BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI DİKİŞLER NE ZAMAN ALINIR?
4.1
(17)

Burun estetiği ameliyatı, son dönemde özellikle sosyal medya kullanımı ile artan görsellik kaygısının olduğu durumlarda ilk başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Bu operasyon sonunda iyileşme süresi hastadan hastaya göre değişmektedir.

Burun estetiği ameliyatları ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri ameliyat ertesindeki hasta kondisyonları ile alakalıdır. Özellikle dikişlerin ne zaman alınacağı konusu oldukça merak edilmektedir. 

Burun estetiği ameliyatları çok büyük kesilerin veya uzun dikişlerin yapıldığı bir ameliyat değildir. Özellikle de açık burun estetiği ameliyatlarında, burun deliklerinin ortasındaki kıkırdak ufak bir kesi ile ciltten ayrılır; diğer işlemler tamamlandığında da küçük bir dikiş atılır.

Bu dikiş, 1-1.5 cm’yi geçmemektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikişlerin alınabilmesi için burun içine koyulan tamponların çekilmesi gerekir.

Tamponların çekilmesi için genellikle 3 ila 5 günün geçmesi gerekmektedir. Elbette bu süre hastadan hastaya göre değişebilmektedir. Tamponlar çekildikten sonra, dikişler tamamen ağrısız ve acısız bir şekilde alınır. 

Elbette burun ameliyatı sonrasında kullanılan dikiş eriyecek olan cinsten dikiş ise, bu dikişlerin normal şartlar altında iki hafta içinde düşmesi beklenir. Dikişlerin kendiliğinden düşmediği durumlarda, hekimin müdahale etmesi de gerekebilir.

Burun estetiği ameliyatlarının akabinde herhangi bir iz kalıp kalmayacağı da sıklıkla sorulmaktadır. Ameliyatın hemen ertesinde hafif bir iz olsa da belirli bir süre sonra hiçbir iz görülmez. 

Burun estetiği ameliyatları kapalı teknik veya açık teknik ile gerçekleştirilebilir. Bu iki teknikten hangisinin tercih edileceği hastanın durumu ile alakalı olabileceği gibi tamamen hekimin tercihi ile de belirlenebilir.

Her iki tekniği birbirinden ayıran belli başlı pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri de dikiş ile ilgilidir.

Kapalı teknik ile gerçekleştirilen burun estetiği operasyonlarından dışarıdan bir kesi bulunmadığı için dikiş de bulunmamaktadır.

Açık teknik ile yapılan operasyonlarda ise daha önce de belirttiğimiz gibi burun deliklerinin ortasında bir kesi yapılır ve daha sonra bu kesinin dikilmesi gerekir. 

Estetik amaçlı olarak yapılan burun ameliyatlarının ertesinde yaşanabilecek olan sıkıntılarla ilgili pek çok soru ile karşılaşılmaktadır. Bu soruların en büyük kısmı ebetteki iyileşme süreleri ve ameliyat sonrası herhangi bir izin kalıp kalmayacağı ile alakalıdır.

Estetik kaygılar ile gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatında bu tarz sorularla karşılaşmak oldukça anlaşılır bir durumdur. Burun estetiği operasyonlarının akabinde yaşanacak tüm sürelerin hastadan hastaya göre oldukça değişiklik gösterebileceğini hiçbir zaman göz ardı etmemek gerekmektedir.

Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki farklı teknikte yapılan burun estetiği ameliyatlarında, açık teknikte dışarıdan herhangi bir kesi ve dikiş bulunmazken, kapalı teknikte 1.5 cm’den daha uzun olmayan bir dikiş bulunmaktadır. Bu dikişin alınması ortalama 3 ile 5 gün sürerken, bazı durumlarda 1 haftaya kadar uzayabilir. 

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-nose-job-rhinoplasty

https://www.researchgate.net/publication/233745040_Nasal_tip_abscess_due_to_adverse_skin_reaction_to_Prolene_An_unusual_long_term_complication_of_rhinoplasty

4.1 / 5. 17

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir