Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
0
(0)

Burun vücutta en dikkat çekici bölümdür. Burun ölçüsü kişinin estetik görünümünü ortaya koyan en önemli detaydır. Bu yüzden estetik uygulamalar arasında burun estetiğinin çok ayrı bir yeri vardır. Burun küçültme estetiği en çok tercih edilen burun estetik yöntemleri arasındadır.

Burun estetiği yaparken doktorunuz bilgisayar üzerinde modelleme yapacağı için ameliyat sonrası ortaya çıkacak görünüm hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.  Burun küçültme işlemleri ile yüzdeki estetik görünümü ortaya çıkarabilirsiniz.

Burun yapısı herkesin kendine hastır. Bu yüzden burun yapısını düzeltecek estetik operasyon da kişiye özel planlanır.

Burun küçültme uygulamalarında istediğiniz estetik görünümü önceden görebildiğiniz için sorunsuz bir şekilde operasyona girebilir ve başarılı bir ekiple birlikte aradığınız sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Burun Küçültme Ameliyatı Muayene Süreci

Burun küçültme estetiği yapmadan önce muayene süreci çok önemlidir. Doktorunuz bu süreçte muayene yaparken öncelikle burun yapınızı inceler. Daha sonra burun yapınıza göre uygulayacağı burun küçültme tekniğini belirtiyor.

Fiziki muayene sürecinde burun yapısıyla birlikte burun delikleri şekli ve yerleşimi de dikkate alınıyor. Ayrıca burnunuzun kalınlık ve inceliğine de bakılıyor. Bu süreçten sonra uygulanacak tekniğe karar verilir.

Doktorunuz fiziki muayene sonrasında bilgisayar ortamında çalışır ve burun yapınıza nasıl müdahale edeceğini ve ameliyat sonunda nasıl bir burun ortaya çıkacağını modeller.

Böylece işlem sonundan beklenmeyen bir durum yaşamazsınız. Bilgisayar ortamına aktarmak adına cerrahınız yüz ölçülerinizi de alır. Burun ölçüleri alındıktan sonra simülasyon uygulamasına burun yapınız modellenir.

Fotoğrafınız yardımıyla burun küçültmeden önce simülasyonda ameliyat sonrası süreci görebilirsiniz. Simülasyon sonrasında ise burnunuz için yüz şekli ve diğer organların dağılımı ile birlikte ideal ölçüler belirlenir.

Doktorunuz tüm bu süreç sonunda sizlerin de fikrini alır ve burun küçültmede uygulanacak nihai işleme karar verilir.

Burun Küçültme Ameliyatı İçin Uygun Adaylar

Burnunun yüz hatlarıyla uyumlu olmasını isteyen herkes burun küçültme işlemi yaptırabilir. Yapısal burun bozukluğu ya da burun yaralanmaları sonrasında şekil bozukluğu sorunu olanlar küçültme işlemi yaptırabilirler.

Burun ucu yamuk olan, çıkıntılı ya da geniş burnu olanlar, aşırı oranda geniş burun deliği olanlar, burun merkezi yamuk olanlar ve burun sorunlarından nefes almakta zorlananlar burun küçültme estetiği için uygun adaylardır.

Burun küçültme estetiği için bir yaş grubu belirtilmez. Doktorlar her yaş için bu işlemi uygulamaktadır. 18 yaşını geçmiş her yetişkin birey bir sağlık engeli yoksa burun küçültme ameliyatı olabilir. Burun küçültme ameliyatı için fiziki muayene sonunda doktorunuz uygunluk durumunuzu söyleyebilir.

Burun Küçültme Estetiği Ameliyat Detayları

Burun küçültme estetiği ameliyatı kısa sürede bitirilebilecek bir estetik ameliyattır. Ancak ameliyat sürecinde hastanın konforu çok önemlidir.  Burun küçültme ameliyatı şöyle yapılır;

  • Anestezi Şekli

Burun küçültme ameliyatları genelde lokal anestezi işlemiyle yapılıyor.  Ancak bazı durumlara bağlı olarak genel anestezi de yapılabilir.

Doktorunuz burun estetiğinde yapılacak anestezi şekline işlemin uzunluğuna, sizin tercihinize ve sağlık durumunuza göre karar verir. Ancak burun küçültme işlemleri genel seyirde lokal anestezi ile yapılmaktadır.

  • Ameliyat Süreci

Burun küçültme estetiği için ameliyat günü hasta hem psikolojik hem de fiziksel olarak hazır olmalıdır.

Cerrahınız bilgisayar ortamında sonucu size önceden gösterdiğinden bir sürprizle karşılaşmayacağınız için süreç şaşırtıcı olmaz. Burun küçültme ameliyatı birkaç saat içinde bitirilecek rahat ve konforlu bir operasyondur.

  • Hastanede Kalma Süreci

Burun küçültme estetiği çok rahat bir ameliyattır. Bu yüzden hasta operasyondan sonra birkaç saat içinde kendine gelebilir ve ayağa kalkabilir. İşlem tamamlandıktan sonra doktorunuz 1gün kontrol altında sizi hastanede tutabilir.

Bu tarz estetik operasyonlarda lokal anestezide aynı gün çıkılsa da burun küçültmede genelde 1 günlük müşahede süresi vardır.

  • İşe Dönme Süreci

Burun küçültme estetiği yaptırdıktan sonra işe dönme süreci 1 hafta kadardır. Bu işlem basit bir estetik operasyon olduğundan işe dönme süreci de kısadır. Ancak ağır işlerde çalışıyorsanız bu süreç 20 güne çıkabilir.

Doktorunuz size işe dönme konusunda öneri sunacaktır. İyileşme süreci ne kadar hızlı olursa o kadar çabuk işe dönersiniz. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine uymayı ihmal etmeyin.

Burun Küçültme Ameliyatı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Burun küçültme ameliyatları genelde lokal olarak yapılır.
  • Daha sonra uygun yönteme göre 2-3 saatte tamamlanıyor. Burun boyutu değiştiği gibi burun delikleri de küçültülebilir. 
  • Burun bölgesine estetik bir görünüm vermek için yapılan küçültme estetiğinde bazen burun şekil bozukluğu da düzeltilebilir.
  • Bu ameliyatta en temel amaç burun bölgesini estetik olarak düzeltmektir. Cerrah burun bölgesine özel bir şekil verir.

Burun bölgesi işlemi sırasında hiçbir şekilde ağrı ya da acı duymazsınız. Çünkü anestezi yapıldığı için son derece konforlu bir ameliyattır.

Lokal anestezi sayesinde ağrı ve acı ortadan kalkar. Anestezi etkisi geçinde yaşayacağınız acı ve ağrılar çok hafif olur. Doktorunuz size ağrı kesici reçete edeceği için bu acıları da duymazsınız.

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun küçültme ameliyatı sonrasında operasyonun yapıldığı bölgede göz altı ve çevresinde morluk ve şişlik olabilir. Ancak bu morluk ve şişlikler doğaldır. İşlem sonrasında iyileşme süreci 1 ay sonra belirgin hale gelmeye başlar. Ancak doktorunuz tam iyileşme sürecini 6 ay olarak belirtecektir.

Burun küçültme estetiği sonrasında anlık olarak sonuç beklemek ve iyileşme hedeflemek yanlış olacaktır. Burun bölgeniz gerçek şekline en az 6 ay sonra gelecektir. Bu yüzden tam iyileşme sürecini bilerek burun küçültme ameliyatına girmelisiniz.

Burun küçültme sonrasında iyileşme sürecinde morluk ve şişlikler kısa süre içinde geçecektir.  Doktorunuz iyileşme sürecini yavaşlatmamak adına sürekli size destek olacaktır.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2691557/

https://www.allure.com/story/can-you-reverse-nose-job-rhinoplasty

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir