Burun Estetiği Ameliyat Öncesi ve Sonrası Süreç
5
(2)

Burun estetiğinin kapsamı, oranı, zorluğu, işlemin kapasitesi ve derinliğine göre dikkat edilmesi gerekenler listesinde azalma – çoğalma ya da süre bakımından uzunluk – kısalık değişebilir. Hastaların ilk araştırdığı konu edinmek istediği burun estetiği ve yapılışıdır.

Ardından akla gelen ilk soru ise burun estetiği öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Bu konuda sizler aydınlatmak üzere hazırladığımız konumuz ile aklınıza takılabilecek her türlü soruya yanıt vermeyi amaçlayarak konumuza geçiş yapıyoruz.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle burun estetiği tarihine kadar aşağıda sıralanan herhangi bir etki ile karşılaşırsanız derhal doktorunuzu bilgilendirmeniz gereklidir. Bu durumlarda estetik girişimin tarihi ertelenmelidir;

  • Üst solunum yollarına dair herhangi bir enfeksiyon
  • Ateşlenme
  • Boğazda ağrı – tahriş – yanma hisleri
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi herhangi bir belirti
  • Uçuk oluşumları
  • Karında ağrı

Estetik müdahale gerçekleşeceği tarihin saptanmasının ardından en z 7 gün öncesinden kan sulandırıcı etkileriyle ön plana çıkan aspirin tipi ilaçların kesilmesi gereklidir. Unutulmamalıdır ki ilaç olarak aspirin vb maddeler vardır. Ancak yiyecek ve içeceklerde de bu etkiyi sağlayabilecek gıdalar vardır.

Örneğin kiraz sapı, yeşil çay, keten tohumu gibi maddeleri de kullanıyorsanız bunların tüketimini de en az 7 gün öncesinden sonlandırmanız elzemdir. Bu gıdaları daha da arttıracak olursak; zencefil, sarımsak, şarap çeşitlerinin tamamı özellikle kırmızı şarap ve Zeytinyağı.

Buna ek olarak E vitamini başta olmak üzere herhangi bir vitamin kullanıyorsanız ara vermelisiniz. İbuprofen maddeli ağrı kesiciler de aynı şekilde kullanılmaması gerekenler arasındadır.

Sigara – alkol gibi alışkanlıklar hem ameliyatı hem de iyileşme sürecini riske sokmaktadır. Bunun yanı sıra iyileşme evresini zorlaştırmakta, ağrı yaşanmasını arttırmakta, komplikasyon ve enfeksiyon olasılıklarını yükseltmektedir.

Bu nedenle bu alışkanlıklarınıza ameliyat öncesinden en az 7 gün süreyle sonlandırmalı ve ameliyat sonrasında da tüketmemeye çalışmalısınız. Operasyona gelmeden önce en az 6 – 12 saat süre zarfında herhangi bir yiyecek – içecek almamalısınız.

Ameliyat günü kesinlikle makyaj yapmayınız. Aynı özeni sadece makyajda değil; tırnak, saç şekillendirme vb konularda da gösteriniz. Özetle tamamen doğal ve hiçbir ürünü hiçbir vücut bölgesine uygulamadan geliniz.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği sonrası burunda şişlik yaşanması gayet doğal bir tepkimedir. Şişliğin azalmasına katkı sunabilmek için uyurken kafanızın altına fazladan bir yumuşak daha yerleştirmenizi öneririz. Burnunuzu gelebilecek her türlü darbeden uzak tutmaya çalışınız.

Bu konuda özellikle evcil hayvan besleyen bireylerde sorun çıkmaktadır. Operasyondan sonra en az iki hafta boyunca antrenman, spor, egzersiz, cinsel aktivitelerden kaçınmaya özem gösteriniz.

Beslenme alışkanlıklarınızda iyileşme sürecinizi atlatana dek iyileştirmeler yapmalısınız. Mümkün mertebe tuzlu, yağlı beslenmeden kaçınmanız gerekir. İlk birkaç gün kesinlikle sıvı odaklı besleniniz ve ardından kademeli olarak katı gıdalara yer veriniz.

İlk 15 gün boyunca olabildiğince sıvı odaklı, yumuşak besin maddeleri tüketmeye dikkat ediniz. İyileşmenin aksamaması için güneş koruyucularınızı mutlaka kullanınız.

Dışarı çıkarken şapka takmaya çalışınız. Doktorunuzun vereceği tıkanıklık açıcılar dışında herhangi bir ürün ya da girişimde bulunmayınız. Düzenli uyumayla iyileşme evrenizi desteklemeye çalışınız.

Ameliyat sonrasında cilt dokularının doğal olarak gösterdiği tepkimeler arasında en yoğun yaşanacak olan şişliklerdir. Gözle görülür ve rahatsız edici şişlikler kısa sürede gidecektir. Ancak tamamen geçmesi uzun zaman alabilmektedir. Bu nedenle kendinizi rahat hissediniz.

Ağrılarınız sadece ilk birkaç gün olacaktır ve doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle rahatlayabileceksiniz.

Kaynakça:

https://healthcare.utah.edu/the-scope/shows.php?shows=0_633hyghx

https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-to-expect-during-your-rhinoplasty-recovery

5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir