Meme küçültme Ameliyatı İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?
3.1
(8)

Aşırı cömert bir meme günlük olarak gerçek bir handikap haline geldiğinde ve son hacmi azaltmak istediğinizde meme küçültme yararlı olabilir. Belli bir hacmin ötesinde, meme hipertrofisinden bahsediyoruz ve küçültme, artık estetik değil, restoratif cerrahiye benzer. Meme küçültme ameliyatı için hangi doktora gidilir, ya da hangi bölüme randevu alınır sorusunun cevabı makalemizde yer almaktadır. Fakat öncelikle meme küçültme nedir, neden ve nasıl yapılır sorularını yanıtlayalım.

Meme küçültme nedir?

Meme küçültme, aşırı yağla ilişkili olan veya olmayan meme bezi fazlalığından muzdarip, çok ağır olan memeleri hafifletebilir.

Hastadan alınan hacim meme başına en az 300 g, hasta aşırı kilolu ise meme başına 400 g olduğunda meme küçültme hakkında konuşma gerekir. Meme başına 300 gr’ın altında yapılan operasyon artık restoratif değil estetik amaçlıdır ve SGK tarafından desteklenmemektedir.

Meme küçültme: meme hipertrofisi ile farklar nelerdir?

Meme büyümesi genellikle meme sarkması olarak adlandırılan meme sarkması ile ilişkilidir. Küçülmeye daha sonra bir meme dikleştirme eşlik eder:

  • Göğüsleri kaldırmak gerekir.
  • Yeniden denge duruşu sağlanması gerekir.

Meme küçültme neden yapılır?

Meme küçültme operasyonundan etkilenen kadınlar, memelerinin ağırlığından ve hacminden günlük olarak rahatsız olan kadınlardır. Meme küçültme ameliyatı için hangi doktora/ bölüme gidilir sorusuna makalemizin sonunda cevap verdik.

En etkili nedenler

Doktorlar genel olarak meme küçültme ameliyatı olmak için başvuran hastaların genel olarak üç tür şikâyeti vardır diye kategorize etmişlerdir. İşte bunlar:

  • Sırt ağrısı: Göğüslerin ağırlığından dolayı sırt ağrısı veya boyun veya omuz ağrısı çekiyorlar.
  • Giyinmede zorluk: Özellikle göğüslerini sıkıştırmayan kendilerine uyan iç çamaşırları bulmakta – ve bazı günlük aktivitelerde rahatsızlık.
  • Estetik kompleks: Kadınlarda, hatta gençlerde bile büyük bir meme sarkabilir ve önemli komplekslere neden olabilir. Ve sağlam kaldığında bile, güçlü bir sandığı ve tetikleyebileceği ilgiyi varsaymak her zaman kolay değildir.

Genç bayanlarda küçültme işlemi yapmadan önce meme gelişiminin bitmesini, yani 18 yaş civarını beklemek önemlidir.

Hamilelikten sonra

Benzer şekilde, hamilelikten sonra on, bu işlemi yapmadan önce doğumdan sonra 6 ila 12 ay veya gerçekleştiyse emzirmeden sonra beklemenizi önerir. Amaç, genç anneye sağlıklı kilosunu geri kazanması için zaman vermektir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme, her zaman genel anestezi altında ve çoğunlukla ayakta tedavi bazında gerçekleştirilen bir operasyondur. Bazen meme küçültme ameliyatı hasta ameliyat olacağı yerden uzakta yaşıyorsa  bir gece hastanede kalınabilir.

İşlem, kullanılan tekniğe bağlı olarak 2 ile 2,5 saat arasında sürer.

Meme küçültme için üç cerrahi teknik

Çıkarılan memenin hacmine bağlı olarak uygulanan üç ana meme küçültme cerrahi tekniği vardır:

  • Küçükse, pitozis olmadan: Areola çevresinde basit bir kesi yeterlidir;
  • Orta, hafif pitozlu ise iki kesi yapılır: Biri meme başı çevresinde ve diğeri dikey, meme başı ile memenin alt kısmı arasında.
  • Büyükse ve önemli pitozis ile ilişkiliyse, üç insizyon gereklidir: Peri-alveolar, dikey ve meme altı, meme altı kıvrımına gizlenmiş olabilir. 

Ameliyat sırasında çıkarılan meme bezi sistematik olarak anatomopatolojiye gönderilir, analiz edilip hassas bir şekilde tartılır.

Meme Küçültme Ameliyat için hangi doktora gidilir?

Meme küçültme ameliyatı için hangi doktora gidilir sorusun cevabı ise uzman bir plastik cerrahidir. Bir plastik cerrahi uzmanına giderek durumunuzu gözden geçirebilirsiniz.

3.1 / 5. 8

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir