Vajina Genişliği Nasıl Tedavi Edilir?
4.2
(11)

Vajina genişliği problemi birden fazla kere doğum yapmış ya da ani kilo değişimleri sonucunda genital bölgede yer alan kas dokuları zayıflamış kadınların şikayetçi oldukları problemlerden biridir.

Sanılanın aksine cinsel aktivitenin uzun zaman boyunca yaşanmış olması ya da farklı bireyler ile yaşanmış olması vajina genişliği sorununun ortaya çıkmasına neden olmaz.

Ayrıca menopoz döneminde de vajinada kasların yaşa bağlı deforme olması sonucunda genişleme görülebilir.

Vajina genişliği problemi estetik cerrahi operasyonları ile düzeltilebilir.

Ayrıca kas dokusunun zayıflamasından dolayı ortaya çıkan genişlik probleminde kişi beslenmesine ve egzersiz düzenine dikkat ederek; buna ek olarak kegel adı verilen egzersizleri düzenli olarak yaparak vajina kaslarını yeniden kuvvetlendirebilir.

Vajina kasları kuvvetlendiğinde vajina yeniden penisi eskisi gibi kavrar hale gelebilir.

Vajina Genişlemesine Neden Olan Durumlar

Vajina genişliğine neden olan unsurları sıralamadığımız zaman aşağıdaki gibi bir tabloyla karşılaşmaktayız.

  • Doğum (Çok sık doğum)
  • İleri yaş
  • Menopoz dönemi
  • Hastaların ırkı
  • Obezite (Aşırı Şişmanlık)
  • Vajina dokuların ve kasların deformasyona uğraması
  • Vajina sinirlerindeki işlev bozukluklar
  • Geç kalınmış pelvik kontrolleri

Cinsel İlişki Vajinayı Genişletir mi?

Vajina oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Esnedikten sonra eski haline geri döner. Bu nedenle cinsel ilişkinin çok sık yaşanması veya çok farklı partnerler ile birlikte olunması vajinayı genişleten bir durum değildir. 

Vajina genişlemesi vajinadaki kasların deforme olması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Penis her ne kadar kalınlığı ve uzunluğu bakımından ortalamanın üzerinde de olsa cinsel ilişki yaşamak vajina genişlemesine yol açmaz.

Vajina Genişliğinin Yaratacağı Sorunlar

Vajinanın genişlemiş olması cinsel ilişki esnasında vajinadan rahatsız edici seslerin gelmesine neden olabilir.

Bu durum kadının özgüven sorunu yaşamasına ve erkeğin rahatsız olmasına neden olabilir.

Vajina genişliğinin ortaya çıkardığı sorunlardan biri de kişinin pelvik kaslarını kontrol edememesi nedeni ile gaz kaçırma ve idrar kaçırma sorunları yaşamasına neden olabilir.

Sosyal hayatta bu gibi durumlar kişinin rencide olabileceği durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda sorunun kesinlikle cerrahi müdahale ile ele alınması önerilir. 

Vajina genişlemesi orgazma ulaşmayı da engelleyebilir. Vajina penisi yeterince kavrayamadığı için hem erkeğin hem de kadının aldığı haz miktarını azaltır. Bu da orgazm olmayı oldukça zorlaştırır.

Vajina Genişliği Nasıl Anlaşılır?

Vajina genişliği sorunu yaşayanlar bu durumu birtakım belirtiler sayesinde fark edebilirler. Vajina genişlemesi sorununda cinsel birleşme esnasında vajinadan sesler gelir.

Ayrıca vajina içerisine hava kaçması nedeni ile vajinadan gaz çıkarmaya benzer sesler de gelir. 

Hatta bu durum yalnızca cinsel ilişki esnasında değil, gündelik hayatta kişi oturup kalkarken de olabilir.

Vajina genişlemesi olduğu durumlarda, uyarılmış vajina normalden daha fazla açılır ve penisi yeterince hissedemez. Aynı şekilde penis de vajinayı yeterince hissedemez. Bu sayede her iki partner de bu durumu kolaylıkla fark edebilir.

Vajina Genişlemesi Sorununda Ne Yapılmalıdır?

Vajina genişlemesi sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu anladığınızda bu sorununuzu çözerek yaşam kalitenizi arttırmak ve psikolojinizi kuvvetlendirerek daha özgüvenli bir birey olmanızı sağlamak adına bir estetik cerrahi hekiminden yardım alabilirsiniz.

Muayene sonrasında vajinada meydana gelmiş olan deformasyonun şiddeti belirlenir ve buna göre bir tedavi planlaması yapılır.

Deformasyon eğer hafif şiddetli ve kilo değişimine bağlı olarak gelişmiş bir sorun ise kegel egzersizlerini nasıl yapabileceğinizi ve bunu diyetle nasıl destekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diyet konusunda düzenleme yapmak adına bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

Bu konuda yaşadığınız psikolojik zorlukları aşmak adına psikoterapi almak da ruhsal sağlığınıza yardımcı olabilir.

Fazla kilolarınızdan kurtulduktan ve kegel egzersizleriniz ile vajina kaslarınızı yeniden güçlendirdikten sonra yeniden sağlıklı cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz.

Ancak eğer idrar ve gaz kaçırma problemleriniz varsa ve problem birden fazla doğum yapmış olmak kaynaklı gelişmiş ise bu durumda çözüm cerrahi müdahaledir.

Cerrahi müdahale esnasında vajinanın arka duvarında bulunan kas dokusu ikiye katlanarak sağ ve sol kısımdan eşit şekilde rahim ağzına kadar dikilir.

Bu sayede iç hacimdeki boşluk daraltılmış olur. Bu operasyon sonrasında vajina içi boşluğunuz eski haline geldiğinden eskisinden çok daha iyi bir cinsel hayata sahip olabilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Mı Lazer Mi?

Genital bölge çok sayıda kastan oluşmaktadır. Bu kasların genişlemesiyle çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Vajinanın genişlemesiyle özellikle cinsel ilişki sırasında çiftlerin çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olur.

Bu problemlerin artması ve uzun sürmesi ile birlikte çiftlerin ilişkilerine olumsuz olarak yansır. Lazerle vajina daraltma işlemi özellikle cerrahi işlem istemeyen kişiler tarafından tercih edilse de kısa süreli olarak olumlu sonuç alınır.

Tekrar genişlediği için sürekli olarak aralıklarla yine yapılması gerekmektedir. Fakat vajinoplasti ameliyatı sonrası böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Ayrıca cerrahi bir işlem olduğu için genel anestezi altında yapılması kişiyi psikolojik olarak rahatlatmaktadır.

İşlem sonrası doktor önerilerine uymak kolay ve hızlı iyileşme sağlamakla birlikte olumlu sonuçlar almamız yönünden önemlidir.

Kaynakça:

https://www.vaginalaestheticrejuvenation.com/

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/vaginal-rejuvenation

4.2 / 5. 11

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir