Burun Estetiğinden Sonra Spor
2.8
(4)

Burun estetiği ameliyatı olacak hastalarımızdan gelen bir diğer soru da burun ameliyatından sonra ne zaman spor yapabilirim, ne zaman spora başlayabilirimdir. Öncelikle şunu belirterek sorunuzu kapsamlı şekilde cevaplamaya başlayalım.

Burun estetiği ameliyatlarından sonra yürüyüş yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta ameliyatın üçüncü günü dahi (akşama doğru – akşam – gece) güneş ışığına doğrudan maruz kalmadan ve kendinizi koruyarak kısa yürüyüşler yapmanızı öneriyoruz.

Ödemleriniz için iyi bir aktivite olacaktır. Ancak birkaç kilometreyi aşmayan, çok yorucu olmayan, temposuz bir yürüyüş seçmelisiniz. 30 günü doldurmadan kesinlikle yorucu, hızlı tempolu yürüyüşler yapmayınız.

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Koşabilirim?

Hafif tempoda koşu yapabilmeniz için en az 30 gün, önerdiğimiz süre ise 45 gün boyunca koşu yapmamalısınız.

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Yüzebilirim?

Atlama – zıplama türü hareketler yapılmadığı takdirde 30 gün sonra yüzmenizde bir sakınca yoktur. 

Burun Estetiğinden Sonra Fitness, Pilates, Yoga Gibi Egzersizlere Ne Zaman Başlarım?

Kendinizi – burnunuzu darbelere karşı korumak, yoğun esnek hareketlerden ve yoğun solunum hareketlerine neden olabilecek tüm aktivitelerden uzak durmanız lazım. Bu nedenle fitness, yoga, pilates gibi programlarınıza yaklaşık 2 ay ara vermeniz önerilmektedir. 

Burun Estetiğinden Sonra Futbol, Basketbol, Voleybol gibi Maçları Ne Zaman Yapabilirim?

Bu tür spot aktivitelerinde yoğun darbe riskleri vardır. Top çarpabilir, rakibiniz çarpabilir, siz çarpabilir ya da düşebilirsiniz. Bu nedenle bu tarz etkinlikler için 2 ay beklemelisiniz.

Burun Estetiğinden Sonra Dövüş Sporuma Ne Zaman Dönerim?

Maalesef bu tür spor yöntemlerine dönmek için 45 – 60 gün beklemek zorundasınız. Çarpma olasılığı çok yüksek ve yapılan operasyon için büyük risk teşkil eder.

Burun Estetiğinden Sonra Ne Zaman Halter – Ağırlık Kaldırabilirim?

Çok ağır olmadıkça ve öncelikle hafif tempoda başlamak kaydı ile 6 hafta sonra başlayabilirsiniz. Ancak biz yine de sekizinci haftayı tamamlamanızı öneriyoruz.

Kaynakça:

https://www.livestrong.com/article/18387-exercises-avoid-after-nose-job/

2.8 / 5. 4

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir