Elektrik Yanıkları ve Çarpmaları
5
(2)

Elektrik yanıkları ve çarpmalarının tanımı kısaca; oluşan elektrik akımı ile canlı olan dokuların temasi halinde veya elektrik akımıyla ısı meydana geldiği taktirde ortaya çıkan yanıklardır.

Elektrik çarpmalarında ölümcül olan akımlar çok yüksek dozda iletkenliği olan damar içi kan sütunu ile kalpten geçerler.

Bu çarpmalara uğrayan kişi topraklama görevi görmüşse akım başlangıcı genelde el veya kol ile ayak arasında seyreder. Yani bu iki nokta arasında elektrik seviyesine bağlı büyük oranda ısı yanıkları oluşturur.

Elektrik yanıkları ve çarpmalarında oluşan enerjininin giriş-çıkış deliklerinin olması önem arz eder. Giriş deliğinde küçük yanık dokusu gözlenirken.

Çıkış deliğinde yoğun ısı hasarı izlenir. Buna ek olarak ısı yaralanmalarında arteriyel trombozis oluşumuna bağlı iskemi dahada ağırlaşabilir.

Bu yanıkların ortaya çıkmasının ardından hemen hasar görmüş doku saptanmalı ve kas kompartmanları dekomprese edilerek yanık tedavisi uygulanmalıdır.

Meydana gelen ölü kas dokusu alınmalıdır. Ayrıca arteriyel oklüzyon oluşmuşsa arteriel rekonstrüktif cerrahi işlemi yapılmalıdır.

Son dönemlerde gelişen teknolojinin gelişmesiyle tıpta yapılan yeniliklere rağmen yanık yaraları hala ciddi bir sorun olmaktadır. Bu yüzden yanık oluşmadan önemler alınması daha sağlıklı ve ucuz bir yöntem olacaktır.

İlginizi çekebilir:

Yanık Şoku Nedir?

Yanık Sonrası İyileşmiş Yaraların Takibi

5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir