Revizyon Burun Ameliyatı
0
(0)

Burun estetiği yaptıranlar pek bilmese de ameliyatı yapan cerrahlarca kabul edilmiş bir gerçek vardır. Burun ameliyatlarının %25-30’u genel olarak ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyar. Revizyon ameliyatlarında amaç burunun ihtiyacı olan ikinci düzeltmeyi sağlamaktır. Revizyon ameliyatları minor ve majör revizyonlar almak üzere ikiye ayrılmışlardır. Minör ameliyatlarda genellikle ufak bir bölgeye müdahale edilir. Törpüleme veya doldurma işleminin yapıldığı bu ameliyat çok kısa sürelidir. Majör ameliyatları ise ikincil ameliyattır. Yani ikinci büyük bir estetik operasyonuna verilen isimdir. Revizyon burun ( sekonder rinoplasti ) ameliyatları genel itibariyle bu şekilde ikiye ayrılmıştır. Majör ve minör ameliyatların aldığı genel isim revizyondur.

Sekonder  Rinoplasti Ameliyatı

 Burun revizyonu cerrahi müdahale sonrasında istenmeyen sonuçların elde edilmesi ile başvurulan bir ameliyat çeşididir. Bir başka tabirle ikinci burun ameliyatı estetik amaç güdülerek veya güdülmeyerek yapılabilmektedir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının sonucu olarak da kullanılabilir. Burun estetiği olmuş kişilerin sonrasında beğenmemesi ile geri sayıma girmekte olan burun revizyonu direkt olarak uygulanamamaktadır.

İkinci burun ameliyatı genellikle, burun ucunun düşmeye başlaması, cerrahın burunu fazla küçültmesi veya büyütmesi, burun kayması veya eğrilmesi, yüksek oranda yapmacık duran burun gibi sebeplerle hastalar tarafından tercih edilmektedir. Cerrahın ikincil burun ameliyatında oldukça dikkatli olması ve burunun tam olarak neye ihtiyacı olduğunu analiz edebilmesi beklenmektedir.

Revizyon Burun Ameliyatı Neden Yapılır?

 • İlk ameliyat sonucunda burun ucunda düşüklük yaşanmasıdır.
 • Gaga burun diye nitelendirilen burun sırtına kemer yerleşmiş olması durumunda revizyon ameliyat yapılabilir.
 • İlk ameliyat esnasında yapılan burun kıkırdağında fazla bir çekim işlemi yapıldıysa burun çok fazla çöker. Zayıflayan buruna ikincil müdahale yapılması şarttır.
 • Hastaların burun bölgesinde yamulma veya eğrilme olabilir. Hastanın bu durum karşısında ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyması durumudur. Ancak bu durum yalnızca ilk ameliyattan sonra olacak diye bir durum söz konusu değildir.
 • Nefes problemi yaşayan hastaların burunlarında tıkanıklık veya yapışıklık sorunuyla karşı karşıya kalmaları durumunda revizyon burun ameliyatı yapılabilir.
 • Burunda kötü sebeplerde dahil olmak üzere uç kısımların asimetrik olması durumu yaşanabilir. Bu durumda revizyon burun ameliyatı yapılır.
 • İlk ameliyat esnasında aşırı kaldırılmış bir burun insanları estetik cerrahiden soğutabilecek bir olaydır. Bu durum karşısında törpüleme veya başka bir işlem yapılması için revizyon burun ameliyatı yapılır.

Revizyon Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Septum Deviasyonu, kemerli burun, eğri burun, düşük burun, burun tıkanıklığı ve buna benzer pek çok burun ameliyatı genellikle uzman doktorlar tarafından ortak onay görmüş iki ayrı teknikten biri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Yapılacak operasyona göre tekniklerden biri, ikisi ya da bu yöntemlere ek olarak farklı teknikler de gereksinim duyulduğu takdirde kullanılmaktadır. En çok kullanılan iki ayrı yöntem aşağıda özet olarak açıklanmaktadır.

İkinci Burun Ameliyatı Riskleri 

 • Cerrahın ameliyat ettiği burun, öncesinde ameliyat olmuş bir burun olduğundan zedelenmiş bir doku üzerine çalışılmaktadır. Bu bakımdan ameliyat süresi artmaktadır. Artan ameliyat süresi ile doğru orantılı olması bakımından cerrahın sarf ettiği efor fazla olacaktır. Doğru orantılı olarak istenen sonucun elde edilme ihtimali azalmaktadır.  
 • İkinci burun ameliyatında birinciye oranla daha çok şişlik ve morluk görülme olasılığı yüksektir.  
 • Öncesinde ameliyat edilmiş burun dokusu üzerine çalışıldığından dokularda daha geç iyileşme gözlemlenebilmektedir.  
 • Yeniden müdahale edilecek burnun şekillendirilmesi için gerekli kıkırdak doku sağlanması hastanın burnunda bulunan kıkırdak dokuya göre değişmektedir. Yeterli kıkırdak dokusu bulunmayan hastalara bu doku omuriliklerinden sağlanmaktadır.  
 • Tecrübesiz bir doktora emanet edilen burun, revizyon ameliyatı sonucunda ilk halinden çok daha kötü bir görünüşe bürünebilmektedir. Mühim olan tecrübeli doktor seçimidir.  
 • Revizyon ameliyatı sonrası burun ucu düşmesi veya burun çökmesi gibi komplikasyonların yaşanması ilk ameliyata oranla daha yüksektir. 

İkinci Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı   ?

 İlk estetik ameliyat sonrası, estetisyenlerin iyileşme için verdiği minimum süre 6 ay iken, maksimum süre 12 aydır. Bu bakımdan İkincil burun ameliyatının yapılması için önerilen zamanlara kadar beklemek zor olsa bile daha sağlıklıdır. Uzmanlar küçük çaplı operasyonlar için revizyon ameliyata giden süreyi en az 3 ay ile sınırlı tutmaktadırlar.  Hasta, orta çaplı müdahaleler için 6, büyük çaplı müdahaleler içinse en az 12 ay beklemelidir.

Revizyon ameliyatı hakkında merak edilen bir diğer husus kaç kez revizyon yaptırılabileceği üzerinedir. Uzmanlar tarafından önerilen, zorunlu durumlar dışında revizyon ameliyatının tercih edilmemesi yönündeyken illa tercih edilecekse en fazla 3 kez ile sınırlı tutulması üzerinedir.

Sekonder Burun Ameliyatı Sonrası

Bu kısımda yer alan hasta – hasta adaylarının en sık sorduğu soruları bir araya getirerek cevaplarını sunduk. Soru – cevap şeklinde ilerleyerek Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Tek tek açıklayalım istiyoruz.

Burun İçini Temizleyebilir miyim?

 • Bunun için doktorunuz tarafından verilen ya da önerilen bakım – temizlik ilaçları ile spreylerini kullanmalısınız. Bunun dışında su dahil herhangi bir şekilde burnunuzu temizlemeye çalışmayınız. Burun ameliyatı sonrası temizlik için silikon, nazal splint ya da diğe tamponlarınızı çıkartılmasını beklemeniz gereklidir. Burun ameliyatı sonrası kabukların temizlenmesi için ek bir işlem gerekmez, cildiniz kısa sürede deriyi yeniler.

Ne Zaman İyileşirim?

 • Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça hafiftir. İlk günler küçük acılar ve bu acılara ek olarak yaşanabilen morluk gibi olumsuzluklar dışında hasta açısından sancılı geçmez. Bu aşamalarda burun ameliyatı sonrası ödem oluşması da gayet doğal olup bir hafta içerisinde son bulur. Burun kemiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci 7 – 30 gün arasında değişir. Burun ameliyatınıza göre iyileşme süreci en fazla 30 günde tamamlanmaktadır.

Gülmek Bir Yan Etki Oluşturur mu?

 • Operasyon sonrasında ilk günler minicik gülümsemeler dışında gülmekten ve özellikle kahkaha atmaktan uzak durmanız gerekiyor. Yüz mimiklerinizi çok fazla kullanmamaya özen gösteriniz. Burun ameliyatı sonrası masaj sadece burun çevresindeki yanaktan başlayarak yukarı yani gözlere doğru hafifçe baskı uygulayarak yapılır.

Ameliyat Sonrası Morluk Oluşması Normal mi? Ne Zaman Geçer?

 • Burun ve çevresi başta olmak üzere, yanaklara doğru ve gözlere doğru hafifleyen düzeyde morluklar, şişlikler gözlemlenmesi gayet doğaldır. Operasyon gerçekleştirilen alan kendini iyileştirdikçe her geçen gün bu morluklar ve şişlikler yok olmaya başlayacaktır. 

Burun Estetiğinden Sonra Ağız – Dişlerim Ağrır mı?

 • İlk günler özellikle ön dişlerinizde hafif oranlarda ağrılar yaşayabilirsiniz. Telaşlanmaya mahal yoktur. Geçici bir tepkimedir ve birkaç gün içerisinde yok olacaktır. Estetik müdahale aşamalarını atlattıktan sonraki ilk bir hafta dişlerinizi fırçalarken oldukça nazik davranmalı ve maksimum yumuşaklığa sahip diş fırçalarını tercih ederek, diş – diş etlerinize baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Burun ameliyatı sonrası beslenme önerilerini dikkate alarak, sıvı beslenmeyi arttırarak, dengeli beslenerek cildinizin iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Hapşırma ve Kaşınma Olursa Ne Yapacağım?

 • Ameliyat sonrası modern tamponlar yerleştirilmektedir. Zaman zaman hapşırma ve kaşınmalar yaşamanız doğal olup kaşımamaya özen göstermelisiniz. Tampon çıkartıldıktan sonra kaşınma gibi yan etkiler tamamen bitecektir.

Nazal Splint Çıkartılırken Acı Duyar mıyım?

 • Kemik şekillendirme ameliyatlarından sonra yerleştirilen nazal splint ya da alçı türleri ortalama bir hafta sonra yerinden alınmaktadır. Bu işlem sonrasında, esnasında acı hissetmezsiniz.

Silikon Tampon Çıkartılırken Acı Duyar mıyım?

 • Eski tip tamponlardan olmadığı için birkaç dakika içerisinde alınan modern bir tampondur. Kolayca çıkartılır ve ne çıkarma esnasında ne de sonrasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir