Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?
0
(0)

Yüzde en dikkat çekici bölge burun ucu olduğu için bu bölgedeki estetik işlemlere talep yoğundur.  Burun ucu estetiği “Tip Plasti” olarak bilinmektedir.  Burun ucu estetiği, burun ucundan memnun olmayan hastalar için gerçekleştirilmektedir.

Burun Ucu Estetiği Muayene Süreci

Burun ucu estetiği öncesinde muayene süreci fiziki muayeneyle başlar. Öncelikle hastanın burun yapısı,  burun ucunun şekli gibi detaylar fiziki muayenede görülür.

Daha sonra cerrahınız dijital ortamda burun yapınızın ameliyat sonrasında nasıl olacağını belirler.  Ayrıca bazı cerrahlar ayna karşısında yüz ölçülerinizi alıyorlar.

Ameliyat öncesinde burun ucu bölgenizin fotoğrafı çekiliyor ve simülasyon uygulamasına sizin burnunuz entegre ediliyor. Sonrasında simülasyon üzerinde operasyon sonrasında burnunuzun tam şekli ortaya çıkacaktır. 

Simülasyon uygulamasının ardından burun ucunuz için en ideal olacak ölçüler belirleniyor. İdeal ölçüler sonrasında doktorunuz sizinle de koordineli olarak yapılacak işlemin tam şeklini belirler. Ardından ameliyat gününü beklemeniz gerekiyor.

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Adaylar

Burun ucu bölgesinin yüz hatlarıyla gözle görülür şekilde uyumlu olmasını isteyen herkes burun ucu estetiği yaptırabilir.

Burun ucu estetiği yaralanma sonucunda şekil bozukluğu, burun ucunun istenilen şekle getirilmesi gibi birçok konuda doğru çözümler sunmaktadır.  Sağlık açısından iyi durumda olan herkes burun ucu estetiği yaptırabilir.

Burun ucu estetiği genelde 20’li yaşlarda bireyler için önerilen bir operasyondur.  18 yaşından itibaren herkes isteğe bağlı burun ucu estetiği yaptırabilir. 

Burun ucu estetiği hem kadınlar hem de erkekler için yaptırılabilecek bir ameliyattır. Sizler de burun ucunuza istediğiniz estetik görünümü verebilmek için estetik ameliyat yaptırabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği Ameliyat Detayları

Burun ucu ameliyatı basit bir estetik işlemdir. Burun ucu estetiği ameliyatının detayları hastanın durumu ve doktorun muayene sonrasındaki görüşüne göre değişmektedir.  Burun ucu estetiğinde;

  • Anestezi Şekli

Burun ucu estetiğinde hekimler daha çok genel anestezi yöntemini tercih ediyorlar.  Ancak bazı cerrahlar ya da hastalar lokal anestezi de tercih edebilirler. Burun ucu estetiğinde her iki anestezi şekli de tercih edilebilir.  İşlem sırasında uygulanacak anestezi şekli doktor tarafından belirlenir. 

Ameliyat öncesinde anestezi muayenesi yapılır ve operasyonda hasta konforu için genelde genel anestezi tercih edilir. Ameliyat öncesinde yapılacak fiziksel muayene ile uygulanacak anestezi şekli belirlenecektir.

  • Ameliyat Süreci

Burun ucu estetiği günü hasta ruhsal ya da fiziksel olarak hazır olarak gelmelidir. Ameliyathane ortamı her ne kadar sorunlu olsa da zihinsel olarak kendinizi hazırladığınız ameliyatlarda rahat edebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekliyle rahat kıyafetler giyerek ameliyata gitmelisiniz. 

Ayrıca tüm tahlilleriniz hekiminiz tarafından yapılmalı ve doktora sunulmalıdır. Anestezi doktorunuzla da görüştükten sonra süreç başlıyor.

  • Hastanede Kalma Süreci

Burun ucu estetiği ameliyatı basit bir operasyon olsa da işlem sonrasında hasta kontrol için bir gün hastanede kalmaktadır. Genel anestezi yapıldığı için bir süre doktor kontrolünde kalmanız doğru olacaktır. Hastanede kalma süresine doktorunuz operasyon sonrasında karar verecektir.

  • İşe Dönme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrasında gündelik işlerinizi 1 hafta sonra gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.  Doktorlar genelde 15 gün sonunda hastaların işe dönebileceğini söylemektedir. Hafif tempolu işlerde çalışanlar 15 gün sonra başlayabilir.

Gün içinde hafif tempoyla çalışıyorsanız ve oturma fırsatınız varsa bu süre geçerlidir. Ancak ağır işlerde çalışan kişiler burun ucu estetiği sonrasında en az 20-25 gün kadar beklemelidir. Tabii bu süreç doktor tavsiyesiyle değişebilir. 

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiğinde hastanın ihtiyacına bakarak farklı teknikler tercih edilebilir. En çok tercih edilen seçeneklerden biri kapalı operasyon tekniğidir.

Bu ameliyat diğer müdahalelerin yanında daha kısa sürecektir. İyileşme süreci de kapalı ameliyatta kısa sürer.  Burun ucu estetiğinde diğer yöntem de açık tekniktir. 

Açık burun ucu estetiğinde ise doktor tecrübesi iyiyse istediğiniz sonuçları kısa süre içinde alabilirsiniz.  Burun ucu estetiği ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Cerrahınızın kontrolünde anestezi işlemi sonrasında burun ucunuza istediğiniz şekil verilecektir. 

Kapalı burun ucu estetiği daha fazla tercih edilen seçeneklerden biridir. Ameliyat sonrasında hasta ilk gece hastanede kalıyor ve daha sonraki gün ise doktorun görüşüne göre hasta müşahede altında kalabiliyor.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği sonrasında burnunuzun istenilen görünüme kavuşabilmesi için modern yöntemler kullanılır. Burun estetiğinden önce ve sonra doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekiyor.

Doktorunuzun belirttiği detaylara uyarsanız işlem sonrasında istediğiniz buruna kavuşabilirsiniz. Hastalar burun ucu estetiği sonrasında iyileşme sürecini merak ediyorlar. Ameliyat ardından ilaçlar ya da dış müdahalelerle süreci hızlandıramazsınız.

Burun ucu estetiği sonrasında iyileşme süreci hasta için rahat geçer. Ameliyattan sonra ilk 6 saat bir şey içmemeniz gerekiyor.  Erken iyileşme döneminde hastalar sulu gıdalar tüketmelidir.

Ameliyattan sonra hastalar şiddeti yüksek bir ağrı görmezler. Bu süreçte hafif ağrı yaşayabilirsiniz. Doktorunuz ağrıların önüne geçebilmek için ağrı kesici önerebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde 2 gün hafif sızıntılar olabilir. Ayrıca ilk 5 gün morluk ve şişlik sorunu yaşayabilirsiniz. Burun estetiği sonrasında en önemli detay iyileşme sürecinde burun bölgesini darbelerden korumaktır.

Bu durumda bir darbe gelirse burun bölgesine zarar gelebilir. Estetik ameliyat ardından burunda elle sümkürme gibi travma ortaya çıkartacak hareketlerin önüne geçmeniz gerekiyor.

Burun ucu estetiği sonrasında hapşırma deneyiminiz sonrasında ağzınızın açık olmasına özen gösterin. Refleks olacak şekilde bu işlemi yapıyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Ameliyat sonrasında 15-20 gün içinde gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.

Ayrıca işlemin hemen sonrasında hafif yürüyüş, hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Sosyal aktivitelere tam olarak geçebilmek için en az 1 ay kadar beklemelisiniz. 

Kaynakça:

https://academic.oup.com/asj/article/34/6/941/2801520

https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/fpsam.2019.29006.tor

0 / 5. 0

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir