Burun Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?
1
(1)

Burun ameliyatlarının genelinde ergenlik çağının tamamlanmış olması gereklidir. Bu da kadınlarda 17 yaşını, erkeklerde 18 yaşını beklemeye zorlar. Gelişim sürecinin tamamlanmasın beklenmesi gereklidir. Elbette bu sadece ameliyatlar ve pek çok burun ameliyatlarını kapsar.

Bazı ameliyatlar için daha erken süreç de tercih edilebilir. Bununla beraber yaşanan kazalar, darbeler, travmalar, doğum anomalisi durumları yaşanmış ise yaşın bir farkı olmayabilir. Hızlı müdahale gerekebilir. Bu tür koşullarda burun ameliyatları gerçekleştirilebilmektedir.

Burun Ameliyatı Olanlar Tekrar Ne Zaman Ameliyat Olabilir?

Daha önce estetik girişim geçirmiş hastaların tam iyileşme evresi tamamlanana dek tekrar estetik ameliyatı olmaları sakıncalıdır. Bu süre de ortalama 6 aydır. Bazı estetik girişimlerde bu süreyi aşmak ya da indirgemek mümkündür. 

Gelişim Sürecini Erken Bitirdim Burun Ameliyatı Olabilir miyim?

Yukarıda bahsettiğimiz erkek – kadın gelişim evreleri genelden bahsetmektedir. Zaman zaman 15 – 16 yaşında gelişim süreci tamamlanmaktadır.

Bu tür hastalarda estetik ameliyatların yapılmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Net karar verilebilmesi için hekiminize muayene olmalı ve burun ameliyatına yönelik talebinizi iletmeniz gerekir. 

Daha Erken Yaşta Burun Ameliyatı Neden Yapılmıyor?

Elzem şartlar dışında gelişim evresi tamamlanmadan önce hiçbir burun ameliyatı yapılmamaktadır.

Gelişim evresi tamamlanmadan önce yapıldığı takdirde; örneğin burun büyümesi tamamlanmadan önce gerek burnun dış bölgesinde gerek iç yapılarında gerçekleştirilen bir ameliyat burun tam büyümesini bitirince işe yaramayabilir ve yeniden ameliyat olmayı gerektirebilir. Bu iyimser bir örnektir.

Kötümser örneğimiz ve olasılığımız ise burun gelişimi tamamlanmadan önce burun ameliyatı gerçekleştirilirse; burun büyümeyi devam ettirdiği için geriye kalan büyüme oranlarında sapmalar yaşanabilir, alt ve üst dişlerin sıkışmalarına, sapmalarına, yanlış hizalama yaşamalarına, dişin dizilim ve düzenini bozucu etkilere neden olabilir.

Tüm bu etkiler ve diğer olasılıklar neticesinde ek ameliyatlar gerekir. Elbette bu olasılıklar fiziksel özelliklerdir. Bir de işin duygusal açısı vardır ki kişinin duygu durum değişikliğine büyük zarar verebilir.

Özetle burun ameliyatının yapılabilmesi için erkek de olsa kadın da olsa gelişimin tamamlanması (elzem – zorunlu bir durum olmadıkça) beklenmesi hayati öneme sahiptir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/beauty/rhinoplasty-teens#1

1 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir