Burun Estetiği Sonrası Çökme Meydana Gelir mi?
3.6
(5)

Burun estetiği sonrası burunda çökme meydana gelebilmesi oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Ancak her burun estetiğinde nadir de olsa rastlanmaz. Sadece büyük deviasyon ameliyatlarından sonra çok nadir de olsa gerçekleşebilmektedir.

Büyük çaplı deviasyon ameliyatlarından kasıt, kıkırdak eğriliği ve eğik olan kıkırdak yapılarının altında yer alan kemik yapılarına yönelik gerçekleştirilen düzeltme ameliyatlarıdır.

Bu ameliyatlarda cerrah tarafından yeterli kemik – kıkırdak desteği verilmez ise burun ucunda hafif de olsa çökmeler meydana gelebilmektedir.

Hekim hatasından kaynaklanan bu sorun, iyileşme tam olarak gerçekleştikten sonra zuhur ederse “Doğranmış Kıkırdak” tekniği ile ortalama 5 dakika içerisinde giderilebilmektedir. 

Doğranmış kıkırdak tekniğinde ameliyata gerek yoktur. Tamamen enjeksiyona dayalı bir yöntemdir. Profesyonel bir hekim tarafından yapılan burun estetiklerinden sonra burunda çökme oluşması oldukça nadirdir.

Buna ek olarak ameliyat esnasında ya da sonrasında gelişen herhangi bir komplikasyona hızlı ve uygun bir şekilde önlem alınmadığı takdirde nadir olarak yaşanabilir. Ancak bu nadir durum genelde deviasyon ameliyatlarında ve oldukça düşük oranlarda meydana gelmektedir.

Çökme yaşanırsa yukarıda da anlattığımız gibi enjeksiyon yöntemi ile ameliyatsız çözümlenebilir. Ameliyat gerekirse düzeltme ameliyatı yapılabilir. Bu gibi nadir durumlardan olabildiğince uzak kalabilmek için ameliyat olacağınız hekimi araştırmanızı öneririz.

Sizin olacağınız ameliyatlardan yapmış mı, kaç tane yapmış, başarılı olmuş mu gibi akademik geçmişine dair verilere ulaşmanızı tavsiye ederiz. 

Revizyon burun ameliyatı adı verilen cerrahi işlem ile burun çökmesine neden olan etki ya da etkiler düzeltilmelidir. Dolgu yöntemleri de kullanılabilir. Çökme yaşanan bölgeye kıkırdak yapılarla destek olarak çöküntü giderilmelidir.

Unutmayınız ki komplikasyon gelişme riskleri her cerrahi operasyonda vardır ancak yine unutmayınız ki ameliyat öncesinde ve sonrasında uymanız gerekenleri yaptığınız sürece bu tür minimal riskleri daha da indirgeyebilmek hekiminizden sonra sizin elinizdedir.

Örneğin kullandığınız ilaçları bildirmeli, size belirtilenleri kesmeli ve o şekilde ameliyata girmelisiniz. Sigara – alkol tüketimini sonlandırma gibi pek çok öneriyi dikkate almalısınız.

3.6 / 5. 5

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir