BURUN ESTETİĞİ SONRASI BURUN UCU NE ZAMAN DÜŞER?
3.7
(6)

Burun estetiği ameliyatı sonrasındaki süreçlerle ilgili akla takılan pek çok soru bulunmaktadır. Özellikle burnun nihai görünüşü ile ilgili sorulan sorular oldukça anlaşılabilirdir.

Ayrıca, internette veya sosyal medyada yaygın olarak konuşulan ama çok doğru olmayan paylaşımlar da bilgi kirliliği yaratmakta ve bu ameliyatı geçirme planı yapan hastaların aklını karıştırmaktadır.

Burun en ön planda olan organımız olduğu için, estetik kaygıları olan hastaların aklında pek çok soru olması beklenmektedir. 

Yaygın olarak sorulan ve hakkında pek çok kirli bilginin olduğu konulardan biri de burun estetiği operasyonu sonrası burun ucunun düşüp düşmeyeceği ile alakalıdır. Bu konu ile ilgili farklı veriler olduğu için genelleme yapmanın çok mümkün olmadığı bir durum ile karşı karşıyayız. 

Burun, yaşa bağlı olarak, yer çekiminin de etkisi ile zaman içinde bir miktar düşebilir. Bu düşüklük elbette kişiden kişiye oldukça farklılık göstermektedir.

Aynı zamanda fazla kilonun varlığı veya sık sık kilo alıp vermek veya kalın burun derisi burnun düşmesine sebep olabilir. Yani burun ameliyatı geçirilip geçirilmemesinden bağımsız olarak, burun ucunun düşmesi zaman içerisinde de görülebilir. 

Burun estetiği operasyonu sonrası görülen burun ucu düşmesinin ise bambaşka bir sebebi bulunmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında dokular yeterince gergin ve sert değilse, burun ucu bir miktar yer değiştirebilir ve burun düşmesi dediğimiz durum ortaya çıkar.

Burun düşüklüğü, sanılanın ve internette gezen bilgilerin aksine herkeste olmayan ve çok da sık görülmeyen bir durumdur. Genellikle daha ileri yaşlarda yapılan burun estetiği ameliyatlarında özellikle de kalın ve yağlı bir deriye sahip kişilerde görülmektedir. 

Ancak, burun ucu düşüklüğü yapılan operasyondan da kaynaklanabilir. Genel olarak kabul edilen kanı, doğru ve düzgün bir şekilde yapılan burun estetiği operasyonlarında burun ucu düşmesinin yaşanmayacağı yönündedir.

Burun estetiği ameliyatı geçirdikten uzun yıllar sonra burun ucu düşmesi yaşanıyor ise, bunun operasyondan kaynaklandığını söylemek çok doğru olmayacaktır. Bu durum daha çok fizyolojik durumdan dolayı gerçekleşecektir. 

Burun ucu düşüklüğü durumunda, bu problemin düzeltilmesi için ufak bir operasyon gerekir. Ancak burun ucu operasyonu her hastaya uygulanabilen bir operasyon değildir. Bu noktada, hekimin detaylı incelemesi sonucunda yapacağı değerlendirme önemli rol oynamaktadır.

Burun ucu düşüklüğünün aynı zamanda bir travma sonrasında da meydana gelebileceğini de unutmamak gerekmektedir.

Burun ucu düşüklüğünü gidermek için çeşitli greftler kullanılabilmektedir. Eğer bu sorun bağ dokularının onarılmamasından kaynaklanıyor bir revizyon ile bu dokuların onarılmaları gerekmektedir. 

Estetik açıdan en ön planda olan organımız olan burnumuz, estetik kaygıların en çok yaşandığı organlarımızdan biridir.

Cerrahi hatalardan kaynaklanan burun ucu düşüklüğü, yine cerrahi yöntemlerle düzeltilmelidir. Ayrıca, burun ucu düşüklüğünün sadece cerrahi hatalardan kaynaklanacağını düşünmek çok doğru bir yaklaşım değildir. 

Kaynakça:

https://webrhinoplasty.com/nose-tip-drop-after-rhinoplasty/

https://blogs.webmd.com/from-our-archives/20100720/dropped-tip-after-a-nose-job

3.7 / 5. 6

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir