SEPTUM DEVİASYON AMELİYATI SONRASI BURUN ŞEKLİ DEĞİŞİR Mİ_
0
(0)

Burnun bulunması gereken orta hattan kayması ile meydana gelen tıkanıklık septum deviasyonu olarak tanımlanmaktadır. Septum deviasyonu nefes alma zorluğu ve horlama gibi bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Uzun vadede yaşam kalitesini de etkileyebileceğinden ameliyat ile düzeltilmesi gerekmektedir. Burnun duvarı anne karnında gelişmeye başlar. Tam anlamıyla gelişimini tamamlaması 18 yaşında gerçekleşir. Burun duvarında olan eğrilik genetik olabileceği gibi alınan bir darbe neticesinde de gerçekleşmiş olabilir. 

Septum deviasyonunun toplumda görülme oranı oldukça yüksektir. Ancak bu rahatsızlık toplumun çok büyük bir kısmında herhangi bir soruna yol açmadığı için fark edilmez ve dolayısıyla da tedavi edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Çoğu durumda hayat boyunca septum deviasyonu ile kolaylıkla yaşanır. Septum deviasyonunun nefes alma zorluğu ve horlama dışında akıntı, burun kanaması, geniz akıntısı gibi belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler rahatsızlık verici bir noktadaysa ve uzun süredir devam ediyorsa, mutlaka hekime danışılması gerekir. 

Septum deviasyonuna bağlı olan rahatsızlıklar hayat konforunu bozmaya başladığında özellikle de nefes alma güçlüğü başladığında hekime danışılır. Hekimin ameliyata karar vermesi ile hastaların aklında beliren ilk sorulardan biri iyileşme süreci ile alakalıdır. Tam anlamıyla iyileşme uzun sürse de 5-6 hafta içinde burundan soluk almaya başlanabilir. Yine hastaların aklına gelen bir diğer sorun da septum deviasyon ameliyatı sonrasında burnun şeklinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağıdır. Eğer ameliyat başarılı bir şekilde tamamlanmışsa burnun şeklinde herhangi bir değişikliğin olması beklenmez. Elbette septum deviasyonu ameliyatında, eğer hasta tarafından istenirse estetik olarak bazı düzeltmeler de yapılabilir. Bu tarz ameliyatlar, burun estetiği ameliyatlarından daha farklı ameliyatlardır. 

Septum deviasyon ameliyatı ile septum deviasyon ve burun estetiğinin beraber yapıldığı ameliyatlar arasındaki farkı anlamak oldukça önemlidir. Hem rahat nefes almanın sağlanması için hem de estetik amaçlı olarak gerçekleştirilen bu ameliyatlar, septum deviayon ameliyatlarının 2-3 katı kadar sürmektedir. Septum deviasyon ameliyatlarında herhangi bir şişlik ya da morluk meydana gelmez ve burun şeklinde herhangi bir değişiklik gözükmezken, burun estetiği ile yapılan ameliyatlarda morluk ve şişliğin görülme olasılığı oldukça yüksektir ve burun şekli de değişecektir. 

Septum deviasyonu, hayat kalitesini oldukça etkileyen ve nefes alma zorluğundan baş ağrısına kadar pek çok sıkıntıya yol açan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın geçirilmesi ancak septum deviasyon ameliyatı ile mümkün olmaktır. Bu ameliyatı geçirmek üzere olan hastaların pek çoğunun en çok merak ettiği soru olan ameliyat sonrası burun şeklinin değişip değişmeyeceği tamamen hastanın talebi ile alakalıdır. Burnun şeklinin değişmesinin özellikle istenmediği durumlarda, başarılı bir septum deviasyon ameliyatının akabinde, burun şeklinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Doğru yapılmış bir septum deviasyon ameliyatının başarı oranı %85 civarındadır. Ayrıca operasyon sonrası hastalar, çok kısa bir sürede işlerine dönebilirler. 

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3738767/#:~:text=The%20nasal%20septum%20contributes%20to,truly%20be%20called%20septo%2Drhinoplasty.

https://www.webmd.com/allergies/surgery-deviated-septum

 

 

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir