Burun Ameliyatından Kaç Gün Sonra İşe Gidilir?
4.4
(5)

İşe dönüş tarihinizin net olarak verilebilmesi için doktorunuza danışmalısınız. Burada yazılanlar ortalama işe dönüş sürelerini temsil etmektedir. Burun estetiğine yönelik gerçekleştirilen cerrahi operasyonunuzun kapsamı, işlemin detayı gibi verilere göre işe dönüş tarihiniz belirlenir.

Genelde 7 gün sonra iş başı yapmanızda bir sakınca yoktur. Ancak iyileşme evrenizde bir enfeksiyonla karşılaşırsanız ya da operasyonunuzun kapsamı geniş ise bu süre iki haftayı bulmaktadır.

Özetle burun ameliyatınızın kapsamına göre genel işe dönüş tarihiniz 7 gündür. Küçük kapsamlı operasyonlardan sonra isteğe göre 4 gün sonra da çalışma hayatına dönülebilir. Lakin yorucu tüm eylemlerden uzak durmanız gerekmektedir.

İşe Dönüş – Okula Dönüş

Rinoplasti operasyonlarından sonra, operasyonun kapsamı küçük – yapılan işlem sınırlı ise 4 – 7 gün sonra işe ya da eğitim hayatınıza dönüş yapabilirsiniz. Ancak kemik törpüleme, burun kemiği eğriliği gibi daha kapsamlı bir operasyon geçirdiyseniz en az 7 gün sonra dönebilirsiniz.

Hekimler olarak önerilen süre 15 gündür, lakin 7 gün sonra çalışma hayatına ya da eğitim hayatına dönülmesinde de bir sakınca yoktur.

Erken dönüldüğü takdirde burun bölgesini her türlü darbelerden korumalı, ağır ve ani hareketlerden, yük kaldırmaktan kısacası yorucu tüm faaliyetlerden kaçınmak gereklidir.

Önerilen Süre 15 Gün

Kapsamlı burun estetiği geçirdiyseniz; burun kemiği törpüleme, burun eğriliği gibi çeşitli Rinoplasti operasyonları geçirdiyseniz önerilen işe dönüş tarihi 15 gündür. 7 gün sonra da işe dönülebilir lakin yorucu aktivitelerden uzak kalınmalıdır.

Ayrıca genel görünümünüzden şikayetçi olmamak için, sosyal hayatınızda – çalışma hayatınızda kendinizi daha rahat hissedebilmeniz için morluk, ödem ve şişkinliklerinizin yeterli seviyede iyileşmesi gereklidir. Bu etkiler 7 – 10 gün içerisinde büyük ölçüde azalacaktır.

Bazı operasyonlarda ise şişlik, ödem, morluklar ilk 7 gün içerisinde büyük oranda azalmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere işe dönüş – okula dönüş tarihinizi verebilecek tek kişi hekiminizdir.

Geçirdiğiniz ameliyatın türü, kapsamı ve genel sağlık durumunuza göre ön görülen süre sadece hekiminiz tarafından ifade edilebilir.

Şişlik, Morluk, Ödem İlk Etkendir

Burun ameliyatınızın türü, operasyonun kapsam alanı, burun kemiklerine yönelik işlem aşamalarının olup olmadığı, burun etine yönelik işlemin kapasitesi gibi kriterlere göre cildiniz doğal tepkimeler verecektir.

İşlemin kapsamı ne kadar geniş ise morarma oluşması, şişlik oluşması ve ödem meydana gelmesi o kadar şiddetli olacaktır. Aynı zamanda bu olumsuz tepkimelerin iyileşmesi de işlemin kapsamına göre uzun ya da kısa sürebilir.

Pek çok burun ameliyatında bu etkilerin gözle görülür derecede yok olması 7 gün içinde gerçekleşirken, daha geniş kapsamlı operasyonlarda 10 gün sürmektedir.

Özetle estetik görüntünüzün düzelebilmesi için de bu süreyi beklemeniz gereklidir. Her halukarda 15 günlük izni ya da raporu alarak işe dönüş * okula dönüşü ertelemeniz tavsiye edilmektedir.

Kaynakça: Ishii, L. E., Tollefson, T. T., Basura, G. J., Rosenfeld, R. M., Abramson, P. J., Chaiet, S. R., … & Nnacheta, L. C. (2017). Clinical practice guideline: improving nasal form and function after rhinoplasty. Otolaryngology–Head and Neck Surgery, 156, S1-S30.

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-nose-job-rhinoplasty#:~:text=Continued-,Nose%20Job%20Recovery,last%20up%20to%20two%20weeks.

4.4 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir