Burun Ameliyatına Kaç Gün Rapor Verilir?
4.1
(11)

Burun ameliyatından sonra kaç gün rapor verilebileceği; hastanın hangi burun ameliyatı olduğuna, yaşına, genel sağlığına, ameliyat esnasında ya da sonrasında gelişen herhangi bir komplikasyona ve derecesine vb gibi çeşitli nedenlere göre değişir.

Ancak genel olarak şunu ifade etmemiz yerinde olur; hastanın istirahat etmesi gereken süre kadar rapor verilir. Asgari ve azami istirahat süreleri kadar, hastanın ihtiyacına, iş durumuna göre farklılık gösterebilir.

Asgari ve azami dinlenme süresi dışında hastanın ek rapora ihtiyacı olduğu takdirde doktoru ile görüşmeli, durumunu izah etmelidir. Doktorunuz gerekli durumlarda rapor sürenizi uzatmak – uzatmamak konusunda durum değerlendirmesi yaparak gerekeni yapacaktır.

Burun Eti – Burun Tıkanıklığı Sonrası Kaç Gün Rapor Verilir?

Burun eti – burun tıkanıklığı sorunu septum eğriliğinden kaynaklanıyorsa en az 7 gün rapor verilir. Hastanın durumuna göre değerlendirme yapılabilir. Aynı anda birden fazla girişim yapılmış ise gerektiği kadar rapor süresi uzatılabilir.

Kemerli Burun Ameliyatına Kaç Gün Rapor Verilir?

Kemerli burunlardaki fazla olan kemik ve kıkırdaklar törpülenme işlemi ile yürütülür. Kemer yükseltme, kemik kırma gibi ek işlemler gerekebilir. İyileşme evresinin ilk dönemi bitene kadar rapor verilerek hasta taburcu edilir.

Hasta; enfeksiyon gibi olumsuz tepkimeler yaşamadığı halde mevcut görüntüsünden rahatsız ise (psikolojik olarak kendini işe başlamada rahat hissetmiyor ise) ek rapor verilebilir.

Burun Ucu Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Rapor Verilir?

Burun ucu ameliyatlarında genellikle kıkırdaklara şekil sağlanır. Dudak çatısı ilerletilebilir ya da alçaltılabilir. Burun ucu kısmında inceltme – kalınlaştırma gerekebilir. Burun ucu estetiğinin durum ve kapsamına göre hastanın ihtiyacı olan temel rapor süresi doktorca sorgusuz sağlanır.

Ancak dinlenme süresi – istirahat etme süresi bittikten sonra iyileşme yeterli derecede ise, gözle görülür burun ucu görüntüsü hastayı rahatsız etmeyecek derecedeyse ek rapora gerek yoktur. Lakin rapor ihtiyacı hasta – doktor görüşmesiyle mevcut durum göz önünde bulundurularak gerekli karar alınır.

Burun Küçültme Ameliyatına Kaç Gün Rapor Verilir?

Burun küçültme ameliyatları diğer ameliyatlara nazaran daha fazla şişme, morarma gibi etkilerin gözlemlenebildiği ameliyat türlerinden biridir. Birkaç tampon kullanımı gereklidir. 7 – 10 gün hastanın istirahat etmesi şarttır.

Bu süre sonunda iyileşme gözlemlenir, hastanın işe dönebilmesi için yeterli iyileşme gerçekleşmişse ek rapora gerek yoktur. Hastanın ek rapor talebi gelirse durum değerlendirmesi yapılır ve gerekiyorsa ek rapor verilir.

Kaynakça:

http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/16/burun-ameliyatlari

4.1 / 5. 11

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir