burun estetiği sonra banyo
4.2
(18)

Burun estetiği ameliyatı geçirmiş kişiler çoğunlukla ilk sorduğu sorulardan birisi olan banyo sürecini sizlere anlatmak istiyorum. Uzman olduğum alanımda bugüne kadar yaptığım tüm operasyonların sonucunda ilk gün banyo yapılmaması gerektiğini hastalarıma sık sık belirtirim.

Burun bölgesinde yapılan değişim sonrasında damarların çok hassas olduğu ilk bir hafta banyo sürecinde büyük bir dikkate sebebiyet verir. İlk gün banyo yapılmamasının nedeni hastanın burnunun kanamaya ilk gün çok fazla derecede açık olmasından kaynaklanır.

Soğuk veya sıcak su teması ilk gün için burun damarları için tehlikeli olacaktır. İlk günden sonra duş almak isteyen hastalarıma izin veririm. Ancak ekstra durumu olan hastalar bazen ilk gün geçmesine rağmen yine de duş alamazlar.

Hastaların burun estetiği sonrası banyo yapmaları için 1 gün geçirmeleri genel itibariyle yeterlidir. Yalnızca hastaların bu noktada dikkat etmelerini istediğim bazı hususlar bulunuyor.

Burun Estetiği Sonrası Banyo Nasıl Yapılır?

Su fazla sıcak ve soğuk olmayacak bir şekilde ayarlanır. Ardından vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Ancak burun bölgenize su değdirmemeye özen gösterin.

Birçok kişi kafasını yıkayarak çıkmak isteyebilir. Yalnız bunun içinde birtakım kurallarım bulunuyor. Hasta başını öne doğru eğerek asla yıkanmamalıdır.

Çok düşük ihtimalle de olsa burun bölgesi basıncı artacağı için kanama yaşayabilirsiniz. Bu yüzden başınızı arkaya yaslayarak birinden yardım alabilir ve saçınızı yıkayabilirsiniz. Çoğunlukla evinizde veya başınızı yaslayabileceğiniz kuaförlerde saçınızı yıkatmanız tavsiye edilir.

Burnunuza bu esnada sıcak su değmemesi için özen göstermelisiniz. Mümkünse her ihtimale karşı saçlarınızı ılık veya soğuk bir suyla yıkayın. Burnunuza değecek sıcak bir etki kanamayı yüksek ihtimalle tetikleyecektir. Vücudunuz için yıkanma süresine ihtiyacınız bulunmuyor.

Boyun altı yıkanma işlemini istediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burnunuza yine su sıçratmamaya özen gösterin.

Olabildiğince ayarlanabilir duş başlığı kullanıyorsanız. Onu en hafif seviyede çalıştırarak başınızı yıkayabilirsiniz. Burun estetiği sonrası banyo nasıl yapılır sorunuzu yanıtlamak istedim.

Kısaca sizler için burnuna dokunma da iyileşsin gibisinden basit bir doktor esprisiyle veda etmek istiyorum.

Burun Estetiği Sonrası Banyo Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda belirtilen zaman kavramlarının yanı sıra özel olarak dikkat edilmesi gereken bazı bilgileri sizler ile paylaşmak istiyorum. Burun estetiği sonrası banyo yapmak isteyenler sıcak su kuralına uymak zorundalar.

Ameliyat esnasında daraltılmış olan burun damarları özellikle kılcal damarlar sıcak suyu hissettiklerinde genişleyebilirler. Bu da ameliyat bölgesine baskının artması anlamına gelir. Doğal olarak kanamanın yaşanmasıyla hasta rahatsız olabilir ve ameliyat sonucuna olumsuz bir etki yaşanabilir.

Bu yüzden ameliyat sonrası burnunuza banyo esnasında sıcak su değirmemeye özen gösterin. Ayrıca temizliğinizi burnunuz için yaparken yalnızca ellerinizi kullanın.

Farklı banyo telleri ile burnunuzu temizlemeye kalkmayın. Kısacası yüzünüzü bu süreç tamamlanana kadar yıkamamaya dikkat edin. Doktorunuz size uygun zamanı bildirecektir.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/burun-estetigi-iyilesme-donemi-2864064

4.2 / 5. 18

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir