Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?
3
(3)

Hem kadın hem de erkek vücudunda bulunan meme dokusu, kendi anatomik yapılarına uygun olmalıdır. Fakat bazı erkeklerde çeşitli nedenlerden dolayı meme dokusu büyüyebilir. Erkeklerde görülen meme büyüklüğü, tıp dilinde jinekomasti olarak tanımlanmaktadır. 

Jinekomasti adı verilen bu erkek memesindeki büyüme, sağlık açısından kişinin sağlığını hayati riske atan sonuçlara neden olmaz. Sadece görsel olarak kişileri rahatsız eder.

Bu rahatsızlık, memede görülen büyüme oranına bağlı olarak özgüven eksikliği, istediği gibi giyinememe, sosyal fobi, karşı cinsel ilişki kurmada zorlanma, utangaçlık gibi birçok psikolojik sorunlara neden olabilir.

Erkeklerin kendi vücutlarına olan güvenlerinin sarsılmasına neden olan bu sorun, çeşitli yöntemler ile giderilebilir. 

Jinekomasti, uzmanlar tarafından çeşitli evrelerde değerlendirilir. Başlangıç evresi kabul edilen ilk evrelerde jinekomasti ameliyatı, yani meme küçültme ameliyatı gerekli görülmez. Doğru beslenme programı ve uzman gözetiminde yapılan bölgesel egzersizler sayesinde memede istenilen küçülme elde edilebilir.

İleri evrelere ulaşan jinekomasti sorununda ise ameliyatsız memede küçültme mümkün olmayacağı, olsa bile deri sarkması gibi çeşitli problemlere neden olacağı için ameliyat kararı alınmaktadır. 

Jinekomasti Ameliyatı Hangi Doktor Tarafından Yapılır? 

Erkekler, memelerinde oluşan büyümeden rahatsızlık duymaya başladıklarında hangi uzmana başvuracaklarını merak etmektedir. Jinekomasti sorunu, estetik uzmanlarının alanına girdiği ve ameliyatın da onlar tarafından gerçekleşeceği için bir estetik uzmanından randevu alarak ilk adımın yapılması gerekmektedir.

Genel anlamı ile erkeklerde meme büyümesi, meme dokusunun yağlanması nedeniyle oluşur. Fazla kilolu olmak, jinekomastinin ilk nedeni olarak kabul edilir. Fakat bunun yanı sıra genetik faktörler, vücut geliştirme ile uğraşan erkekler gibi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Besin takviyelerinden bazıları, yanlış beslenme şekli, egzersiz yapan erkeklerin hareketleri yanlış uygulaması, bazı hastalıklar gibi nedenlerden dolayı da erkek memesinde büyüme sorununa yol açabilmektedir. 

Jinekomasti Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Uzman bir doktora ameliyat olma isteği ile başvurulduğunda öncelikle kişinin genel durumu ele alınır. Meme büyümesinin nedenleri araştırılır. Uzman doktor tarafından gerekli testlerin ve değerlendirmelerin yapılması sonrasında meme dokusundan ne kadar yağ çıkarılacağına karar verilir.

Erkek memesinden yağ çıkarma işlemi, jinekomasti ameliyatı olarak tanımlanır. Yağ çıkarma işlemi, diğer vücudun çeşitli bölgelerinden yağ aldırma işleminde olduğu gibi liposuction yöntemi ile gerçekleştirilir.

Farklı olarak bazı yağ aldırma işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirilebilirken jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. 

Jinekomasti ameliyatı mutlaka tam donanımlı bir hastanede estetik uzmanı tarafından yapılmalıdır. Hasta, ameliyat için hazırlanır ve ardından genel anestezi uygulanarak uyutulur.

Ameliyat, yaklaşık olarak bir buçuk saat sürmektedir. Meme dokusundan karar verilen oranda yağ çıkarılması ile ameliyat tamamlanır. 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Sarkma Olur Mu?

Jinekomasti ameliyatı olacak olan kişilerin en çok merak ettiği konu, ameliyat sonrasında meme bölgesinde sarkma olup olmayacağıdır. Çünkü meme küçültme ameliyatının uygulanmasının ardından bölgede sarkma meydana gelmesi, kişinin vücut görünümü ile ilgili farklı bir soruna yol açacağı için önemli bir konudur.

Ameliyat sonrasında hayalindeki vücut görünümüne sahip olmanın hayalini kuran kişi, sarkma sorunu ile karşılaştığında büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir. 

Yağ aldırma işlemlerinin bazılarında yağ aldırma işlemi ile deri germe ameliyatı birlikte yapılması gerekir. Fakat jinekomasti ameliyatında bazı meme dokuları sarkmaya yol açmayacak şekilde büyür. Bu durum söz konusu olduğunda deri gerdirme işlemine gerek görülmez.

Fakat ihtiyaç varsa jinekomasti ameliyatı uygulanırken deri germe işlemi de beraber uygulanarak sarkma problemi yaşanmasının önüne geçilir. 

Ameliyat sonrasında kişi, bir gün gözetim için hastanede kaldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir. 

Kaynakça:

https://www.karger.com/Article/FullText/494276

3 / 5. 3

1 cevap
  1. Tuna
    Tuna says:

    merhaba 33 yaşındayım. son yıllarda göğüslerim çok fazla büyüdü, 83 kiloyum. ameliyat fiyatları ne kadar?

    Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir