Burun Ameliyatı Sonrası Burun Kanaması Normal mi?
4.1
(24)

Burun estetiğine yönelik yürütülen cerrahi adımlardan sonra kanama oluşması tamamen normaldir. Ancak kanamanın ne kadar sürdüğü de normal ya da anormal olmasında belirleyici etkendir. Burun ameliyatlarının ardından hastanın genel yüz ifadesinde fizyolojik değişiklikler görüntülenecektir.

Bu bakımdan kanamalar da hastaları endişeye sürükleyen en büyük faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanama oluşması, kanamanın yoğunluğu, kanamanın ne kadar devam ettiği önemlidir.

Her kanamada hasta tedirgin olacaktır. Bu nedenle ameliyat öncesinde hekimi tarafından net bilgilendirilmelidir.

Kanama olgusu dahil tüm olabilecekler hakkında hastaya yeterli bilgilendirme yapılmalıdır. Böylece daha rahat olarak ameliyata girecekler ve sonrasında da daha az tedirgin olacaklardır.

Her Burun Ameliyatında Kanama Oluşur mu?

Evet. Burun cerrahi olarak müdahaleye uğrayacaktır. Müdahalenin kapsamına göre hem burun ameliyatında hem de burun ameliyatından sonra kanama olmaması mümkün değildir. Burun ameliyatının kapsamı ne kadar geniş ise kanama da aynı oranla uzun sürebilir.

Bazı küçük burun ameliyatlarında dahi ilk 24 saat kanama olabilmektedir. Bu nedenle burun operasyonu geçirecek hastaların ilk 24 saati sadece hastane ortamında geçirilmelidir.

Bazı operasyonlarda ise ilk 48 saati süren kanamalar oluşur. Kanama abartılı düzeyde değildir. Sızıntılar şeklinde ilerleyen kanamaların boyutu pansuman yapıldıkça gözlemlenecektir.

  • Sızıntı Kanamalar

İlk 48 saat boyunca olabilecek muhtemel kanamalardır. Yoğun olmadığı sürece tedirgin olunacak bir durumu temsil etmez.

Bu nedenle ilk 24 saat, bazı hastalarda ise ilk 48 saat hastalar hastane ortamında 7/24 takip edilir. Takip esnasında anormal olan bir kanama olursa gerekli tıbbi müdahale yapılacaktır.

Bunun dışında normal sayılan sızıntı kanamalarının ilk iki gün devam edeceğini belirtmek isteriz. Bu tür kanamalar minimal olacağı için kan takviyesine ya da özel ek tedavilere gerek yoktur.

Burun operasyonunun kapsamına göre sızıntı kanamaların olmaması mümkün dahilinde değildir. Bu nedenle endişelenmeyiniz, lakin yoğun olduğunu düşündüğünüz kanamada derhal doktorunuzu bilgilendiriniz.

  •  Damla Şeklinde Kanamalar

Minik damlacıklar şeklinde olan kanamalar da burun ameliyatından sonraki ilk 24, bazen ilk 48 saat normal sayılmaktadır. Normal damlalar şeklinde değildir, sızıntı şeklinde ancak küçük damlacıklar formundadır.

Özellikle burun kemiği, burun dokusu, burun kıkırdaklarının tamamına birden yapılacak cerrahi girişimlerden sonra olması tamamen doğaldır.

  • Peçetede Belirecek Kadar Kanamalar

En zararsız kanamalardır. Burun ameliyatının türü, kapsamı ne olursa olsun peçeteyi değdirdiğinizde ufak sızıntıları görebilirsiniz. Bu tür kanamalar bir haftaya kadar sürmektedir. Endişeye gerek yoktur.

İyileşme sürecinde doktorunuz tarafından ifade edilen “dikkat etmeniz gerekenler”’e özen gösterdiğiniz takdirde bu etkilerde normal seyrini tamamlayarak son bulacaktır.

Bazı ameliyatlarda peçeteye bulaşabilen kanamalar bir hafta dahi sürmeyebilir. Ancak ön görülen süre bir haftadır. İlk 48 saati atlattıktan sonra, ilk 48 saat kadar kanama olacak olursa çok beklemeden doktorunuza danışmalısınız.

Kaynakça: Boenisch, M. Rhinoplasty Archive.

https://www.researchgate.net/publication/51786546_Risks_and_complications_in_rhinoplasty

4.1 / 5. 24

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir