Genital Bölge Kararması
4.4
(12)

Cilt rengi vücudun her bölgesinde aynı değildir, yani vücut kısmına bağlı olarak tonda farklılıklar olabilir. Vücuttaki pigmentasyon değişimi tamamen normaldir ve aşırı melanin, tüy alma teknikleri, güneşe maruz kalma ve genetik faktörler gibi farklı faktörlere bağlı olabilir. 

Vajina ve anüs çevresindeki cildin cildinizin geri kalanından biraz daha koyu olması doğaldır. Bu her insan için geçerli değildir. Bunun yanı sıra genital bölgede, kol altlarında ve ense bölgesinde ciltte meydana gelen değişiklikler veya koyulaşma hormon dengesizliğine bağlı olabilir.

Genç kızlar ergenliğe girdiklerinde vücutları birkaç hormonal değişikliğe uğrar. Genital bölgede ve koltuk altlarında cilt renginde değişiklikler yaygındır. Ancak buna kaşıntı eşlik ediyorsa, genellikle bir enfeksiyonun göstergesidir.

Genital Bölge Kararma Nedenleri

Genital bölge kararması çoğu insanda normal kabul edilir. Ancak bazı durumlarda ise kararmalara bazı şikâyetler eklenirse o zaman mutlaka bir jinekoloğa görünmenizde fayda olacaktır. Bunun dışında ise;

  • Egzersiz veya yürüyüş sırasında ortaya çıkabilen cildin sürtünmesine bağlı incelme ve renk değişikliği
  • Hormonal değişiklikler. Bunlar hamilelik, emzirme ve adet dönemi gibi zamanları kapsar.
  • Kullanılan birtakım ilaçlar genital bölgeyi karartabilir.
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gerçekleşen renk koyulaşması ve vücut pigmentlerinin yeterli düzeyde çalışmaması
  • Güneşe maruz kalma gibi durumlar ya da kullanılan güneş kremleri
  • Kuru ciltler aşınmaya meyilli olduğu için çabuk tahriş olur. Bu durumda da cildin koyulaşması söz konusu olabilir. 
  • Dar kıyafetler genital bölge kararması nedenleri arasında kabul edilir. Bu durumda yine sürtünmeye bağlı olarak renk değişikliği olabilir.

Vücutta bulunan pigmentlerin neden olduğu rahatsızlıklar, obezite ve şeker hastalığı da genital bölgenin kararması nedenleri arasında yer almaktadır. 

Genital Bölge Kararması Nasıl Giderilir?

Cildinizde herhangi bir enfeksiyon yoksa bu durumu bazı yöntemler ile tersine çevirebilirsiniz. Öncelikle temel olarak yapmanız gereken şeyler ise;

  • Genital bölgeyi kuru tutmalısınız.
  • Dar kıyafetler giymeden kaçınmalısınız. 
  • İç çamaşırı seçimine özen göstermelisiniz.

Vajinal Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlarda vajina beyazlatma için kullanılan çeşitli yöntemler bulunur. Yöntemlerin etkinliklerinin hepsi farklı düzeylerle seyir halindedir.

Beyazlatma esnasında fazla tahriş olmasından kaynaklanan bu düzeyler için, kullanacak olan tedavide kimyasal etkenlerin olması ve ortaya çıkacak sonuçların daha kalıcı olmasına neden olacaktır.

Bu etkinlik ve konu dışı sonuçların yaratılabilmesi için vajinal bölge için geliştirilen özel peeling uygulamalarının kimyasal olanların tercih edilmesi uygundur.

Tedavi yönteminde kimyasal peeling kullanıldığı takdirde, geliştirilen çeşitli yöntemlerden en faydalı olanı seçilmelidir.

En etkili olan yöntemler içerisinde TCA denilen ve düzey olarak orta sınıfta bulunan peeling içerisinde bulunan asit içerikleri miktarındaki etkiler sayesinde daha faydalı olmaktadır. 

Vajinal Beyazlatma Uygulama Şekilleri Nelerdir?

Vajinal beyazlatma ile ilgili profesyonel uygulamanın peşinden evde bir aylık süreçte,kendi kendine tedavi uygulamaya devam edilip medikal yoldan uygulanacak tedavi sistemi ile kısa sürede sonuca ulaşılması mümkün oluyor.

Sadece labium majöra yani genital bölgeye değil, kasık bölgelerindeki veya daha yukarıda bulunan pubis bölgelerinde oluşabilecek tüm problemler ve tedavi yöntemleri içerisinde kimyasal peeling yöntemi en çok tercih edilmesi gerekenlerden biridir.

Çok kolay bir şekilde uygulanabilir yöntem olan tedavi şeklinin hiçbir ağrısı ve acısı bulunmamaktadır. Mevsimsel farklılıklar gözetmeksizin her dönemde yapılabilecek olan uygulama genital bölgenin korumalı olması ve kapalı olmadı nedeni ile istenilen zamanda yapılabilir. 

Vajinal Beyazlatma Faydalımıdır?

Vajinal bölgelerde kararmanın tekrarlanması durumunda epilasyon İşlemleri hala devam ediyorsa vajinal beyazlatma işlemleri bir sene sonra yeniden yapılabilir. Yapılacak olan uygulamaların insan sağlığı üzerinde herhangi bir yan etkisi olduğu bilinmemektedir.

Kadınların genital bölgelerinde yaşamış oldukları renklenme artışı nedenleri bireylerin karakteristik özelliklerine göre değişebilmektedir.

Yapılacak olan kimyasal peeling uygulama tedavisi ile vajinal bölgedeki lekeler tedavi edileceği gibi bunun yanında bölgenin deri altındaki melonasit düzenliuygulama sayesinde düzenlenmiş olur. Kimyasal peeling kadınlar için tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Vajinal Beyazlatma Zararları Var mıdır?

Vajinal beyazlatma için kimyasal peeling yöntemini kullanacak olanlar için uygulama yapılamayacak dönemler bulunmaktadır.Kadınlar şayet hamile ya da hamilelik sonrası emzirme dönemini yaşıyorlarsa kimyasal peeling uygulaması ile vajina beyazlatma yapılamaz.

Ayrıca deri ile ilgili rahatsızlıkları olanlar, özellikle ultraviyole ışıklarına karşı duyarlık gösteren cilt hastalığına sahip olanlar, kimyasal peeling malzemelerine karşı alerjik bir bünyeye sahip olanlar, bölgesel anlamda herhangi bir enfeksiyonları var ise, kanseröz lezyonların bulunması yani neoplastik durumlar söz konusu ise, kadınlarda otoümmin hastalıklar ile ilgili problemler var ise kimyasal peeling işlemleri yapılamaz.

Vajinal Beyazlatma Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Vajinal beyazlatma işlemini kimyasal peeling yöntemi ile yaptıracak olanların sağlık merkezlerinde maksimum yarım saat içerisinde işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İşleme başlamadan önce bölgeye sürülen solüsyon sayesinde hazırlık aşaması başlar.

İç dudakların korunması için işlem sırasında hassas davranılması gerekmektedir. Solüsyon bir süre bekletildikten sonra üzerine maske sürülür.

Kapatıcı bir film kullanılarak maskenin başka taraflara bulaşması engelliler. Bu işlem bittikten sonra tedavi uygulanan kişi evine gönderilir. Eve gelen hasta birkaç saat dinlendikten sonra uygulanan maskeyi duş altında yıkar. Ve kendisine verilen devam ürünü belirlenen gün sayısı kadar uygulamaya devam eder.

Vajinal kararmalarından dolayı mutsuzluk yaşayan ve bu koyuluktan şikayeti olan kadınlar için kimyasal peeling yöntemi çözüm odaklı bir sonuç yaratarak insanların yüzünde mutluluğa sebep verir. 

Genital Bölgenin Kararması Bir Rahatsızlığın Habercisi Midir?

Genital bölgenin kararması aslında pek çok nedene bağlı olabilir. Bunlarda ciddi sorunlar değildir. Ancak kararma ile birlikte bir takım şikâyetlerde eşlik ediyorsa bir jinekolog hekimden yardım almakta fayda olacaktır.

Örneğin vajinal bölgede bulunan maya mantarları kararmanın yanı sıra kaşıntı ve koku da yapabilir. Bunun için doktorunuzun bazı ilaçları yazması gerekecektir. Tüm bunların yanı sıra eğer kanser tedavisi görüyorsanız aldığınız ilaçlarda genital bölge karamasına neden olmaktadır. 

Genital Bölgenin Zamanla Kararması

Genital bölgenin kararma nedeni oldukça fazladır. Ancak kimi kadın sağlık açısından endişe duyarken kimi kadında estetik açısından kaygı taşır. Çoğu kadın ise endişe taşımasa bile bunun nedenini bilmek ister. Aslında bir takım rahatsızlıklar söz konuş değil ise karamanın yaşanması oldukça doğaldır.

Yaş, sürtünme veya terleme gibi başka nedenlerden de karma yaşanması mümkündür. Sürtünme denilen eylem ise hareket bağlı olarak giysilerinizin genital bölgeye verdiği hasardır.

Bunun için ise daha rahat giysiler ve iç çamaşırları giymek, daha iyi hava akışını kolaylaştırmaya, nemi azaltmaya ve cildin nefes almasına yardımcı olabilir. Ayrıca beslenme düzeni de oldukça etkileyen nedenler arasında yer almaktadır.

Genital bölgede karama ile birlikte vajinanızda yanma, akıntı koyuluğu ve kokusu gibi durumlar var ise bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum bir takım rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Doktorunuz koyulaşmadan önce bunu tedavi etmelidir.

Ayrıca akıntı renginde değişiklik var ise doktorunuza görünmeniz gerekecektir. Eğer bu tip şikâyetleriniz yoksa karama muhtemelen yaşam tarzınıza bağlı olarak oluşabilir. Doğal kürler ve düzgün temizlik genital bölgenin aydınlatılmasında faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra lazer işlemler de size yardımcı olacaktır. Tabi ki siz sağlığınızdan herhangi bir endişe duymuyorsanız ve herhangi bir şikâyetiniz yok ise doğal kürler kullanmanız faydalı olacaktır. Hem zararsız hem de genellikle faydalı sonuçlar verildiği de gözlemlenmiştir. 

Kaynakça: Rogers, T., Pulitzer, M., Marino, M. L., Marghoob, A. A., Zivanovic, O., & Marchetti, M. A. (2016). Early diagnosis of genital mucosal melanoma: how good are our dermoscopic criteria?. Dermatology Practical & Conceptual, 6(4), 43.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324062#symptoms

4.4 / 5. 12

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir