Burun Ameliyatı Hangi Mevsimde Yapılır?
3
(2)

Burun estetiklerine dair yapılan tüm ameliyatlar 4 mevsim gerçekleştirilebilir. Ancak önerilen mevsim; yaz hariç tüm mevsimlerdir. Yazın yapılmasında da bir sakınca yoktur.

Lakin yazın yapılacaksa bile en az 30 – 45 gün boyunca doğrudan güneş ışığına maruz kalınmaması gerekmektedir. Bu kurala uyulduğu takdirde yazın da burun ameliyatı yapılabilir. 

  • Kışın Yapılabilir

Kış mevsimi burun ameliyatı için en uygun mevsimdir. Doğrudan ve fazla oranda güneş ışınına maruz kalmayacak tek mevsimdir.

Burun dokularına ve iç yapılarına yönelik yürütülen burun estetiği ameliyatlarından sonra 30 – 45 gün süresince burnun doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.

Bu durum iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Ameliyatlı olan buruna güneş kremi de uygulanamayacağı için oldukça riskli bir durum olabilir.

  • Sonbahar Mevsiminde Yapılabilir

Diğer mevsimlerden hoşlanmayanlar ya da Sonbahar’da müsait olan her birey burun estetiği ameliyatı olabilir. Doğrudan güneş ışını bu mevsimde yoğun oranda değildir. Daha az özenle sonbahar mevsiminde burun ameliyatı olmanızda bir sakınca yoktur. 

  •  İlkbahar Mevsiminde Yapılabilir

Her mevsimde burun ameliyatı yapılabilir ancak bahar ayları da burun estetiği ameliyatı için uygun mevsimlerden biridir. Çok sıcak ve çok yoğun – direkt güneş ışını bu mevsimde az özenle burun estetiği için uygun bir seçenektir.

Tek yapmanız gereken gündüz saatlerinde güneşe çıkmamak. Burun ameliyatı olacağınız için en az bir ay boyunca güneş koruyucu kullanamayacağınızı (yüz için) ön görmelisiniz.

Güneş koruyucusuz ve yeni cerrahi işlem geçirmiş burnunuzun dokularını korumalısınız. Bu nedenle doğrudan güneş ışınlarından bir ay süreyle kaçınmalısınız.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/rhinoplasty

3 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir