Zayıflayınca Burun Küçülür mü?
5
(3)

Kilo verince vücudumuzda sadece göbek ve basen bölgemizde değişiklik olmaz. Kilo veren kadınların göğüs ölçüsü küçülür. Vücudumuzda yağ içeren bütün bölgelerde bir değişiklik yaşanabilir.

Yüzümüzün bazı bölgelerinde de değişiklik olabilir. Yanaklarımız ve göz çevremiz kilo verince değişebilir. Yapısal olarak herkeste farklı yağlanmalar olur. 

Bu yüzden bazı insanlar belirli bölgelerindeki yağlardan şikâyetçidir. Kilo verdiğimizde bacaklarımız ve kollarımız da incelenebilir. Ama onlar için bazı egzersizler yapmak da gereklidir.

Mesela üst bacak için farklı, kol, göğüs ve basen bölgesi için farklı egzersizler önerilir. Bu şekilde vücuttaki yağlanmaların önüne geçilir. Ama çoğu kadın kilo verilince burunlarında bir değişiklik olup olmayacağını da merak eder. 

Burnumuz Değişir mi?

Kilo verdiğimizde burun bölgesinde çok önemli bir değişiklik olmaz. Burnumuz vücudumuzda en az yağ içeren organlarımızdan birisidir. Bu yüzden vücuttaki yağ oranının değişmesi burnumuzda bir değişiklik yaratmayabilir.

Çoğu insan kilo verdiğinde burunlarının da küçüldüğünü söyleyebilir. Bu durum genellikle yüz hatlarının toparlanması ve burnun da yüze oranla daha küçük görünmesiyle ilgilidir. Yoksa burunda önemli bir değişiklik görülmez.

Burunla ya da yüzümüzle ilgili değişiklik istenirse bunun için plastik ve estetik cerrahiden faydalanmak gerekebilir. 

Burun Kendiliğinden Küçülür Mü?

Kilo verirken vücudumuzdaki yağlı bölgelerde değişiklik görülebilir fakat burunda böyle bir farklılık oluşmaz. Burnumuz vücuttaki en yağsız bölgelerden biridir. Bu nedenle zayıfladığımızdaki oluşan durum sadece yüzümüzün toparlanmasıyla ilgilidir.

Bunların haricinde gelişimini tamamlamış olan kişilerin burun küçültmek amacıyla bilinçsizce yaptıkları tüm işlemler geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Herhangi bir işlem öncesi doktorunuza danışmak ve onların önerdiği yolu izlemek sağlığımız için en iyi olandır.

Bilimsel olarak bir kanıtı olmayan sonucunu kesin olarak göremediğimiz masaj türleri kesinlikle asılsızdır. Aksine yapılan bu işlemler kıkırdaklar ve ince kemiklerden oluşan buruna kalıcı hasarlar verebilir. Orijinal doku bozulduğunda ne kadar cerrahi işlem yapılırsa yapılsın geri dönüşü olmaz.

Kilo Verdikten Sonra Plastik Cerrahi

Kilo veren insanlar öncelikle eğer aşırı kilolu iseler sağlıkları için çok önemli bir adım atmış sayılır. Her zaman ideal kiloda olmaya çalışmak sağlık için gereklidir. Vücut kitle indeksinin de belli bir ölçüde kalması gerekir.

Ancak aşırı kilolu olan birisi bu kiloları verdiği takdirde karşısına çıkacak olan ilk sorun deri fazlalıkları olacaktır. Mesela yüzdeki sarkmalardan kurtulmak için bazen plastik cerrahiden faydalanmak gerekebilir. Vücudumuz ve derimiz genişledikçe elastikiyetini kaybeder. 

Bu da sarkmalara neden olur ve kilo verir vermez bu sarkmalardan kurtulmak mümkün değildir. Dolayısıyla kilo veren çoğu kişi estetik cerrahiden yararlanmak ister. Sarkma ve derinin elastikiyetini kaybetmesi gibi problemler de ancak plastik cerrahinin çözebileceği sorunlardır.

Burnumuzla ilgili sorunlar da en çok plastik cerrahi tarafından çözülebilir. Burnuyla ilgili rahatsızlık duyan ve büyük olduğunu düşünen birisi de kilo verdikten sonra hemen burnunun küçülebileceği düşünmemelidir.

Rinoplasti ve Septorinoplasti

Burnumuzla ilgili sorunlar plastik cerrahi tarafından çözülebilir. Burun estetiği genel olarak ikiye ayrılabilir.

Burnumuzun şekil bozuklukları ve estetik problemleri rinoplasti uygulamaları ile tedavi edilirken, nefes alma ve uyku sorunlarına yol açan problemler septoplasti ile çözülebilir. Bazen de hastalar her ikisini birden çözmek için tek bir ameliyata girmek ister. 

Bu durumda da septorinoplasti adı verilen bir dizi operasyon yapılır. Bazen de tekbir operasyonla da burnumuzdaki problemler halledilebilir.

Burun estetiği ile ilgili bir cerrahi operasyona girmek isteyen kişiler, öncelikle doktorla bir randevu alıp yaptırmak istediği işlem konusunda ön görüşme yapmalıdır.

Bu görüşme sırasında burnuyla ilgili şekilsel ya da fizyolojik bütün sorunları söylemeli ve ameliyat sonrası muhtemel şeklin nasıl olacağı konusunda fikir almalıdır. Ameliyatın güvenilir ve sertifikalı bir yerde yapılması daha başarılı sonuçlar alınması için şarttır. 

Kaynakça:

https://fashionbustle.com/smaller-nose-when-lose-weight/

https://www.healthline.com/health/how-to-make-your-nose-smaller#Sketchy-internet-remedies

5 / 5. 3

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir