Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?
3.8
(4)

Her cerrahi işlemde olduğu gibi burun estetiğine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında da çeşitli beslenme tavsiyeleri vardır. Bu önerilere uyulduğu takdirde iyileşme evresi desteklenebilir, hızlandırılabilir, kolay geçirilebilir ve standart hayat akışı daha kolay kılınabilir.

Belirli bir zaman diliminde de olsa hekiminiz tarafından verilen beslenme uyarı ve önerilerine uymanız sizin için avantajlı bir durum teşkil eder.

Burun estetiği ameliyatının türü ve kapsamına göre beslenme uyarıları ve tavsiyeleri değişebilir. Ancak genellikle aşağıda sıraladığımız şekilde ilerlemeniz önerilmektedir. Geçireceğiniz ameliyata göre aşağıda yazdığımız önerilerde değişiklik olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Beslenme 

  • İyileşme evrenizi tamamlayana kadar olmasa da ilk evrede; ortalama 5 – 10 gün boyunca olabildiğince sıvı odaklı – yumuşak gıdalara yönelmeniz gerekmektedir. Mümkün mertebe ilk 24 saat sadece sıvı, ardından aşamalı olarak ilk 5 – 10 günü tamamlayana dek; püre, yulaf, çorba ağırlıklı yumuşak gıdalar tüketebilirsiniz.
  • Beslenme alışkanlıklarınızı bir süre değiştirmelisiniz. Bu kapsamda aşırı sıcak – aşırı soğuk tüm besin maddelerini tüketmeye kısa bir zaman diliminde de olsa ara vermelisiniz. Bu da yine ortalama 5 – 10 güne tekabül etmektedir. Aynı şekilde çok sıcak bir çorba içmemeli hatta çok sıcak çorba kasesinden gelen buhara maruz kalmamaya da özen göstermelisiniz. 
  • Sert gıdalar, ekmekler, kuruyemişler, et gibi gıdaları mümkün mertebe az tüketiniz. Sadece tadımlık, küçük ve yumuşak olmasına, birkaç çiğneme hareketi ile yutabileceğinize emin olduğunuz gıdaları tercih ediniz. 
  • Ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişliklerin iyileşme süresini uzatmamak için tuz tüketiminizi sonlandırmanız ya da minimum seviyelere çekmeniz gerekmektedir.
  • İyileşme evreniz tamamlanana dek; yaklaşık 1 ay boyunca alkol, sigara, kahve, nescafe, Türk kahvesi, Latte gibi tüm içeceklerden uzak durunuz.
  • Soda, şişkinlik yapacak, gaz yapacak gıdalardan, içeceklerden, bakliyatlardan uzak durmaya çalışınız.
  • İyileşme evrenizi olumlu etkilemesi için C vitamini ve Protein içeren besinlerden düzenli olarak her gün tüketiniz. Sadece ihtiyacınız kadarını tüketmeniz yeterlidir.
  • Aşırı baharatlardan hatta mümkünse baharatların tamamından bir süre de olsa kaçınınız. 
  • Günde en az 3 litre su içmeye çalışınız. 

Kaynakça:

https://baaps.org.uk/patients/procedures/13/rhinoplasty_augmentation

3.8 / 5. 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir