Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Gözlük Kullanımı
0
(0)

 

Burun estetiği girişimleri bireyin yüz hatlarıyla uyumlu olmasını sağlayan operasyonlardır. Burnun yeniden şekillendirilmesini sağlayan estetik ameliyatlar çoğu zaman burnun daha güzel görünmesi için yapılsa da bazı durumlarda gereklilikten de gerçekleştirilmektedir.

Birden fazla burun sorununu giderme amaçlı ya da birden fazla burun estetiği görüntüsü için yapılan bu girişimler, hem fonksiyonel bozukluklar için hem de estetik talepler için bir arada ve aynı ameliyat kapsamında gerçekleştirilebilmektedir.

Burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların merak ettiği konulardan biri de gözlük kullanıp kullanamayacakları doğrultusundadır.

Bazı hastalar sürekli gözlük takmak zorundadırlar. Aksi halde görmede büyük güçlük yaşayabilirler. Gözlük kullanan hastalarımız için hazırladığımız bu yazımızda detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Burun Ameliyatı Kapsamı

Burun ameliyatları sırasında, özellikle fonksiyonel endişelerle; hem burun kıkırdaklarına, hem burun kemiklerine, hem de burun yumuşak dokularına müdahale gerçekleştirilmektedir. Estetik düşüncelerle yapılan operasyonlarda ise daha çok burun etine yönelik girişimler söz konusudur.

Lakin kemik, kıkırdak ve yumuşak dokulara da müdahale gerçekleştirilmektedir. Buruna yeni bir şekil kazandırma işlemlerinde yürütülen aşamalardan sonra belirli bir iyileşme süresine ihtiyaç vardır.

Bu süreçte burna olacak her türlü temastan kaçınılmalı, darbeye karşı korunmalı ve hijyen çerçevesinde doktorun önereceği uygulamalar gerçekleştirilmelidir. Bu nedenledir ki gözlük kullanmak ta burun ile temas sağlayacağı için iyileşme evresinde tehlikeli bir yaklaşım olabilir.

Burun Temastan Uzak Durmalıdır

Burun hem fonksiyonel amaçlarla hem de estetik kaygılarla bir operasyondan geçmiştir. Ameliyattan sonra burnun tam fonksiyonelliğini kazanabilmesi, şekil bakımından tam oturabilmesi için belirli bir zaman dilimine ihtiyacı vardır. Darbelerden kasıt sadece büyük darbeler değildir.

Temas da darbenin hafif şeklidir ve darbe niteliğini taşır. Özellikle ilk günler ve haftalarda tüm temaslardan kaçınılmalıdır. İlk 7 gün tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi burun ameliyatlarında da oldukça ihtimam gösterilmesi gereken süreci temsil eder.

Bu süreçte gözlük kullanmak da bir tür temas ve darbeyi ifade eder. Gözlük yerine lens kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Burnun ilk iyileşme evresi olan yedi günlük süreçten sonra da gözlük kullanılmalıdır. Eskisi gibi gözlük kullanabilmek için burnun tam iyileşme evresini tamamlaması beklenmelidir.

90 – 120 Gün Bekleme Süresi

Gözlük kullanmaya başlamadan önce en az 90, en fazla 120 gün beklenmesi gereklidir. Burun dokularının iyileşebilmesi için bu sürenin geçmesi gerekir. Bu süreçte hijyenik ve uygun bir gözlük kullanımı da yetersiz olur. Gözlükler hafifte olsa burun yapısına temasta bulunacaktır.

Sürekli takıldığında ise doku şekillenmesine zarar verebilir, enfeksiyon oluşturabilir. Bu nedenle 90 – 120 gün geçmeden önce gözlük kullanılmaması gerekir.

Bekleme süresi genel sağlık durumunuza, burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edileceklere ne kadar dikkat ettiğinize göre ve en önemlisi burun estetiği ameliyatının türü – kapsamına göre değişebilir.

Özellikle burun kemiği törpüleme, burun kemiği kesme, burun kıkırdağı düzeltme gibi ameliyatlar iyileşme süresini geciktirici operasyonlardır. Net gözlük kullanımı tarihi geçireceğiniz burun ameliyatına göre hekiminizce ifade edilecektir.

Bazı Burun Estetiği Ameliyatlarında 30 Gün Yeterlidir

Operasyon kapsamı geniş olmayan hastaların tekrar gözlük kullanabilmesi 30 gün yeterlidir. Kesin tarih doktorunuz tarafından belirtilecektir.

Ancak çok kapsamlı olmayan, birden fazla nedenden dolayı ameliyat yapılmayan hasta sayısı oldukça fazladır. Bu tür hastaların gözlük kullanmaya başlayabilmesi için 30 gün yeterli olmaktadır. Bu süreçte hastaların lens kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kaynakça: Momeni, A., & Gruber, R. P. (2016). Primary open rhinoplasty. Aesthetic Surgery Journal, 36(9), 983-992.

https://doctorcoeyewearblog.wordpress.com/2019/04/29/can-you-wear-glasses-after-rhinoplasty-nose-surgery/

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir