Burun Deviasyon Ameliyatı Nedir ?
5
(1)

Burun kemiğinin eğriliğinden kaynaklanan bir sorun karşısında uygulanan ameliyat türüne burun deviasyon ameliyatı denir.

Septum nasale (burun duvarı) ile bölünmüş olan burun bölgesinin eğrilik durumunda nefes almayı zorlaştırmasından dolayı bu ameliyat tercih edilir. Burun duvarına uzanan burun tünellerinin boyutlarının değişmesinden kaynaklanan bir sorundur.

Hastanın sol burun tüneli ile sağ burun tünelinin boyutları en ve uzunluk olarak birbirinden farklı olabilir. Burun giriş bölgesinde en dar halini alırken çıkış bölgesi daha kalındır.

Bölgesel olarak bu farklılığın azalması ve burun eğriliğinin gerçekleşmesi durumunda burun deviasyon ameliyatı gerçekleştirilir.

Burun yamukluğu, yaygın sorunlardan bir tanesidir. Çeşitli nedenlerle eğri burun sahibi olan kişilerin bu sorunun giderilmesi için sordukları burun kemiği nasıl düzeltilir? Sorusunun cevabı burunda kemik çıkıntısı sorunu ile benzer veya farklı bir anlatımla iç içe operasyonlardır.

Burunda deviasyon nedir? Sorusuna alacağınız cevap içerisinde yer alan operasyon bu sonuca ulaşan operasyonla doğrudan ilişkilidir. Eğrilik, deviasyon sonucunu ortaya çıkaran bir durum olduğundan, bu kavramlar birinin bileşenleri gibi düşünülebilir.

Burun kemiği eğriliği nasıl anlaşılır?

Burun eğriliği genellikle görsel olarak tespit edilebilir. Deviasyon ne demek? Dediğimizde, burunun kemik veya kıkırdak dokusunda yer alan eğriliğin neden olduğu nefes alma güçlüğü cevabını verebiliriz.

Bu noktada burun kemik eğriliği farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve burun kemiği eğriliği ameliyatı mevcut duruma göre planlanır.

Burun septum yapısındaki bozukluk, deviasyona yol açabilir. Yaygın görülen nazal septum eğriliği, devasyonun sebeplerinden birisidir ve burnun yatay olarak eğri olduğu durumu ifade eder.

Yani nazal septum nedir? Sorusunun cevabı; burunun tam ortasında yer alan yapı olarak verilebilir. Çizgi şeklinde olması gereken bu yapı, herhangi bir şekilde eğri olursa, deviasyon sonucu ortaya çıkar.

Burun hastalıkları nelerdir?

Estetik cerrahi alanına giren burun hastalıkları; deviasyon, burun kemiği ameliyatı ve estetik operasyonlar olarak listelenebilir. Estetik Operasyonlar dışında, sinüzit, alerjik nezle ve dolaşım sistemi bozuklukları gibi sorunlar tıbbi tedavi gerektirir. 

Burun eti ameliyatında burun şekli değişir mi?

Burun eti olarak bildiğimiz Konka yapıları, burnun yan duvarlarında yer alan dokulardır. Bu ameliyatlarda eğer ayrıca deviasyon müdahalesi veya estetik bir müdahale yapılmaz ise burun yapısı değişmeyebilir.

Genellikle deviasyon burunun geometrisi ile ilgili olduğundan deviasyon ameliyatı sonrası, burunun şekli değişse de, burun eti ameliyatı sonrası bu gerçekleşmeyebilir.

Deviasyon ameliyatı nedir?

En yaygın gerçekleştirilen burun ameliyatı deviasyon olarak bilinir. Farklı burun ameliyatlarından bahsedebilmek mümkündür.

Bunlardan bazıları, septum deviasyonu ameliyatı, burun kemiği eğriliğine bağlı solunum problemlerinin giderilmesi maksadıyla yapılan bu operasyon, burun kemiğinde eğrilik sorununu ortadan kaldırdığından, estetik bir sonucu da olmaktadır.

Deviasyon Nedir?

Deviasyon, burun eğriliği sorununa bağlı nefes alma güçlüğü durumudur. Nazal septum deviasyonu en yaygın sorgu yapılan septum deviasyonu kou başlığıdır. Nazal septum burnun dikey eksende tam ortasında yer alan yapıdır ve simetrik olmasını sağlar.

Burun kemiği eğriliği belirtileri içerisinde nazal eğriliği kolayca tesit edilebilen bir durum olabilir. Kimi vakalarda bu eğrilik ciddi ölçekte olacağından, dışarıdan kolayca gözlemlenebilir. Bazı durumlarda ise nefes alma güçlüğüne neden olarak belirti verebilir. 

Septum deviasyonu nedir?

Deviasyon konusunu anlayabilmek için septum nedir? Sorusunun cevabını biliyor olmak gerekir. Burun deviasyonu; burun kemiği eğriliği neticesinde ortaya çıkan bir sorundur.

Burunda eğrilik, burun tam ortasındaki dikey dokunun eğri olması neticesinde ortaya çıkar. Septum ismi verilen bu yapı, doğuştan veya travmatik nedenlerle eğrildiğinde, burunda deviasyon meydana gelir.

Nazal septum deviasyonu ne demek? Diyecek olursak, burunun ortasından geçen bu yapıya işaret etmiş oluruz. Nazal septumun neden olduğu nefes alma güçlüğü; bu durumdur.

Septum (deviasyon) Eğriliğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Tünellerin birbirinden farklı olmasından dolayı tıkanıklık ve nefes problemi yaratması.
 • Tek kanallı tıkanıklıktan burun akıntısına ve iki kanalın tıkanıklığına uzanan haller.
 • Burunda yaşanan sık kanamalar
 • Sinüzit
 • Ciddi anlamda baş ağrıları
 • Geniz akıntısı
 • Sesli bir şekilde solunum alan özellikle bebek ve çocuklarda gerçekleşen rahatsızlıklar

Burun Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat oldukça basit bir prosedürde gerçekleşir. Tıkanıklık yapan kanal veya şekil bozukluğuna neden olan kanala cerrahi bir kesik atılır. Ardından bu bölgede cerrah attığı kesikle bölgeyi düzenler ve tamir eder. Ardından burun kapatılır.

Hasta bu esnada anestezi altında bulunur. Septoplasti olarak bilinen bu ameliyat hastanın acısız ve ağrısız bir şekilde geçireceği bir operasyondur.

Burunda yer alan septumun düzeltildiği veya tamamen çıkartıldığı bir estetik türüdür. Bu septumlar hastanın nefes almasını zorlaştıran engeller olarak bilinir.

Burun Deviasyon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Burun olabildiğince korunmalı ve baskılardan uzak tutulmalıdır.
 • Uyurken hasta burnuna baskı uygulamayacak bir şekilde yatmalıdır.
 • Ameliyattan sonra ilk hafta sümkürmemeye özen göstermelisiniz. İlk haftadan sonra bile yavaşça sümkürmeli ve kanalları zorlamamalısınız.
 • Ağız yoluyla beslenirken sıvı tüketiminde pipet kullanabilirsiniz.
 • Şişliğin azalması için başınız 30 derecelik bir pozisyonda kalbe doğru eğim vererek yatmanız gerekir. Bu yöntem sıkça uygulanan ve işe yarayan bir iyileşme metodudur.
 • Ameliyattan sonra doktorun önereceği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Aksi bir durum söz konusu dahi olmamalıdır.
 • Duşa girdiğinizde bu bölgeye sıcak su değirmemeye özen gösterin. Aşırı sıcak bir suyla duş yapmamanız bu noktada çok önemlidir.
 • Hastanın yüksek ateş şikayeti (38 derece üstü) ve baş ağrısı problemlerinde derhal doktorunuza başvurmanız gerektiğini hatırlatırım.

Deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi?

Burun deviasyonu; burun eğriliği, yani bir şekil bozukluğu sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Burun deviasyon ameliyatı, bu şekil bozukluğunun giderilmesi ile sorunun çözümü anlamına gelir.

Buradan hareketle, deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli düzelir diyebiliriz. Tabii deviasyona neden olan faktörler farklı olabilir ve burunun şeklinin değişmeyeceği operasyonlar da söz konusu olabilir.

Burun kemiği kayması nedir?

Burun deviasyon durumunda, burun eğriliği olarak tanımlanan bir form kazanır. Buna burun kayması tanımı da yapılabilir.

Burun eğriliği ameliyatı burun kemiği kayması veya burunda kemik büyümesi durumlarında da yapılabilen bir operasyondur. Sizin ihtiyacınızın ne olduğunu, hekiminiz tespit ederek, en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Burun Deviasyon Ameliyatı Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci çok kısa sürer. Süreç esnasında hastalar kolay bir tedavi sürecine girerler. Ancak ameliyattan sonra ilk hafta çok önemlidir. Doktorun verdiği talimatlara harfiyen uyulması gerekilir.

Hastanın burnuna baskı uygulayacağı her türlü şeyden uzak durması şarttır. Burun septumlarının alındığı bu ameliyatta doktorun yerine tekrar yerleştirdiği septumların şekil bozukluğuna uğramaması için burun hasar görmemelidir.

Hastanın burun deviasyon ameliyatı sonrası dikkat etmesi gerekenler listesini dikkatlice okumasını tavsiye ederim. Bunlar sadece bir kısmıdır. Doktorunuz daha detaylı bilgi verecektir.

Burunda kemik belirtileri nelerdir?

Burunda kemik, burunun yapısının bozuk olması durumudur. Haricen görünebilen durumlarda tespit kolaydır.

Görünmeyen, yani şekil bozukluğunun olmadığı durumlarda, nefes alma güçlüğü en iyi beliteç olacaktır. Burunda kemik büyümesi belirtileri olarak da aratılan bu durum, hem estetik hem de fizyolojik bir problemdir.

Burun eğriliği nasıl anlaşılır?

Burun eğriliğinin anlaşılması, çoğunlukla görsel olarak mümkündür. Burunun karşıdan bakıldığında, dikey hattının eğri olması, Burun eğriliği belirtileri içerisinde en belirgin olanıdır. Bunun yanında, nefes almada güçlük de, bir eğrilik belirtecidir.

Burun eğriliği belirtileri genellikle net ve görsel olarak tespit edilebilen durumlardır. Burunda kemik eğriliği belirtileri başlığı altında listelenebilecek çok fazla madde bulunmaz.

Dolayısıyla burun eğriliği nasıl düzelir? Dendiğinde, karşımıza, cerrahi prosesler dışında seçenek çıkmamaktadır. Burun eğriliği gidermek için gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde görsel iyileşme elde edildiği gibi, nefes alma güçlüğü sorunu da giderilmiş olur.

Kaynakça:

https://www.researchgate.net/publication/26652258_Quick_Septoplasty_Surgical_Technique_and_Learning_Curve

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir