Kapalı Burun Estetiği
0
(0)

İz bırakmadan yapılan bir ameliyat türü olan kapalı burun ameliyatı estetik cerrahi de en sık kullanılan yöntemlerden birisidir.

Doktorların birçoğu açık burun ameliyatını tercih eder. Çoğunlukla cerrahinin ilk yılında bu ameliyat üzerine öğrenilen bilgiler hem daha kolay hem de fazla cerrahi bilgiye ihtiyaç olmadan gerçekleştirilir.

Cerrahi bilginin önemi elbette açık burun ameliyatı içinde çok önemlidir. Ancak kapalı burun ameliyatı açık burun estetiğine göre daha zor olduğundan bu mesleğe yeni başlamış doktorlar bu riski almak istemezler.

Açık burun ameliyatında kesiler burun ucunun alt kısmından atılırken iz kalma ihtimalini taşırlar. Ancak kapalı burun ameliyatında kesilerin tamamı burnun iç kısmından atılmaktadır. Doğal olarak hiçbir risk teşkil etmediği söylenebilir. Yani kısacası kapalı burun ameliyatında iz kalmaz.

Kapalı Burun Estetiği Neden Yapılır?

Ameliyatı yaptırmanın birçok nedeni olabileceği gibi bu operasyonda birçok klasik teknikten uzak durulur. Dolayısıyla ameliyatın sonucunda hasta yara izi gibi bir durumla karşı karşıya kalmaz. Daha çok hastaların tercihi olduğu için bu ameliyat yapılır.

Ancak kapalı burun ameliyatı birçok iyi ve başarılı estetik cerrahının açık burun estetiğine göre tercih edeceği de bir ameliyattır. En sık burun ucu şikayetlerinden dolayı yapılan bir ameliyat türüdür.

Hastaların burun uçlarında aşağı düşüklük veya biraz daha dik olmasını istemesi gibi nedenlerden dolayı bu ameliyat yöntemi tercih edilmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir konuda sizleri uyarmak istiyorum. Hastanın bu ameliyatı olmadan önce muayeneye gelmesi şarttır. Hastanın ameliyatı olmadan önce sorulan sorulara doğru cevap vermesi büyük önem arz eder.

Örneğin bir hasta başka bir operasyona daha ihtiyaç duyacaksa kapalı burun ameliyatı yapılması riskli olabilir. Yüz bir bütün olduğu için diğer ameliyatlarda uygulanacak teknikler ile önce ki ameliyatlarda uygulanmış tekniklerin benzer olması beklenir.

Kapalı burun ameliyatı geçirecek olan kişiler bu yüzden her konu hakkında bilgi alabilmek adına ve operasyona uygun olduklarını öğrenmek için doktor muayenesine gitmesi şarttır.

Kapalı Burun Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

  • Hastanın iyileşme süresi açık burun estetiğine göre daha kısa sürer.
  • Hasta kapalı burun ameliyatı sonrasında burun bölgesinde aşırı bir şişlik görülmez.
  • Ameliyat esnasında kesinin içeri bölgeden yapılmasından dolayı hasta yara izi riskini taşımaz.
  • Açık burun ameliyatlarında iz kalma riski vardır ancak kesinlikle kalacak diye bir durum yoktur. Bu notumu da eklemek isterim.
  • Kapalı burun ameliyatlarında hastanın burnu açılmayacağı için ameliyat açık burun ameliyatına göre biraz daha uzun sürebilir.
  • Ameliyat esnasında hasta anestezi altında olacaktır. Yani hastanın canı hiçbir şekilde acımaz.
  • Kapalı burun ameliyatı ve açık burun ameliyatı içinde geçerli olan temizlik kuralları her halükarda sizi bağlar. Ancak kapalı burun ameliyatında süreç daha kısa süreceği için kısa sürede normal yaşantıya kavuşabilirsiniz

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/26/4/456/177909

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir