Jinekomasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
5
(1)

Estetik cerrahi ya da estetik müdahale denilince insanların aklına ilk gelen kadınların istekleri üzerine yapılan işlemler gelmektedir. Ancak sıklıkla bayanlar tarafından tercih edilen estetik girişimler kadar erkeklerin de bu yönde belirli istekleri mevcuttur. Ancak bu istekler kadınlarınkinden farklıdır.

Erkekler genelde sağlık odaklı düşünerek, kendilerini zorunlu hissettikleri ya da kendi görünümlerinden rahatsız olduklarını düşündükleri an estetik cerrahiye başvurmaktadırlar. Bu işlemlerden biri de Jinekomasti yani erkek memesinin normalden daha büyük olma halidir.

Jinekomasti ameliyatlarına yönelik talep oldukça fazla olup, Jinekomasti ameliyatı öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler, en çok merak edilen – en çok sorulan konuları kapsamaktadır.

Jinekomasti Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatlar doku ve organlara yönelik cerrahi işlemleri barındırır. Her ameliyat gereksinimi insanların aklında pek çok soru ile muhatap olmaları anlamına gelmektedir. Ameliyatın nasıl olduğuna dair bilgiler edindikten sonra ikinci soru ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Estetik açıdan sosyal hayatı etkileyebilecek jinekomasti ameliyatları da en az diğer ameliyat adımları kadar önemlidir. Hatta insanın kendi dış görünümü yani estetik görüntüsü olunca bu konu daha da önem kazanmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler diğer cerrahi operasyonlarla benzerdir. Bunları şu şekilde maddeleyebiliriz;

  • Ameliyat olmadan en az 10 gün süre içerisinde Aspirin – Coraspin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı durdurulmalıdır.
  • Operasyon öncesinde doktorun talep edeceği tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir.
  • Hastanın yaşı, boyu, kilosu, genetik geçmişi, hastalık geçmişi gibi önemli konular hakkında mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.
  • Jinekomasti operasyonu öncesi mutlaka en az on gün süreden başlamak kaydı ile alkol – sigara gibi zararlı alışkanlıklar durdurulmalıdır. Sigara tüketimi doku iyileşmesini geciktirici olduğu gibi çeşitli komplikasyon gelişimini de tetikleyebilmektedir.
  • Ameliyat olunacak gün kesinlikle yeme – içme eyleminde bulunulmamalı özetle aç gelinmelidir.

Jinekomasti Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek meme estetiği olan Jinekomasti ameliyatının en zorlu aşaması ne ameliyat öncesi ne de sırasıdır. En önemli ve dikkatin bırakılmaması gereken dönem ameliyat sonrası özen gösterilmesi lazım temellerdir.

Cerrahi girişimden sonra sıkıntıları en az şiddet ve kısa zaman diliminde atlatabilmek için jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlere tam riayet edilmelidir.

Jinekomasti ameliyatı genelde lokal anestezi altında yapılır. Ancak gerekli olduğu durumlarda genel anestezi de kullanılır. Ameliyat sonrası yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Doktorunuz tarafından önerilen korseyi kullanmaya başlamalısınız. Korse kullanımı genelde ilk üç hafta 7/24, ilk üç haftanın ardından 6 hafta boyunca da sadece gündüzleri kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Ameliyat öncesinde bırakılan tütün ve alkol benzeri alışkanlıklar iyileşme süreci tamamlanana dek devam ettirilmelidir. Bu maddelerin kullanımı hem iyileşme sürecini uzatır hem de enfeksiyon oluşum risklerini arttırır.
  • Jinekomasti ameliyatının ardından en az 45 gün boyunca ağır kaldırma, ağır aktiviteler, ağır spor ve egzersiz hareketlerinden kaçınılmalıdır. Mümkün mertebe araba da kullanılmaması önerilmektedir.  Bu tür yaklaşımlardan dolayı zarar gören hastaların iyileşmesi zor ve uzun olabileceği gibi geçmeyecek iz oluşumuna da sebep olabilmektedir.
  • Doktorun önerdiği süre boyunca banyo, solaryum, havuz, deniz gibi faaliyetlerden uzak durulmalıdır.
  • Jinekomasti ameliyatı sonrası ilk birkaç gün boyunca ödem oluşumları, ağrı, morluk ve aşırı hassasiyet tamamen normal olup bu etkiler en kısa sürede geçecektir. Hassasiyet oluşma olasılığı çok yüksek olmamakla beraber oluştuğu takdirde 45 güne kadar devam edebilmektedir. Ancak diğer olumsuz tepkimeler ilk birkaç gün içerisinde bitecektir.

Kaynakça:

https://www.business-standard.com/article/health/gynecomastia-alert-do-s-and-don-ts-before-male-breast-reduction-surgery-118100300172_1.html

https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/body/gynecomastia-surgery-guide/

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir