Burun Estetiği Sonrası Masaj
0
(0)

Rinoplasti ameliyatı sonucunda hastaların burunlarında oluşabilecek şişliğin ve deformenin giderilmesi amacıyla bazı doktorlar burun estetiği sonrası masaj yapılmasını doğru bulurlar. Doktorların hepsinin burun estetiği sonrası masaj için olumlu bir yaklaşımı yoktur. Yani bazı doktorlar masaj olayının burun kemiğine ve kıkırdaklara zarar verdiğini düşünürler. Bunun kararını bizzat gittiğiniz doktorun muayene sonucunda vermesini bekleyiniz. Eğer ki hasta burun ameliyatı sonrasında şişliklerden fazlasıyla şikayetçiyse bu yöntem bazı estetik cerrahları tarafından tercih edilebiliyor. Bazı doktorlar ise ilk 1 ay boyunca burunla bu tarz temas kurmamanızı talep ederler. Hastaların bu durumu dikkate almaları kendi doktorları uygun görmediği sürece internetten edindikleri bilgilere kulak asmamaları gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Göz kapaklarının alt kısmında burna doğru hafif hareketler ile yapılan masaj basınç uygulamadan hafif bir şekilde burun üzerine doğru kaydırılır. Ancak burun ile temas ederken tahriş etmeyecek şekilde sürtünmemeye özen gösterilir. Burun estetiği sonrası masaj nasıl yapılır sorusunu soranlar için uygulayacak kişilere göre değişeceği cevabı verilebilir. Ancak bu masajı siz veya bir yakınınız uygulayacaksa, öncelikle doktorunuzdan detayları öğrenmeniz gerekebilir. Hastaların bu hususta çok dikkatli olması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Ne İşe Yarar?

Yalnızca masajdan bahsetmek pek doğru olmayacaktır. Bu ameliyattan sonra doktorların tavsiye ettiği her şey işe yarayabilir. Doktorların tavsiyelerinin yanı sıra onlara danışılarak internetten öğrendiğiniz bazı işe yarar bilgilerde işinize yarayabilir. Ancak bunları sormayı sakın ama sakın unutmayın. Hastaların bazıları burun estetiği sonrası masaj yaptırmayı çok istiyorlar. Ancak bunun çok sağlıklı olduğunu söyleyemem. Bazı hastaların dokuları çok hassas ve derileri çok ince olduğu için bu durum ameliyatın sonucunu kötü etkileyebilir. Ameliyat sonrası masaj yaptırmak tehlikeli olabiliyor.

Neden Masaj Yaptırmak Tehlikeli?

Bu soruya cevap verebilmek için ameliyattan biraz daha bahsetmek gerekir. Örneğin burun estetiği ameliyatında hastanın açık ve kapalı burun ameliyatı çeşitlerinde birisiyle ameliyat olduğu bilinir. Bu ameliyatların çeşidine bağlı ve işleyişine bağlı olarak masaj yaptırmak tehlikeli olabiliyor. Kapalı burun ameliyatında riskin daha az olduğunu söyleyen doktorlar var. Ancak her iki ameliyat içinde bu durum riskli olabilir. Yine de bu konuda nihai kararı değerli hekim arkadaşlarım kendileri vereceklerdir. Cerrahi operasyonlar sonrası bu tarz isteklerde dikkatli olunması şarttır. Özellikle ilk hafta bu tarz tedaviler işe yaramaktansa kötü sonuçlanabilir.

Ameliyat sonrası işe yarayacak tedavi metodlarından birisi olduğu yüksek oranda kabul edilse de bir kesimin hala kabul etmediği savı değişmeyecektir. Masaj uygulama tekniği açısından burun kıkırdaklarını aşağı yönlü ittireceğinden ameliyat bölgesinin hareket etmesinin tehlikeli olduğu düşünülür. Ancak buna bir doktor karar veriyorsa veya başka bir söylem ile uygulanmasında sakınca görmüyorsa herhangi bir problem olmayacaktır.

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir