eğri burun estetiği ameliyatı
0
(0)

Eğri burun sorunu çocukluk yaşlarından itibaren farkında olunan bir durumdur. Genellikle genetik faktörlerden kaynaklı bir sorun olsa da yaşanılan travmalara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Genetik anlamda kıkırdak dokunun aşırı büyümesi ve burun duvarında eğrilik meydana gelebilir. Eğriliğin ne kadar çok olduğu bireyden bireye farklılık gösterir. Bazı kişilerde herhangi bir sorun yaşatmasa da bazı kişilerde nefes almada problemler, geceleri uyku sırasında burun kanamaları gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Eğri burun estetiği de bu sorunların çözülmesi ve kişinin daha rahat nefes alması için yapılan bir estetik cerrahi işlemidir.

Burun Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Burnun iç ve dış katmanlarını kapsayan burun orta duvarı adı verilen bölge tüm burun alanlarında olduğu gibi anne karnında oluşum ve gelişim süreci geçirir. Ancak oluşumu tamamlanan burun duvarı bölgesinin gelişimi bebek doğana kadar tamamlanmış gibi görünse de normal olarak birey ergenlik çağını tamamen bitirene kadar gelişimi içten içe devam etmektedir. Burun eğriliğinin sebepleri nelerdir diye sorulduğunda pek çok yanıt verilebilecek olsa da en çok rastlanılan ve en belirgin nedeninin genetik kalıtsal yol olduğunu söylememiz yerinde olur. Kısacası anne – baba ve anne – baba soylarından geçen tek bir genetik kod burun eğriliğinin en temel sebebidir. Aşağıda soru cevap şeklinde Burun Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir sorusuna daha kapsamlı cevaplar sunuyoruz.

Burun Kemiği Eğriliği Neden Oluşur?

Anne karnında oluşum ve gelişim süreci geçiren bebek doğduktan sonra 18 – 20 yaşına dek burun kemiği gelişimi aşamalı olarak doğal seyrinde devam eder. Bu yaş aralığının atlatılmasının ardından hala burun kemiği eğriliği var ise %100 olarak genetik geçişli eğrilik var demektir. Bunun yanı sıra çok nadir de olsa anne karnında veya bebeklik – çocukluk döneminde burun bölgesine alınan küçük bir darbe de bu eğriliğe sebebiyet verebilir.

Burun Eğriliği Kimlerde Yaşanır?

Araştırmalarla sabitlenen rakamlara göre Türk toplumunun %80’ine yakın bir oranında ileri, orta ve hafif formda burun kemiği eğriliği, burun eğriliği mevcuttur. Hafif olanlarının gözlemlenebilmesi neredeyse imkansız derecede az eğrilik yaşayan insanlarımız da vardır. Hafif eğrilik dahil, orta ve ileri derecede eğriliğe sahip bireyler gözle görülür bir şekilde burun eğriliği, burun kemiği eğriliği yaşarlar. Bunlardan orta ve ileri düzey eğriliği olanlar sadece görüntü açısından zorluk yaşamazlar. Buna ek olarak olası pek çok solunum yolu rahatsızlığı geçirebilirler ya da ilerleyen dönemlerde yakınmalar şiddetli olarak ortaya çıkabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Hangi Yaşlarda Meydana Gelir?

Bebek ve çocukluk dönemlerinde ileri düzey bir görüntü mevcut değil ise gözle görülmeyebilir. 18 – 20 yaşlarının doldurulması ile birlikte gelişim yani ergenlik dönemi tamamen son bulur. Bu yaşlarda ileri düzey bir eğrilik görüntüsü yoksa bile herhangi bir KKB muayenesi esnasında teşhis edilebilir.

Burun Eğriliği Çeşitleri Nelerdir?  

 

 1. Burun eğriliği sonradan veya doğum esnasında kazanılmış olabilmektedir.  Eğri burun, normal ve simetrik burnun sağa, sola eğrilmesi olarak nitelendirilebilir. Bu bakımdan bakıldığında burnun sağa veya sola eğilmesi yalnızca estetik bir kaygıya yönelik endişeyi tetiklemekle kalmaz nefes alıp verme sorunlarında da beraberinde getirir. Doğru nefes almakta güçlük çeken bireyin yaşam kalitesi düşmektedir. Buna bağlı olarak cerrahi müdahale gerektiren bu durum karşısında hastadan, durumun farkında olarak ciddiye alması ve tedavi olması gerekmektedir.  
 2. Yamuk burun ameliyatında dikkat edilmesi gereken ve çeşitleri de belirleyen husus, burunun nereden eğrildiği üzerinedir. Örneğin, kemikten eğrilen burun ve kıkırdaktan eğrilen burun şeklinde iki ana başlık sonrasında sağa ve sola eğrilen burun şeklinde de iki alt başlık olmalıdır.
 3.  Ne tarafa eğrildiği tespit edilen burunun kaç yerden eğrildiği de önem arz etmektedir. Hem kemikten hem kıkırdaktan eğrilen burun gibi bir başlık daha açmak gerekecektir. Eğik burun estetiği genel olarak içeriden yani kapalı ameliyat şeklinde gerçekleşmekte ve bu doğrultuda da hızlı bir iyileşme süreci izlemektedir. 

Ameliyatsız Eğri Burun Düzeltmek Mümkün Mü?  

 Elbette mümkün değildir. Burun eğriliği üzerine yoğunlaşan reklamcıların çıkarmış oldukları plastik burun düzeltme aparatları koskoca bir yalana hizmet etmektedir. Burun eğriliği hafife alınacak bir sağlık sorunu değildir. Uzun süre eğri kalan burun sonucunda ciddi hastalıklar vuku bulmaktadır. Hal böyle iken ameliyatsız bir yöntem ile kıkırdak veya kemik gibi yapıları düzeltmek imkansızdır. 

Cerrahi müdahale ise şarttır. Eğri burundan şikayetçi hastanın psikolojisi de oldukça önemli olduğundan böyle bir kandırmaca hastada büyük bir hayal kırıklığı meydana gelecek ve tedavi olma güdüsünü zedeleyecektir. En başında alanında uzman bir doktorla çalışmak her açıdan doğru olacaktır. 

Eğri Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Eğri burun estetiği nasıl yapılır, sorusuna eğriliklerin tiplerine göre yanıt vermek gerekmektedir. Eğrilik tipleri 4 şekilde görülmektedir:

 • Tüm burnun blok şeklinde eğri olması
 • Burun kökü ile ortası arasındaki kısımda eğrilik
 • Burnun ortasından ucuna doğru eğrilik
 • Burunun tamamı S şeklini almıştır

Burun eğriliği operasyonunda görülen bu farklı eğrilik tablolarına farklı işlemler uygulanmaktadır.

 • İlk maddede bulunan hastalarda yüzün genelinde bir eğrilik meydana gelmektedir. Burun, alın ve dudak geçişlerinde de belirgin olan bu eğriliğe kapsamlı şekilde müdahale edilir.
 • İkinci maddedeki hastalar burnun sırt kısmındaki eğriliğin düzeltilmesi işlemine tabi tutulurlar. 
 • Üçüncü grup için ise kıkırdak yapıya müdahale edilmektedir. Eksik kısmın tamamlanması ile problem çözülmektedir.
 • Dördüncü maddede yer alan hastalarda üçüncü madde ve ikinci maddelerine yapılan işlemlerin tamamı aynı anda tek operasyon içerisinde yapılır.

Tüm burun eğriliği işlemlerinde önemli olan hastanın ne gibi bir soruna sahip olduğu ve sahip olduğu tüm sorunların hangi teknikler kullanılarak çözüleceğidir. Bu nedenle ön muayene sırasında eğriliğin tipi belirlenir ve operasyonun ihtiyaçlarını hekim kafasında planlayarak ameliyata başlar.

Eğri Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Burnunuzun atelleri ve tamponları çıkarıldıktan sonraki süreçte gördüğünüz burun şekliniz henüz tam toparlanmamış bir dokudur. Bir süre bunun oturma süreci olmaktadır. Yaklaşık 1.5 aylık o süreci atlattıktan sonra yeni burun şeklinize kavuşmuş olursunuz.
 • İlk 3 – 4 ay burnunuzu her türlü darbeye karşı korumalısınız. Aksi halde burnunuzun şekli bozulabilir ve operasyonun başarı oranı düşebilir.
 • Bu dönemde normalde gözlük kullanan kişiler lens kullanmalıdır. Gözlüğün burna yaptığı ağırlık zaman içerisinde toparlanma sürecinde olan burnun kas dokusunda hafif çökme meydana getirebilir. Bu da istenmeyen bir görüntü oluşmasına neden olabilir.
 • Burundan hafifçe pembe bir sıvı gelirse hiç endişe duymanıza gerek yok. Bu dokularınızın toparlandığı anlamına gelmektedir.
 • Eğri burun estetiği sonrası dikkat etmeniz gerekenlerden biri olan bir diğer husus aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği bulunan ağrı kesicilerden uzak durmalısınız. Bu ilaçlar kanamaya veya kanama meydana geldiğinde miktarında ciddi artmaya neden olabilirler. Hangi tür ağrı kesicileri kullanabileceğinizi hekiminize danışmalısınız.
 • Burun içerisinde ilk günlerden konulan silikon vb. malzemeler varken ağır aktivitelerden kaçınmalısınız. Fazla hareket etmek bu yapıların kaymalarına neden olabilir.

Eğri Burun Estetiği Riskleri Nelerdir?

Eğri burun estetiği bir cerrahi operasyondur. Yalnızca estetik kaygılardan dolayı değil, nefes almayı kolaylaştırmak gibi nedenlerin varlığından dolayı sağlık için de yapılması gereken bir operasyondur.

Eğri burun estetiği riskleri de her cerrahi işlemlerde olan riskleri taşımaktadır. Bunların yanı sıra herhangi bir ek risk faktörü sağlıklı bireylerde bulunmamaktadır.

Hekiminizden uygulama öncesine ve sonrasına ilişkin dilediğiniz zaman bilgi talebinde bulunarak size özgü olan ek bir hastalığınız kaynaklı risk faktörünün olup olmadığını muayene sırasında öğrenebilirsiniz. Örneğin, uzun süredir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bunu bırakma sürecinizin ne kadar olması gerektiği veya bu ilaçları bırakamayacak bir hastalığınız varsa operasyonu daha farklı hangi şekillerde ele alınabileceğini size hekiminiz ön muayene sırasında söyleyecektir.

Bu nedenle en doğru şekilde kendinizin sahip olduğu risk faktörlerinden haberdar olmak için bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Bunun dışında herkes için geçerli olan her ameliyatın ve genel anestezinin getirdiği risk faktörleri bulunmaktadır. Ancak sizin bir kronik rahatsızlığınızın varlığı operasyon sürecini tamamen size farklı kılabilir.

Bütün konularda her zaman sonrası yaşanılan sorunlar olsun öncesinde merak ettikleriniz olsun size hekiminiz tarafından belirtilmelidir. Her bireyin vücudunun özgün olduğunu ve sağlıkta her sürecin kişilere göre değiştiğini bilmelisiniz.

 

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir