Yüz Yanıkları Nedir?
5
(1)

Yüz yanıkları, diğer yüz problemlerinden daha fazla görülen bir yaralanmadır. Oluşan kazalarda veya diğer oluşabilecek sorunlarda en çok koruma altına alınan bölge yüzdür. Fakat yüzde yanık tek başına görülmez.

Genel olarak vücudun başka bir bölgesiyle meydana gelir. Bu hasarların tedavisi bölgenin yapısına göre uygulanır. Bu yanıkla yüzün diğer organları göz,burun kaş ve kulak kepçesi, saçlı deri bölgesi gibi kısımlarda zarar görebilir.

Yüzdeki yanık %3-5 gibi bir oran aralığındadır. Ancak önemli yanık grubuna girer. Hayati riski yoktur fakat hastane şartlarında tedavisi gerekir.

Yüz yanık tedavisinin başlangıç süresinden itibaren fonksiyonel ve estetik sonuç elde etmeye yönelik olmalıdır. Hasta hem işlevsel sağlına kavuşmalı hemde estetik olarak bir cilt görünümüne sahip olmalıdır. Burada ilk yapılan tedavi işlevsel özelliğin kazandırılması üzerine olmalıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda görülme oranı hemen hemen aynıdır. Oluşan yanıklarda ilk yardım şansı varsa 30 dakika içinde soğuk uygulanma yapılmalıdır. Yapılan uygulama buz veya buzlu su olarak değil, soğutulmuş havlu ile yapılmalıdır. 10-15 dakika boyunca bölgeye uygulanmalıdır.

Günümüzde teknolojide ve tıpta oluşan gelişmelere rağmen hiç bir teknik oluşan ağır yanıkları yüzün yanmamış haline dönüştüremez. Bu yüzden az da olsa kişilerde memnuniyetsizlik görülecektir.

İlginizi çekebilir:

El Yanıkları Nedir?

Kimyasal Yanıklar Nasıl Olur?

5 / 5. 1

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir