Yanık Tedavisi 1
0
(0)

Birçoğumuzun başına gelen yanıklara genellikle cildimiz maruz kalır. Oluşan bu yanıklar için yanık tedavisi uygulanır. Derimiz bütün vücudumuzu kaplayan organ olduğu için oluşan yanıklar sağlığımızı tehdit ederken yaşamsal risklerde oluşturur. Deri bu nedenle işlevlerini yerine getiremeyebilir. Derimizin görevlerini sıralayacak olursak;vücut ısımızı düzenler,ışık-bakteri ve tranvalara karşı koruyucu kalkan görevi yapması,basınç-ağrı-dokunma gibi işlevlerinin olması, vücudumuza D vitamini üretmesi ve bağışıklık sistemimize etkileridir.

Yanığı tanımlayacak olursak; yüksek ısıya maruz kalmak, elektirik gibi çevresel faktörler ya da çeşitli kimsayallardan dolayı derinin bütünlüğünün ve şeklinin bozulmasıdır. Yanık nedenlerinin bazıları;haşlanma(sıvı ya da buharla), alevlerden kaynaklanan yanıklar,patlamarda oluşan yanıklar ve metal veya plastik cam gibi maddelerden dolayı oluşan yaıklar diyebilir.Yanık ve tedavisinde en çok görülen haşlanmadır. Oluşan yanıklar 1.-2-3.-4. derece olarak sınıflandırılır.

1.Dereceden yanıklar:bu yanıklar tamamen yüzeyde oluşur. 3-6 gün arası herhangi bir iz oluşmadan iyileşir. Bölge kırmızıdır ve genellikle su topladığı görülür.

2.Dereceden yanıklar: bu yanıklar iz oluşumuna ve işlevse bozukluklara neden olabilir. 1. dereceye göre daha ağır yanıklardır.

3.Dereceden yanıklar: yanan bölgedek derinin tamamını etkiler.

4.Dereceden yanıklar: en ağır yanık derecesi budur. Derinin altındaki sinirden kaslara kadar etkilemesi söz konusudur.

Bu tedaviler derecelerine göre uygulanır. Ağır yanıklar cerrahi müdahale gerektirir.

İlginizi çekebilir:

Yanık Yarası Tedavisi

Yanık Erken Dönem Tedavisi

Kaynakça:

  1. http://www.turkplastsurg.org/index.php/tprecd/article/download/916/184
  2. http://www.turkplastsurg.org/index.php/tprecd/article/download/1066/347
  3. https://www.researchgate.net/profile/Mehmet_Ozen2/publication/275234181_Ankara_Numune_Egitim_ve_Arastirma_Hastanesi_Yanik_Servisinde_bir_yilda_izlenen_hastalarin_degerlendirilmesi/links/553602af0cf218056e92b14e.pdf

İçeriği faydalı buldunuz mu ?

Tıklayarak puanlayabilirsiniz.

Ortalama puan 0 / 5. Toplam oylama 0

Henüz puanlayan olmadı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir