Jinekomasti Evreleri
5
(1)

Erkeklerde oluşan meme büyümesi; erkeklerin özgüvenini ciddi derecede sarstığı gibi feminen bir görünüme yol açtığı için, sosyal ilişkilerinden ikili ilişkilerine kadar sosyal yaşamında da derin sorunlara yol açabilir. Bu nedenle önlem alınması ve yapılacak uygulamalar ile giderilmesi büyük önem taşır.

Estetik sorunlar, estetik ameliyatlar söz konusu olduğunda birçok kişinin aklına öncelikle kadınlar gelir. Ancak kişilerde hem sağlık problemlerine yol açan hem de ideal fit görünümü bozarak özgüven sorunu, sosyal fobi gibi birçok psikolojik sorunun yaşanmasına neden olan estetik sorunlar sadece kadınlar için gerekli değil.

Sadece kadınlar estetik kaygılarını daha dışa dönük ve daha sık yaşıyor. Bunun dışında erkeklerin karşılaştığı estetik sorunlar da mevcut. Bunlardan bir tanesi de tıp alanında “jinekomasti” adıyla bilinen erkeklerde oluşan fazla meme büyümesi sorunu.

Erkeklerde meme büyümesi, irileşmesi problemi denildiğinde akla ilk olarak fazla kilo problemine bağlı olarak gelişen bir sorun gelir. Sıklıkla fazla kilolardan dolayı ortaya çıksa da; bir diğer yandan kas ve vücut geliştirme ile uğraşan erkeklerde de yaygın olarak görülen bir problemdir.

Ergenlik döneminden ileri yaşlara kadar her yaştan erkek grubunda görülebilen bu sorun, çeşitli yöntemler ile giderilebilen bir estetik problemdir.

Bir diğer yandan erkeklerde meme büyümesi, ciddi sağlık sorunlarından dolayı da kaynaklanabilir. Bu nedenle sadece kilo vb. gibi durumlardan kaynaklı olarak gelişen, iyi huylu erkeklerde meme büyümesi problemleri “jinekomasti” olarak tanımlanır.

Eğer meme büyümesi şikayetiniz bulunuyorsa; bunun nedeninin jinekomastiye bağlı bir büyüme olup olmadığını bir uzman muayenesi ile öğrenebilirsiniz. Sağlığınızı riske atacak durumlardan kaçınmak için, bir an önce bir uzman kontrolüne başvurmalısınız.

Jinekomasti Evreleri

Jinekomasti yani erkeklerde meme büyüme sorunu, her bireyde farklı nedenlerden dolayı ortaya çıktığı gibi her erkekte görülme şekli de farklıdır. Uzmanlar jinekomasti sınıflandırmasını 4 ayrı gruba ayırır. Bunlar;

 1. Evre: Deride gevşeklik ve sarkmaya neden olmayan bu evrede, kişi sadece sınırlı ölçüde büyüklüğü olan meme boyutundan şikayetçidir.
 2. Evre: Bu evreye gelindiğinde erkek memesinin görünümü irice bir kadın memesini andırsa da; deride sarkma oluşmamıştır.
 3. Evre: Bu evreye gelindiğinde, deride oluşan gevşeklik ve sarkma sorununu gidermek için cerrahi müdahale gerektirmektedir.
 4. Evre: Son evre olarak bilinen bu evrede, erkek memesi gerçek bir kadın memesi görünümü kazanmaktadır.

Jinekomasti Tedavisi ve Ameliyatı

Jinekomasti sorunu yaşayan erkekler, tedavi için başvuru yaptığında kişinin durumu, jinekomasti şikayetinin hangi evrede olduğu gibi durumlara bağlı olarak tedavi şekli değişkenlik göstermektedir.

Birinci ve ikinci evrelerde bulunan jinekomasti şikayetlerinde deride deformasyon oluşmaması nedeniyle cerrahi müdahale gerekmemektedir. Bu evrede bulunan erkeklere uzmanlar, diyet ve egzersiz programı vermekte, bir süre sonra bu şikayet egzersiz ve sağlıklı beslenme düzeni ile halledimektedir.

Üçüncü ve dördüncü evre söz konusu olduğunda ise cerrahi müdahale artık gerekli görülmektedir. Fakat üçüncü evrede bulunan bir kişiye liposuction yani yağ aldırma tekniği uygulanırken dördüncü evrede bulunan kişilere jinekomasti ameliyatı gerekli görülmektedir.

Kişinin özgüvenini olumsuz etkileyen, giyimde istediği tercihleri yapamamasına neden olan, kendinden ve vücudundan utanmasına neden olan jinekomasti sorununda; ne kadar kısa sürede ve ilk evrelerde başvuru yapılırsa o denli kolay bir tedavi uygulanmaktadır.

Bölgesel yağ aldırma işlemlerinin tümünde olduğu gibi; jinekomasti nedeniyle uygulanacak olan yağ aldırma işlemi için de ince kanüllerle girme ve vakumla fazla yağların çekilmesi işlemi uygulanmaktadır. Basit ve kısa süreli bir uygulama olan bu tedavi sonrasında, kişi kısa süre içerisinde normal hayatına dönebilir.

Jinekomasti ameliyatında, yaş faktörü de oldukça önemli. Her yaş grubunda görülebilen bir sorun olan bu problemde ameliyat gerekli görüldüğünde kişinin 17 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Yaklaşık bir buçuk saat süren jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında uygulanmaktadır. Aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilir.

Jinekomastinin Sağlığa Etkileri

Kişiler, jinekomasti sorunu yaşadıklarında bu sorunun estetik görünümü olumsuz etkilemenin yanında neden olduğu başka sorunlar olup olmadığını merak eder.

Görsel olarak erkeklerin kötü hissetmesine neden olan, kambur durma, sosyal fobi, özgüven eksikliği, kaygı gibi sorunlara neden olan jinekomasti sağlık açısından bir olumsuzluk oluşturmaz. Sadece kişileri görsel ve psikolojik olarak rahatsız etmektedir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/symptom/breast-enlargement-in-men

https://www.livescience.com/43823-gynecomastia.html

5 / 5. 1

1 cevap
 1. Haluk
  Haluk says:

  Selamlar Tayfun Bey, kurumsal hayat çalışanıyım ve göğüslerim yüzünden sosyal hayatımda oldukça utanıyorum. Çok kilolu değilim ancak göğüslerim çok büyük geliyor. Ameliyat süresi iyileşme süreci ne kadar sürüyor? Teşekkürler

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir