Burun Estetiği Sonrası Yüz Yıkama Nasıl Olmalı?
4.3
(6)

Burun estetiklerinden tamamlanmasından 24 saat geçtikten sonra yüz hariç tüm vücut duş almada herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak yüz yıkama için önerilen bekleme süresi 7 gündür. Net süre operasyonun kapsamına ve genel sağlığınıza bağlı olarak değişebilir.

Net süre doktorunuz tarafından verilecektir. Doktorunuz belirtmedikçe yüzünüzü yıkamamalısınız. Ancak ameliyattan bir gün sonra ılık su kullanmak şartıyla yüz hariç tüm vücut banyo yaptırılabilir.

Saçlarınızı yıkarken kuaför salonlarında olduğu gibi, saçlarınızı geriye atarak yıkamalı ve yüzünüzü ıslatmamaya yoğun çaba sarf etmelisiniz.

Sabun – Şampuan Sınırlaması Yok

Ameliyattan bir gün sonra her zaman ki sabun – şampuan alışkanlıklarınıza geri dönebilirsiniz. Fakat yüz bölgenizi ıslatmamalı – yıkamamalısınız.

Yüzünüzü yıkamak için yaklaşık bir hafta beklemeniz gerekmektedir. Bu bir haftalık süreçte yüzünüzü sabunla yıkanmış temiz bir bezi sıktıktan sonra – nemli kalacak şekilde hafifçe silebilirsiniz.

Bu süre zarfında yüzünüzü buhardan da uzak tutmalısınız. Mümkün mertebe bir hafta dolana dek terlememeye – yorulmamaya özen göstermelisiniz.

7 Gün Sonra Yüz Yıkanabilir

Ortalama tarih burun estetiği ameliyatından sonra 7 gündür. 7. gün yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ancak tekrar belirtmekte fayda var; burun operasyonunun kapsamına göre net tarih sadece hekiminiz tarafından verilebilir. Bir haftanın ardından yüzünüzü ilk yıkamanızda ne soğuk ne de sıcak su kullanmalısınız.

Sadece ılık su kullanarak yıkayabilirsiniz. Aynı şekilde tam vücut banyo da yapabilirsiniz. Banyo suyunuz da ılık olmalıdır. İki hafta sonra dilediğiniz sıcaklıkta yüz yıkama ya da banyo yapmaya devam edebilir, sunaya – hamama – buhar banyosuna girebilirsiniz.

Plastik Alçılar ve Flasterlerin Çıkması Beklenmeli

Burun estetiği sonrası burnunuza plastik alçılar ve flasterler yerleştirilecektir. İlk bir hafta boyunca banyo yaparken ya da yüzünüzü silerken bu materyallerin ıslanmamasına özen göstermelisiniz. Silerken ya da banyo yaparken hafifçe ıslanacak olursa endişe etmeyiniz.

Önemli olan operasyon yapılan dokulara kadar ıslaklığın ulaşmaması yeterlidir. Hafifçe ıslanmalar bu malzemelere ve dolayısıyla dokularınıza bir zarar vermeyecektir.

Bu süreçte kullandığınız duş suyunun ılık olmasına dikkat ediniz. Aynı şekilde yüzünüzü sileceğiniz bezin temiz olmasına, sabunlu su ile yıkandıktan sonra durulanarak nemli kalmasına da dikkat ediniz.

Kurulamaya Dikkat Ediniz

Ameliyattan 7 gün sonra ister duş alın, ister yüzünüzü yıkayın. Fakat kurulanacağınız havlunun temizliğine ve yumuşaklığına özen gösteriniz. Aynı şekilde kurulanırken nazik dokunuşlarla kurulayınız. Kesinlikle burun ve genel yüz bölgesine baskı uygulayarak kurulanmamalısınız.

Hafif dokunuşlarla kurulanmak yeterlidir. Operasyon bölgesine gelebilecek her türlü sert müdahale ve darbeden kaçınarak hareket etmelisiniz.

İlk yedi günlük süreç çok önemlidir. Aşırı ıslaklık dokularda enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle doktorunuz belirtmedikçe yüzünüzü yıkamayınız. Yüzünüzün ıslanmasına izin vermeyiniz.

Kaynakça: Kosins, A. M., & Obagi, Z. E. (2017). Managing the difficult soft tissue envelope in facial and rhinoplasty surgery. Aesthetic surgery journal, 37(2), 143-157.

4.3 / 5. 6

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir