Rinoplasti (burun estetiği) sonrası ödem
4.1
(52)

Burun ameliyatı en yoğun olarak değişim beklenen ameliyatlar arasında yer alıyor. Estetik operasyonlar arasında en çok tercih edilen işlemlerden biri olan burun estetiği, yeni bir görünüme kavuşmanızda son derece etkili bir operasyondur.

Yüzümüze genel ifadesini veren burun ameliyatı sonrasında bazı beklenmeyen durumlar da ortaya çıkabilir.

Burun ameliyatı sonrası ödem en çok karşılaşılan sonuçlardan biridir. Burun hassas bir bölge olduğu için ameliyattan sonra şişlik görülecektir. Bu şişlikler tüm hastalarda farklı şekilde ortaya çıksa da genel olarak bir süre sonra geçecek bir durumdur.

Ameliyattan sonra istediğiniz görünümü tam olarak anlayabilmek için ödemlerin geçmesi gerektiğini de belirtelim.

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Neden Olur?

Estetik operasyonların içinde en fazla tercih edilen rinoplasti işlemidir. İstediğimiz görüntüye kavuşabilmek için son derece etkili bir yöntemdir.

Burun ameliyatı sonrası ödem en sık rastlanılan sonuçtur. Burun derimiz ve kıkırdaklarımız hassas bir yapı olduğu için ameliyattan sonra şişlik görülür. Bu şişlikler bazı hastalarda çok olurken bazı hastalarda az miktarda olabilir. Ancak bu şişlikler kısa sürede geçer.

Ayrıca ödem iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Vücudumuzun kendini savunma şekli olarak şişlikler oluşmaktadır. Burun ameliyatı sonrası günlük aralıklarla buz uygulamak, beslenmemize dikkat etmek ve yüksekte yatmak ödemin daha hızlı geçmesini sağlar.

Burun içinde oluşan ödemler 6 ay içinde geçerken tüm burundaki şişliklerin inmesi 1 yıla kadar sürmektedir. Ödemler tam olarak geçtikten sonra ameliyatın sonucu görülür.

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Burun estetiği çok basit bir ameliyattır. Ameliyatta her ne kadar modern tekniklerle de uygulansa travmatik bir işlem olduğundan ödemlerin oluşması çok doğaldır.

Rinoplasti olarak da tabir edilen burun esteti sonrası ödem yoğun olarak karşılaştığımız bir durumdur. Tabii yapılacak uygulamalar ve doktor tavsiyeleri sayesinde ameliyattan sonra ödem daha kolay geçebilir.

Burun estetiği sonrasında doktorunuzun tavsiye ettiği bazı masajları düzenli olarak uygularsanız ödemler bir süre sonra ortadan kaybolacaktır. Burun estetiği sonrası yapılan masajlar şişlik ve ödemlerle birlikte morlukların azalmasında da etkilidir.

İyileşme sürecinde ödemlerin oluşmasını engellemek ya da daha hafif düzeyde seyretmesini sağlamak adına soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın işlem sonrasında söktürücü özelliği vardır.

Burun estetiği sonrasında soğuk uygulama gerçekleştirirseniz kanamayı ortaya çıkaracak ince damarların büzüşmesini sağlayabilirsiniz.

Böylece ameliyattan sonra yeni ortaya çıkacak tüm morlukları önleyebilirsiniz. Ödeme faydası olacak tüm uygulamalar eş zamanlı olarak ağrıların da azalmasını sağlayacaktır.

Burun estetiği sonrası hastaneden eve geldiğiniz gibi hemen buz torbası uygulayın. Böylece ortaya çıkacak şişlik, ödem ve morlukları büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz.

Buz uygulaması yaparken cilt arasına bez koyarak daha etkili bir uygulamaya yapabilirsiniz. Araya koyduğunuz bez rinoplasti ardından görülebilecek bazı olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Ameliyattan sonra ödem oluşmasını engellemek için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Az tuzlu gıdaları tüketirseniz ödemlerin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Beslenme konusunda birkaç gün bu işlemi uygulamanız yeterli olur.

Hastalar burun ameliyatı sonrasında birkaç yastıkla yatarak da ödemin oluşma ihtimalini ortadan kaldırabilirler. Başları yukarıda kalacak şekilde yattıklarında ödemin oluşma olasılığı azalmaktadır. Doktorunuzun verdiği tüm işlemleri de uygulayarak ödemle mücadele edebilirsiniz. 

Buraya kadar ödemin etkisini nasıl geçireceğinizi anlattık. Şimdi de ödemin ne zaman geçeceğine bakalım.

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği sonrası ödem ne kadar istenmeyen bir durum olsa da ortaya çıkan bir sonuçtur. Ödemi etkilerini azaltmak ve iyileşme sürecini yönetmek tamamen hastanın elindedir.

Vücudunuzda özellikle burun gibi hassas bölgeler travmalara maruz kaldığı anda ödem sorunları yaşayabilir. Ödem bu süreçte iyileşme sürecinin bir parçası olarak kabul edilmelidir.  

Burun estetiği sonrası ortaya çıkan ödemler çok belirgin olarak görülebilir.  Ayrıca bu ameliyattan sonra ödemin iyileşme süreci de daha geç olacaktır.

Burunda her bölgede ödemin oluşma ve geçme süresi farklıdır. İlk zamanlar ortaya çıkan ödem yukarıdan aşağıya doğru iner ve kısa bir süre içinde kaybolur. Kalın cilt yapısı olan hastalarda ödem daha geç iyileşecektir. Ancak ince cilt yapısı olan hastalarda ödemin iyileşme süresi daha kısadır. 

Burun içi ödem ameliyat sonrasında ortalama 6 ay içinde tamama yakın geçer. Ayrıca ödemlerin tam olarak geçmesi 1 yıl kadar sürecektir. Ameliyattan sonra ödemin geçme süresi cilt yapısına göre değişir. Ayrıca doktorunuzun belirttiği durumlara uymanız da ödemin geçme süresinde etkilidir. 

Burun estetiği sonrası ödem her uygulamada görülecektir. Ancak bazı hastalarda ödem görülmeyebilir. Göz çevresinde oluşacak morluklar bir hafta içinde geçme yoluna girecektir.  Cilt altında yer alan dokuların oluşturduğu ödem ise 6 ay kadar sonra geçecektir.

Ödemler tam olarak geçince burun ameliyatından sonra tam sonucu görebilirsiniz.  Bu yüzden hastalar ödem konusunda biraz sabırlı hareket etmelidir.

Burun ameliyatı sonrasında doktorunuzun önerdiği uygulamalar ve dikkat etmeniz için belirttiği detaylara uyarak iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz. Doğru bakım yapmadığınızda burun estetiği sonrasında ödem geçmesi konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Bu durumda iyileşme süreci uzayabilir.

Kaynakça: Ong, A. A., Farhood, Z., Kyle, A. R., & Patel, K. G. (2016). Interventions to decrease postoperative edema and ecchymosis after rhinoplasty: a systematic review of the literature. Plastic and reconstructive surgery, 137(5), 1448-1462.

https://www.theaestheticguide.com/cosmetic-surgery/how-long-does-edema-after-rhinoplasty-really-last

4.1 / 5. 52

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir