Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
4.3
(68)

Vajina ameliyatlarının genellerinde en çok merak edilen sorulara benzer nitelikte birkaç sorunuza cevap vermek istiyorum. Yazım daha çok vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili olacaktır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası 1 hafta veya 2 hafta süresince iyileşme süreci olarak bilinir. Hastalar genel olarak 1 hafta boyunca işe gitmemeyi tercih ederler. Birçok uzman tarafından da bu durum tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası ağrılar ve şişlik yaşanmasından dolayı hastanın ameliyat bölgesine buzla müdahale edilmesi gerekilir. Genital bölgeyi saran korse sıkı sıkıya bu bölgeye bu tedavisinde baskı uygulayacaktır.

Şişlik hemen inmese de ağrı etkisi yavaş yavaş azalmaya başlar. Ancak burada size bir uyarım var. Bazı kişiler soğuk uygulamasını bütün gün yapmayı düşünüyor. Ara vermeden soğuk uygulaması yapılmamalıdır. 20’şer dakika yapıp 20’şer dakika dinlenirseniz kısa süre içerisinde çözüme ulaşırsınız.

Bir dipnot da düşmek isterim. Ağrı sorunu operasyon esnasında ve sonrasında hastaya verilen uyuşturucu etkisiyle düşürülür. Ancak bu durum her hasta için uygulanmayabilir. Doktorunuz bu konuda daha net bilgiler verecektir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Genital bölgeler çok hassas olmalarının yanı sıra insan vücudunda en hızlı iyileşen bölgelerden birisidir. Hızlı ve komplike işlemler uygulanmadan yapılabilecek birkaç tedavi yöntemiyle; örneğin yukarıda anlattığıma benzer bir yöntem ile hasta kolay bir şekilde iyileşebilir.

Genel itibariyle bu süreç 2 haftaya kadar uzanır. Vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir sorusu çok sık sorulduğu için birkaç uyarıyı yapmadan da geçemeyeceğim.

Bu ameliyatın etkisi 2 hafta sonucunda bitmesi beklense bile süreç bazı hastalara 2-4 hafta arasına ulaşabilir. Doktorunuzdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Dikişi Kaç Günde İyileşir?

Vajina daraltma ameliyatı olanların iyileşme süreci genellikle 1-2 hafta sürmektedir. Operasyon sırasında eriyen dikişler kullanıldığı için regl döneminde kendiliğinden dökülecektir. Ameliyat sonrası 1 hafta dinlenmek önerilmektedir.

Ayrıca işlem sonrası ağrı ve şişlik olmaması için günlük aralıklarla buz kompres uygulamak konforlu bir iyileşme süreci sağlar. Bu süreçte şişlik hemen inmese de ağrı günden güne azalmaya başlar. Genital bölge çok hassas bir yapıya sahip olmasına rağmen en hızlı iyileşen bölgelerden biridir.

İyileşme sürecindeki en önemli etken kişisel bakım ve hijyendir. Enfeksiyon oluşmaması için bölgenin kuru tutulması, doktorun verdiği antibiyotik ilaçları düzenli kullanmak, doktor reçetesine uygun aksatmadan pansuman yapmak gerekmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

İlk öncelik olarak temizlik düzeninden bahsetmek isterim. Vajina daraltma ameliyatı sonrası bakım yapmak sanıldığı kadar basit bir durum değildir.

Temizlik ve hijyen en önemli elementleriniz olacaktır. Vajinanızda yaşanan ilk günlere hafif sızıntılar nedeniyle bölgenin temiz tutulmasına büyük önem vermeniz gerekir. Ayrıca doktorunuzun size verdiği antibiyotik ve ağrı kesiciyi mutlaka kurallara uygun bir biçimde kullanın.

İlaçlarınızı doktor kararı olmadan değiştirmeniz çok tehlikeli olacaktır. Ameliyat sonrasında kabızlık sürecine yakalanmamak da çok önemlidir.

Bu süreçte eğer ki hastanın böyle bir sorunla karşılaşmaması isteniyorsa bazı kurallarımıza dikkat etmesi gerekir. Bol bol lifli gıdalar ile beslenmesini istediğim için genellikle hastalarıma yiyeceği ve yemeyeceği şeyleri tek tek belirtirim.

Bakıma geçecek olursam. Hastanın buz kalıbı tedavisini iyice anlaması için detaylı bir şekilde hastaya bunun anlatılması gerekir. Hastanın buz kalıbı ile genital bölgeye yapacağı tedavi yaraların bir an önce kapanmasına ve iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Tedavi hakkında bunları söylerken bakımın yanı sıra ilk cinsel ilişki kuralında da bir noktaya parmak basmak isterim. Hastaların ilk ilişki esnasında kayganlaştırıcı ürünlerden kullanması gerekir. Lubrikan isimli ürünün kullanılması daha çok tercih edilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İşe Ne Zaman Başlayabilirim?

İşe başlama süreci hakkında hastanın net iyileşme süreci bilinmese de genellikle 1 hafta sonra işe başladıklarını kendi hastalarım için söyleyebilirim. Ameliyatta gelişen olaylara bağlı kalınırsa ve normal bir ameliyat geçirildiyse ameliyat sonrası işe başlama süreci fazla uzamayacaktır.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası işe başlama süreci genel itibariyle 1-3 hafta arasında değişkenlik gösterir. Ancak bazı hastalarımın bu durum hakkında işe tekrar başlayacaklarını bana bildirmesini tercih ederim. Duruma bağlı olarak tekrar çalışıp çalışamayacaklarını net bir şekilde kendim ifade etmek isterim.

Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Vajina daraltma sonrasında bölgenin iyileşme sürecini tamamlayana kadar kişisel bakımına ve hijyenikliğine herhangi bir enfeksiyon riski oluşmaması için çok dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat sonrası ilk bir hafta rengi farklı farklı akıntılar gelebilmektedir, bazı hastalarda boşaltım sonrası kanama da gözlemlenmektedir bu normaldir. Bölgenin sürekli temiz tutulması gerekir.
 • Giyilen iç çamaşırları özellikle vajina daraltma operasyonu sonrasında daha pamuklu ve ipeksi olmalıdır. Cesur ve dantelli çamaşırlara bir süre mola vermek doğru olacaktır. String, thong ve tanga bu sürecekte tercih edilmemelidir.
 • Bölgenin sürekli kuru tutulması, düzenli olarak kremlenmesi ve doktorun reçetesine bağlı olarak aksatmadan pansumanı yapılmalıdır. İyileşme sonrası da düzenli krem kullanımı gerekebilir. Doktorun kontrolleri sonrasında hareket etmek çok önemlidir.
 • Vajina daraltma ameliyatı sonrasında normalin aksi seyrinde bir olay gözlemlenirse mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.
 • Operasyon sırasında eriyen ipler ile dikiş yöntemi uygulandığından bir süre sonra özellikle regl dönencesinde dikişler eriyip dökülecektir. Dikiş alma işlemi gerekmez. Dikişlerin dökülürken oluşturacağı kaşıntıya bağlı olarak bölge tırnak teması, hijyen olmayan ellerle müdahale, sert kaşıma vb. durumlardan sakınılmalıdır.

Vajina Daraltma Sonrası Kanama

 • Vajina daraltma sonrası birkaç gün adet kanaması gibi hastalarda hafif sızıntı gözlemlenebilir. Özellikle tuvalette alınan pozisyon bu kanamanın şiddetini etkiler.
 • Kanama durana kadar dikişler ve vajina bölgesi steril gazlı bezlerle ve antiseptik takviyelerle izole edilir. Bir süre sonra kanama ortadan kaybolur.
 • Vajina daraltma ameliyat sonrası En az 3-4 hafta kadar cinsel ilişki yapılmamalıdır aksi taktir de şiddetli ağrı ve kanamalar çoğalacak iyileşme süreci başa saracaktır. Doktorunuzun tavsiyelerine tam uyarsanız ameliyat sonrasında ciddi bir problem yaşanmaz.

Vajina Daraltma Sonrası Ağrı

 • Vajina daraltma sonrası hastaların çoğu ilk 2 günden sonra ağrıların sadece sızıya dönüştüğünü ve farkında olmadan ortadan kalktığını belirtiyor. Ağrı ilk günlerde ilaçlarla kontrol altına alınıyor
 • Yanlış hareketler, refleksler ve ters pozisyonlar operasyon sonrası bölgenin zorlanmasına dayalı yeni ağrılı bir süreç oluşturabilir. Kişiler iyileşme süresi tamamlanana kadar bölgeyi zorlamamalıdır.
 • Yanlış cinsel ilişki, iyileşmenin tamamlanmasına rağmen vajen bölgesinde ağrılara sebep olmalıdır. Kişilerin tamamen iyileşmeyi tamamladıktan sonra cinsel ilişkiye girmeleri daha iyi olacaktır. Partnerin anlayışlı ve kontrollü davranışları, vajina daraltma sonrasında ilk birkaç ilişki de ağrı ve sızı oluşmaması açısından önemlidir.

Vajina Daraltma Sonrası Bakım

 • Vajina daraltma ameliyatından hemen sonra bölgeye 2-3 saat herhangi bir madde su dahil temas etmemelidir. Bölge pansuman edildikten sonra idrar boşaltımı sonrasında tekrar steril hale gelmelidir.
 • Doktor reçetesi ile çeşitli kremler ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı bölge hassasiyetini azaltana kadar sıkıştırılmamalıdır.
 • Dar iç çamaşırları bir süre tercih edilmemeli, kuru ve pudralı temiz bir ortam sağlanmalıdır.
 • İlk 3 gün ılık ve sıcak su değmemesi adına duş tavsiye edilmediği için boşaltım sonrası herhangi bir asidik temas olmaması adına bölge bolca su ile temizlenmelidir. Bölgenin tahriş olmaması adına sık sık iç çamaşırı değiştirilmeli ped ve benzeri yabancı maddeler kullanılmamalıdır. Bölge pamuksu dokularla korunmalıdır.
 • Kremler ve yağlar dikişler iyileşmeye başlayınca kısa sürede dökülmesini ve kaşıntılardan tahriş olmaması sağlar. Düzenli krem ve yağ bakımı yapılmalıdır.

Vajina Daraltma Sonrası Gebelik

 • Vajina Daraltma Ameliyat sonrasında gebe kalmada hormonal bir sorun meydana gelmez. Fakat normal doğum yani vajinal doğum konusunda zorluk yaşanabilir.
 • Doğum sezaryen olarak gerçekleşmek durumunda kalabilir ve hastanın bu duruma önceden karar vermesi gerekecektir.
 • Vajina daraltma sonrası yaşanan gebelikler, vajina bölgesinin biraz daha esnemesine sebep olabilir, kişiler ilk anki memnuniyetini kaybedebilir.
 • Vajina daraltma bebek beklentisi olmayan hastalarda daha çok tavsiye edilmektedir. Hasta hem vajina daraltma yaptırıp, hem gebe kalmada çok kararlı ise olabilecek bütün ihtimaller hasta ile konuşulmalı ve buna göre yön belirlenmelidir.
 • Vajinoplastiolarak da bilinen bu ameliyat; vajinanın anatomik, estetik ve fonksiyonel 3 iyilik halini sağlamanın öneminden dolayı tecrübeli doktorlar tarafından mutlaka yapılmalıdır.
 • Gebelik hayali olan hastalara, doğum sonrasında yaptırmaları başarı oranını yükselteceği ve kalıcı olacağı için tavsiye edilmektedir.

Vajina Daraltma Sonrası Enfeksiyon

 • Vajina daraltma sonrası enjeksiyon ilk beklenen komplikasyonlar arasında yer alır. En sık meydana gelen kanama, enfeksiyon, barsak (rektum) zedelenmeleri, ilişki sırasında ağrı (aşırı daraltmaya bağlı) veya ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki yer alır.
 • Hastalar unutmamalıdır ki, her türlü cerrahi işlemde belli bir komplikasyon yüzdesi bulunur. Bu tür komplikasyon veya memnuniyetsizlikler, deneyim sahibi cerrahların elinde daha az meydana gelmektedir.
 • Vajina daraltma ameliyatının istenilen boyutta yapılmaması kişide ameliyat öncesi şikayetlerin ve memnuniyetsizliklerin devam etmesine sebep olabilir. Ameliyatın istenilen beklentide olması için hastalara ameliyat öncesi yapılacakların ve ameliyat risklerinin ayrıntılı bir şekilde anlatılması ve doktor direktifleri ile kontrol altında yönetilmesi gerekir.
 • Vajinada aşırı daraltmayla alakalı sorunlarda meydana gelebilir bunlar da enfeksiyon oluşumlarına sebep olur.

Vajinal Daralma Sonrası Akıntı

 • Vajina daraltma işlemi sonrasında özellikle ilk günler kırmızı ve pembe akıntılar görmek çok normaldir.
 • Kişilerde sarı beyaz ve pembemsi akıntılar bir süre devam edebilir. Kanama ve akıntı süresi beklenenden çok fazla uzarsa doktor ile görüşülmelidir.
 • Vajina daraltmadan sonra ilk ilişki de darlıktan kaynaklanan bir kanama oluşması, dikişlerle veya vajen bölgesi ile alakalıdır. Bir sakıncası yoktur. Regl döneminden önce daha fazla akıntı gözlemlenir ve kişilerin daha sık çamaşır değişikliği yapması gerekebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

 • Operasyon sonrası birkaç saat içerisinde taburcu olmak mümkündür. Hastanın 1-2 gün mutlaka istirahat etmesi gerekmektedir.
 • Hastaların bir hafta boyunca düzenli korse kullanması ve pansuman yapması gerektiği için işlerine bir süre ara vermeleri gerekebilir. Hastalar bu süreçte soğuk presslerle şişlik ve ağrıyı azaltması mümkün.
 • Soğuk uygulaması, 20 dakika uygulama, 20 dakika ara, 20 dakika uygulama şeklinde vajinaya uygulanır. Hasta ayrıca vücudunun alt kısmı yüksekte kalacak şekilde uzanarak da şişliği ve ödemi azaltabilir.
 • Ameliyattan 4-6 hafta sonra tampon kullanımına ve cinsel ilişkiye doktor kontrolü sonrasında dönülebilir.
 • Genital bölgede ilk zamanlar şişlik meydana gelir. Şişliklerin tamamına yakın kısmı 6 hafta içerisinde geçer. Kişilerin bu süreçte bölgeyi zorlamamaları çok önemlidir.
 • Spor ve sert egzersizler ilk 5-6 haftaya kadar tercih edilmemeli küçük yürüyüşler ve vajinayı zorlamayan egzersizler tercih edilmelidir.

Vajina Daraltma Sonrası Kaşıntı

 • İlk bir hafta şiddetli bir kaşıntı olabilir fakat sonrasında iyileşme oldukça ve dikişler eriyip döküldükçe ortadan kalkacaktır.
 • Operasyon sonrası ilk bir hafta hassasiyet sürecidir ve bu esnada vajinaya sert cisimler, tırnak ile kaşıma uygulanmamalı bölgeyi tahriş etmemek adına hassas davranılmalıdır.
 • Kaşıntısı uzun süren hastaların mutlaka doktorları ile görüşmesi gerekmektedir. Yediğiniz gıdalar eğer sizlerde genital bölge veya deri üzerinde kaşıntıya sebep oluyorsa ara vermeniz tüketmemeniz gerekmektedir.
 • Alerjik olarak sizi kaşındırıcı özelliğe sahip olan tüm maddelerden uzak durmanız bölgenin iyileşme süreci açısından daha doğru olacaktır. 

4.3 / 5. 68

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir