Burun Estetiği İnsanı Ne Kadar Değiştirir?
4.4
(8)

Burun estetiği en sık tercih edilen estetik cerrahi operasyonlarından biridir. İşlem bazı sağlık koşullarına bağlı olarak daha sağlıklı nefes alabilmek adına kulak burun boğaz hekimleri tarafından da yapılabilir.

Burun estetiğinin sağlık amaçlı ve estetik amaçlı olmak üzere iki farklı ana nedenden dolayı yapıldığından bahsettik. Peki, burun estetiği ne gibi durumlarda yaptırılır ve burun estetiği insanı ne kadar değiştirir?

Burun estetiği en genel anlamda estetik amaçlı yapılan bir işlemdir. Hatta burun yapısından herhangi bir nedenden dolayı şikayetçi olan bireyler 18 yaşına girer girmez estetik cerrahi alanında bir hekime danışabilir.

Operasyonun yapıldığı durumlar:

 • Kemerli burun yapısı düzeltilebilir.
 • Burun ucunun normalden daha düşük olması sorunu çözülerek burun ucu kaldırılabilir.
 • Burnun gereğinden fazla uzun olduğu düşüncesi neticesinde burnun ebatları küçültülür.
 • Burun deliklerinin büyük olması halinde bu delikler küçültülebilir.
 • Asimetrik bir yüz görünüme sahip olunduğu durumda operasyon ile bu sorunun da çözünden gelinebilir.
 • Travma geçirdikten sonra burnun kırılması sorunu bu yolla çözülebilir.
 • Burun eğriliği nedeni ile sağlık problemleri yaşayan bireylerde operasyon estetik anlamda değil, sağlıklı yaşam için gereklilik alanında değerlendirilir.

Burun estetiği insanı ne kadar değiştirir, sorusuna gelelim.

Burun estetiği insanın yüzünü ciddi anlamda değiştirir ama bu değişim kötü anlamda bir değişim değil, iyi anlamda bir değişimdir.

Hastaların bir çoğunda işlem öncesinde, ‘Ben yüzümün değişmesini asla istemiyorum.’ şeklinde cümleler kurabilir. Bu oldukça sık rastlanan bir endişedir.

Kişinin yüz değişimi hakkında endişesini azaltmak için bilgisayar teknolojisinden yararlanılabilir. Birçok estetik cerrah işlem yapmadan önce ‘öncesi ve sonrası’ şeklinde kişilere bilgisayar monitöründen tahmini yüz değişimini gösterebilir.

Bu sayede kişi daha güzel mi daha çirkin mi görüneceğinin tayinini kendisi yapabilir.

Ancak burun eğriliği sorununuz varsa estetik kaygılardan ziyade hayat kalitesinin artması ön planda olmalıdır.

Burun estetiğinde kişinin yüz ifadesi genellikle operasyon sonrasında daha olumlu, daha pozitif bir hal alır. 

Burun kırıklığı, burnun şekil bozukluğu gibi durumlarda işlemin yapılması kişiyi daha iyi bir yüz görünümüne kavuşturur.

Bunun yanı sıra kişinin ilginç bir şekilde daha da genç bir görünüme kavuştuğunu da söyleyebiliriz. Özellikle orta yaşlarda burun küçültme ameliyatı ya da burun ucu kaldırma ameliyatı yapmak kişinin birkaç yaş daha küçük göstermesine olanak tanır.

Ayrıca minimal olan hemen hemen her şey bireylere daha sempatik gelir. Bu nedenle daha küçük bir buruna sahip olmak yüzünüze olumsuz bir şekilde yansımaz.

Burun estetiği operasyonu sonrasında olumlu bir yönde de olsa kişinin yüzü değişir.

Ancak burada elbette inanılmaz derecede farklılık olması gibi durumlardan bahsetmiyoruz. 

Burun yüzün tam da ortasında yer alan bir organdır. Sadece estetik bakımdan önemli değil; sağlık bakımından da oldukça önemlidir.

Burun estetiği operasyonu sırasında burna şekillendirme yapmanın yanı sıra tıkalı olan burun kanalları da açılabilir ve kişinin daha rahat nefes alması sağlanabilir.

Operasyon sırasında işlemin yapıldığı belli olmasın diye hekimler kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir. Kesi yarım santimetreden daha küçük şekilde ve bakıldığında direkt olarak görülmeyen bir yerden seçildiği için yüz bölgesinin herhangi bir yerinde ameliyat izi dokusu kalmaz.

Bu sayede kişinin olumsuz karşılayabileceği durumlardan biri de yüz bölgesinden elimine edilmiş olur.

Hastanın fotoğraflarını çekerek programlar üzerinden nasıl bir değişim geçireceğini gösterirken hekim tarafından ameliyat izinin nerede olacağı ve nerede gizleneceği nasıl iyileşeceği vs. anlaılır.

Ameliyat izi yarım santimetre de ve hafif düzeyde belirgin kalır. Ancak 1 yıl içerisinde daha da iyileşerek silik bir hal alabilir ve kişinin vücudunun doku onarım gücüne bağlı olarak diğer bireylere göre inanılmaz derecede minimal ve görünmez bir hal de alabilir.

Burada önemli olan kişinin doku onarım gücüdür. Doku onarım gücünü arttırmak için karbonhidrattan kısarak ve proteinden zengin beslenerek bu işlemin daha da etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme sağlığın hemen hemen her alanında doğrudan ilgili olan bir konudur. Beslenme sayesinde dokularınızın toparlanması sürecini oldukça hızlandırabilirsiniz.

Doğru ve etkili beslenme ile ve bol bol su tüketme alışkanlığı ile daha güzel bir yüze kavuşabilirsiniz. 

Yüzünüzün cildini burun estetiği operasyonu sonrasında daha da güzelleştirmek ve hızlı bir doku toparlanma süreci yaşamak adına tüketebileceğiniz birkaç besin:

 • Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi bulunur. Bu sayede yüze daha çok kan gitmesine yardımcı olur ve hem burnunuzun operasyon sonrası dönemde daha etkili şekilde toparlanmasını hem de yüz güzelliğinizin artmasını sağlar.

 • Hindistan Cevizi Yağı

Yapısında yer alan bol miktarda faydalı yağ asitleri sayesinde yüzünüzü ve burnunuzun cildini besler.

 • Kırmızı Biber

Kırmızı biber içerisinde bol miktarda B16 vitamini bulunur. Bu sayede cildin yaşlanmasını ciddi anlamda geciktirir ve tıpkı burun küçültme operasyonunda olduğu gibi kişinin yüzünün daha genç görünmesine yardımcı olur.

 • Yeşil Çay

Yeşil çayın yapısında hem antioksidan özelliği hem de bol miktarda amino asit bulunur. Her gün iki fincan tüketilmesi yeterlidir. Kişinin burun estetiği operasyonu sonrasında yüzündeki şişliklerin ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede daha rahat bir tedavi süreci geçirmeye katkıda bulunur.

 • Ispanak

İçerdiği bol miktarda mineral ve vitamin sayesinde cilde parlaklık ve pembelik katar. Yüzün daha parlak ve pembe görünmesine ve burun operasyonu sonrasında daha da güzel görünmeye katkısı vardır.

 • Havuç

Havucun yüz bölgesindeki ölü deri hücrelerini vücuttan uzaklaştırma özelliği vardır. Bu sayede operasyon sonrası burundaki dokunun onarımını kuvvetlendirir. 

Burun Estetiği Yüz İfadesini Değiştirir mi?

Yüzdeki tüm hatların ve organların belirli açılarda hizalanması ve şekillendirilmesiyle en uygun yüz ifadesi elde edilir. Hat ve organların diğer hat ve organlara göre normalden daha eğimli, daha büyük ya da küçük durmaları genel yüz ifadesini doğrudan ve olumsuz olarak etkilemektedir.

Burun estetiği genel burun sağlığı için yapıldığı gibi genel yüz ifadesini ve burun görünümünü güzelleştirmek için de yapılır. Özetle burun estetiğine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla yüz ifadesi değişir ve güzelleşir.

Uygun ölçü ve oranlarda yapılan estetik girişimler diğer hat ve yüz organlarıyla daha orantılı görüneceği için yüz ifadesi de doğru orantıda güzelleşir. Yanlış uygulamalar neticesinde yüz ifadesi sertleşebilir ve bu da burun estetiğine ters bir durum doğurur.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/rhinoplasty/procedure

4.4 / 5. 8

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir