler yapılacaktır. Hastanın burun şişliğini en aza indirmek amacıyla burnun sırt kısmı olarak belirlediğimiz bölgeye bant tedavisi veya kalıp tedavisi uygulanır.

Bu sayede şişliğin fazla büyümemesi engellenmiş olur. Hastanın burun ucu şişliği genel olarak kıkırdak ve kemik yapısının değişmesinden dolayı oluşur.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Nasıl Geçer?

Hastanın burun estetiği sonrası burun ucu şişliği kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir. Doktorun verdiği ilaçlar ve düzenli pansuman sayesinde şişlik kısa sürede iner. Hastanın burun ucunda gerçekleşen şişkinlik en aza indirilmesi için tampon tedavisi uygulanmaktadır.

Burun sırtına uygulanan bant ve uç kısma uygulanan tampon tedavisi ile hastanın burnunun hızlı bir şekilde iyileşmesi beklenir.

Hastanın burun estetiğinden sonra hızlı bir şekilde iyileşme sağlaması için süreç boyunca hasta düzenli pansuman yaptırması gerekir. Tamponların 24 saatte bir değişmesi hijyen açısından ve enfeksiyon kapmaması için çok önemli bir önceliktir.

Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman Geçer?

Ameliyatın ilk 48 saati en yoğun sürecini tamamlayan bu şişlik 48 saat tamamlandıktan sonra 2-4 gün içerisinde inmesi beklenir. Ancak ameliyatın türüne ve yapılma nedenine bağlı olarak bu sürecin uzayabileceğini unutmayın. Bu yüzden bu söylediklerimi okuyorsanız.

Olacağınız ameliyata bağlı olarak doktorunuza burun ucu şişliği ne zaman geçer veya iner gibi sorularınızı da ameliyatı olmadan önce sormalısınız.

Kişilerin hassas ciltlerinin tampon tedavisine uygun olmaması durumunda bazen bu durum uygulanmayabiliyor. Böyle olduğunda ise bir süreliğine daha burun ucu şişliği yaşanabiliyor.

Doktorun gözleminde takip edilmesi beklenen bu olay burun estetiği açısından değişikliklere sebep vermez. Ancak hastanın iyileşme sürecinde biraz gerileme olabilir.

Yani tampon tedavisi uygulanmadığı takdirde burun ucu şişliği daha uzun bir sürece yayılacaktır. Hastaların bu konu hakkında doktorlarından yardım alması gerekir.

3.9 / 5. 30

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir