Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?
0
(0)

Burun estetiğine yönelik gerçekleştirilen ameliyatlar bir cerrahi işleme dayalıdır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi burnun estetik açıdan – görüntü açısından düzeltilmesine yönelik yürütülen operasyonlarda da riskler vardır. Bu riskler oldukça nadir yaşanmaktadır.

Nadir yaşanan riskleri daha da azaltabilmek için doğru hekimi tercih etmeli, sağlık geçmişiniz hakkında doğru bilgi vermeli, hekiminiz tarafından verilen “ameliyat öncesi ve sonrası yapmanız gerekenler listesi” baz alınarak dikkatli davranmalısınız. Bu durumda zaten nadir olan riskler daha da aşağı seviyelere gidecektir. 

Her burun estetiği ameliyatında risk aynı değildir. Burun ameliyatının türü, kullanılan yöntem, burun ameliyatının kapsamı, birden fazla operasyonun yapılması gibi etkiler riski azaltabilir – arttırabilir.

Burun ameliyatı olmak üzere hekiminize ön muayene olduğunuzda, detaylı incelemeye tabi tutulursunuz. Ön muayene de tetkik ve tahlilleriniz de yapılır. Sizden genel sağlık geçmişinize dair veriler istenir.

Örneğin kalıcı ya da sonradan olan bir hastalığınız var mı, genetik olarak ailenizde ya da sizde var olan hastalıklar nelerdir, herhangi bir ilacı ya da besin takviyesini düzenli olarak kullanıyor musunuz gibi pek çok soruya doğru yanıt vermelisiniz.

Bu soruların her biri riskleri indirgeyebilmek içindir. Örneğin kullandığınız ilaçlar arasında Coraspin veya Aspirin türü “kan inceltici” var ise ameliyatın türüne göre, ameliyattan en az 10 en fazla 1 ay önce bu ilacı kesmeniz istenir. Ve ameliyattan sonra da 10 – 30 gün arasında değişen sürelerle kullanmayı bırakmalısınız.

Hastalığım Var Yine de Burun Ameliyatı Olursam Risk Alır mıyım?

Bu tür sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Burun ameliyatı olmanıza engel olabilecek hastalık sayısı en az risk kadar nadir yaşanan bir durumdur. Astım hastaları, epilepsi hastaları, sara hastaları, diyabet hastalar, kalp hastaları tarafından da sorulmaktadır.

Bu hastalıkların hiç biri tek başına burun ameliyatına engel ya da risk olmamaktadır. Burun ameliyatları genel anestezi altında yürütülmektedir.

Anestezik maddelere karşı hassasiyet gibi önemli bir hastalık ya da durumunuz olmadıkça burun estetiği yaptırmanızda da bir sakınca yoktur.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/51786546_Risks_and_complications_in_rhinoplasty

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir